Avrupa seçimlerine doğru

Avrupa seçimlerine doğru
AB Komisyonu başkanı olmaya talip 4 aday ilk kez bir tartışmada bir araya gelerek Avrupa vizyonlarını anlattı

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) genelinde 22-25 Mayıs’ta düzenlenecek Avrupa seçimlerinde AB Komisyonu başkanı olmaya talip olan dört aday ilk kez bir tartışmada bir araya gelerek Avrupa vizyonlarını ve ana konular hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.

Maastricht Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen tartışmaya Avrupa Halk Partisi (EPP) adayı eski Lüksemburg Başbakanı ve eski Avro Grup Başkanı Jean Claude Juncker, Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) adayı Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı’nın (ALDE) adayı eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ve Yeşiller Partisi’nin adayı Ska Keller katıldı.

Ekonomi, göç, aşırı sağ ve Avrupa karşıtı akımlar ile dış politika konularının masaya yatırıldığı tartışmada, önceki Avrupa seçimlerinin en önemli tartışma ve propaganda unsurları arasında yer alan Türkiye konusu ele alınmadığı dikkati çekti.

Juncker, AB’de gerçek gücün AB Komisyonu ya da AB Konseyi’nde değil insanların elinde olduğunu söylerken süper devlet istemediğini belirten Verhofstadt, güç dengesinde radikal bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Seçmenlerin Avrupa seçimlerini ciddiye almamalarından yakınan Schulz, aşırı sağcı akımların ve Avrupa karşıtlarının her zaman bir günah keçisi bulduğunu ancak gerçek çözümleri olmadığını kaydetti.

Verhofstadt, Avrupa’ya şüpheyle bakanların çözümlerinin gerçek çözümler olmadığını belirtirken Keller, “Hepimize ve değerlerimize saldıran aşırı sağ ile mücadele edilmeli” dedi.

Juncker, AB’nin en önemli kronik sorunları arasında yer alan yasa dışı göç konusunda “baraj kapaklarını açmaya” karşı olduğunu vurgularken Verhofstadt, yasal ekonomik göçün yasa dışı göçü durdurabileceğini savundu. Schulz da göreve gelmesi halinde atacağı ilk adımın yasal göç için sistem oluşturmak olacağını söyledi.

Tartışmanın ikinci raundunun 15 Mayıs’ta AP’de düzenlenmesi öngörülüyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com