Avrupa Uygarlığına Katkıları sempozyumu

Avrupa Uygarlığına Katkıları sempozyumu
Türkiye-Polonya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Grzegorz Kobylecki, zengin kültürü ve gelenekleriyle Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa Birliği'nde, Avrupa kimliğinin yeniden tespitine ve dış politikasının yapılanmasında yeni ufuklar açılmasına katkı sağlaya

     Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, DPÜ ve Türkiye'nin Polonya Büyükelçiliğince düzenlenen ''Türkiye ve Polonya Kimliklerinin Avrupa Uygarlığına Katkıları'' konulu sempozyum, Fen Edebiyat Fakültesinde düzenlendi.
     Türkiye-Polonya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Kobylecki, sempozyumda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecini yakından izlediğini belirtti.
     ''AB standartlarına evet, AB'nin kendisine hayır'' sloganının Polonya'da önceleri fazlaca söylendiğini aktaran Kobylecki, ancak bu standartlar hayata geçirildikten sonra ülkesinde AB'ye üye diğer ülkelerle benzerlikler yaşandığını kaydetti.
     ''Osmanlı İmparatorluğu ve sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti, son birkaç yüzyıldır Avrupa'nın ayrılmaz kültürel ve siyasi parçası olarak biliniyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun şu anda AB üyesi olan ülkeleri de kapsadığı ve oralarda silinmez izler bıraktığı unutulmamalıdır. Zengin kültürü ve gelenekleriyle Türkiye'nin üyeliği AB'de, Avrupa kimliğinin yeniden tespitine ve dış politikasının yapılanmasında yeni ufuklar açılmasına neden olacaktır'' ifadelerini kullanan Kobylecki, şöyle devam etti:
     ''Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret cirosu 2007 yılı itibariyle 3 milyar dolara ulaşmıştır. İki ülkenin ekonomik potansiyellerini dikkate aldığımızda bu az sayılabilir, ancak birkaç yıl içinde bunun 6 milyar dolara ulaşacağına inanıyorum.''
     DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce de Türkiye ve Polonya'nın dinamik insan gücü potansiyeliyle benzerliklere sahip olduğunu belirtti.
     DPÜ tarafından yürütülen öğrenci değişimi programları aracılığıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin, kültürel benzerlikler ve karşılıklı görüş alışverişinin iyi örneklerle ortaya konulabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Önce, ülkeler arasındaki dinamik ilişkilerin gelişim göstermesinde öğrenci değişimi programlarının da katkısı olduğunu dile getirdi.
     Öğrenci değişimi programı kapsamında Kütahya'da bulunan Polonyalı öğrenciler de programla sağlanan dostluk ve kültürel alışveriş ortamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Sempozyumda Varşova Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Wojciech Pomykalo ile Yeditepe Üniversitesinde görevli Charles Daniel Sabatos da sunum yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com