Avrupa Yoğun Kar Yağışı Altında!

Avrupa Yoğun Kar Yağışı Altında!
Soğuk ve yağışlı hava günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor...

Almanya'daki soğuk ve yağışlı hava günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Frankfurt havaalanında aniden bastıran kar yağışı yüzünden tüm uçuşların bu sabah kısa süreli durduğu, pistlerin temizlenmesinin ardından yeniden seferlere açıldığı bildirildi.

Havaalanı sözcüsü, çok sayıda seferin iptal edildiğini, diğer seferlerin de gün boyunca gecikmeli yapılabileceğini belirtti.

Öte yandan, ülkenin güneyinde, Aschaffenburg ile Würzburg arasındaki 3 numaralı otoyolda buzlanma nedeniyle yaklaşık 100 aracın bir yokuşta kalması sonucu otoyolun saatlerce trafiğe kapalı kaldığı ifade edildi. Yola tuz dökülmesinden sonra trafiğin yeniden normale dönmeye başladığı kaydedildi.

KÖLN'DE TÜRK İŞÇİ RAYLARI TEMİZLERKEN ÖLDÜ

Bu arada, Köln kentinde, Tayfun Açık (40) adlı Türk demiryolu işçisi, rayları temizlerken bir trenin çarpması sonucunda hayatını kaybetti.

Mülheim semtinde gece yarısı meydana gelen olayda, Alman iş arkadaşıyla birlikte tren raylarının makaslarında biriken karları temizleyen Açık, banliyö treninin çarpması sonucunda arkadaşıyla birlikte hayatını kaybetti.

Polis, gerekli güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığının ve makinistlerin temizlikten haberi olup olmadığının araştırıldığını bildirdi.

DUBLİN HAVALİMANI TSİ 19.00'A KADAR KAPALI

İrlanda'da yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

Dublin Havalimanında karşılıklı uçuşların yerel saatle 17.00'ye (TSİ 19.00) kadar durdurulduğu bildirilirken, ülkenin bazı kesimlerinde kar kalınlığının 12 santimetreyi bulduğu belirtiliyor.

Kar yağışı ve buzlanma ülke genelinde ulaşımda aksamalara neden olurken, meteoroloji yetkilileri Kuzey İrlanda'da dün gece hava sıcaklığının eksi 17 dereceye kadar düştüğünü duyurdu.

İrlanda'da kötü hava koşullarının hafta boyunca süreceği sanılıyor.

İNGİLTERE'DE SOĞUK HAVA ULAŞIMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Kar yağışı ve soğuk hava, İngiltere'de ulaşımı olumsuz yönde etkiliyor.

Ülkenin en işlek ve büyük havaalanı Heathrow'dan karşılıklı uçuşların sadece üçte biri yapılabiliyor. Yetkililer bu durumun yarın yerel saatle sabah altıya kadar değişmeyeceğini açıkladı.

Londra yakınlarındaki Gatwick havaalanı ise bu sabah yeniden uçuşlara açıldı, ancak bu havaalanından da kısıtlı sayıda sefer gerçekleştirilebiliyor.

Demiryolu ulaşımı da soğuk havadan olumsuz etkileniyor. Şehirlerarası tren seferleri yapan East Coast şirketi, elektrik hattında soğuk hava nedeniyle oluşan arızadan dolayı seferlerini gerçekleştiremiyor.

Londra ile Paris ve Brüksel arasında hızlı tren seferleri yapan Eurostar ise az sayıda sefer yapabiliyor.

Meteoroloji yetkilileri, soğuk havanın İngiltere'de hafta boyunca etkili olacağını bildiriyor.

AB: "HAVALİMANLARI BU TÜR AĞIR HAVA KOŞULLARINA HAZIRLIKLI OLMALI"

Avrupa'da yoğun kar yağışı ve buzlanma havayolu trafiğini aksatmaya devam ederken, AB Komisyonu'nun ulaştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, ağır hava koşullarına hazırlıksız yakalanan havalimanlarını uyardı.

Avrupa'da son birkaç gündür havayolu trafiğinde yaşanan yoğun aksamaların "kabul edilemez düzeye ulaştığını ve tekrarlanmaması gerektiğini" vurgulayan Kallas, ağır kış şartlarına yeterince hazırlanmayan havalimanları ve yer hizmetlerini "zincirin zayıf halkası" olarak tanımladı.

Kallas, İskandinav ülkelerinin yaptığı gibi, Avrupa'da son yıllarda artık istisnai olmayan ağır kış şartlarına iyi hazırlanmaları halinde, havalimanlarının bu tür durumlarda faaliyetlerini kesintisiz sürdürebileceklerini vurguladı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Kallas, "havalimanları bu tür ağır hava koşullarına hazırlıklı olmalı" diyerek, önümüzdeki günlerde toplantıya çağıracağı havalimanlarının temsilcileriyle gelecekte benzer manzaraların yaşanmaması için alınacak tedbirleri görüşeceğini bildirdi.

Avrupa'da Noel öncesinde tatile çıkmak isteyen binlerce yolcunun birkaç gündür havalimanlarında uyumasına neden olan aksamalar, etkisini önemli ölçüde sürdürüyor.

Avrupa'nın en yoğun havalimanı Londra Heathrow'da dördüncü gününe giren kısıtlamalar nedeniyle uçuşların yaklaşık üçte biri gerçekleştirilebilirken, yeni kar dalgası nedeniyle Frankfurt'ta tüm uçuşlar durduruldu.

Brüksel Zaventem havalimanında uçuşların normale döndürülmesi için çalışmalar sürerken, THY yetkilileri, bazı gecikmeler dışında Türkiye'den uçuşlar çok fazla olumsuz etkilenmese de durumu merak eden yolculardan yoğun telefon aldıklarını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com