Avrupa Üniversite Sporları Birliği Genel Kurul Toplantısı

Avrupa Üniversite Sporları Birliği Genel Kurul Toplantısı
EUSA Yönetim Kurulu Başkanı Roczek: "Türkiye son 20 yılda sporda çok gelişti ve başarılı oldu"

DENİZLİ (AA) - Avrupa Üniversite Sporları Birliği (EUSA) Yönetim Kurulu Başkanı Adam Roczek, Türkiye'de sporun son 20 yılda çok geliştiğini ve başarılı olduğunu söyledi. 

Denizli İhracatçılar Birliği'nin (DENİB) katkılarıyla Pamukkale'de 3 Nisan'da başlayan EUSA Genel Kurulu'nun yıllık toplantısı, bugün yapılan sunumlar ile devam etti.

Roczek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pamukkale'de bulunmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin sadece Avrupa üniversite sporlarında değil, dünya üniversite sporlarına katkısının çok büyük olduğunu belirtti. 

Türkiye'nin, 2005 ve 2011'de İzmir ve Erzurum'da başarılı UNIVERSIADE organizasyonlarına ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Roczek, şunları kaydetti:

 "Türkiye, üniversite sporlarında hem Avrupa hem de dünya federasyonu için çok önemli bir üyemiz. Türkiye'de, üniversite spor faaliyetleri hızla gelişiyor ve çok büyük bir potansiyele sahip. Genel olarak baktığımızda, Türkiye'de sporun son 20 yılda çok geliştiğini ve başarılı olduğunu görüyoruz. Futbol, basketbol ve voleybolda oldukça başarı yakaladı. Üniversite spor faaliyetlerine bakıldığında, üniversite takımları yarışıyor. Burada Türkiye'nin yeri oldukça iyi. Haliç Üniversitesi'nin futbolda, Bahçeşehir Üniversitesi'nin voleybolda, Gazi Üniversitesi'nin ise voleybol ve hentbolda oldukça başarılı olması nedeniyle Türkiye'nin spordaki geleceğini iyi görüyorum." 

- "Dünya klasmanında hedefimiz ilk 10 içerisinde olmak"

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TUSF) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tamer ise federasyonun, dünya klasmanında ilk 10 içerisinde olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Takım sporlarına çok önem verdiklerini dile getiren Tamer, "Her ne kadar bütün branşlar bize eşit mesafede olsa da takım sporlarında başarı çok görkemli oluyor. Voleybolda iki defa dünya şampiyonu olduk, futbolda yeni yeni katılmaya başladık ve buradaki şansımızın da yüksek olduğunu görüyoruz. Basketbolda iyiyiz, bireysel sporda özellikle güreş, tekvando, karatede çok başarılıyız. Bu başarıların devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.

Taner, Pamukkale'de yapılan EUSA Genel Kurulu yıllık toplantısının, Türkiye'nin tanıtılmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

TUSF Yönetim Kurulu Üyesi ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert ise Türkiye'nin çok genç nüfusa sahip olduğunu ve üniversite gençliğinin yaşamlarının çok hızlı bir gelişim gösterdiğini belirtti.

Gençliğin sporla ne kadar çok ilgilenirse sadece beden değil, akıl sağlığını da geliştirmiş olacağına işaret eden Kocasert, "Spor ülkelerin dünyada tanıtılmasında önemli bir yer alıyor. Biz de bunun  farkındayız, tanıtıma ve markalaşmaya önem veren bir federasyon olarak bu konuda fırsatları kaçırmak istemediğimiz için bu kongreye ev sahipliği yapıyoruz" diye konuştu.

  EUSA Genel Kurulu 2014 Yılı Toplantısı, yarın sona erecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com