Avrupa'da bizimki gibi hükümet olsa...

Avrupa'da bizimki gibi hükümet olsa...
İstanbul'da düzenlenen II. Girişimcilik Zirvesi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa'da Türkiye'deki gibi bir hükümet olsa, krizin en geç 3 ay içinde çözüleceğini söyledi.

Türkiye olarak bir yanda Avrupa'daki kriz diğer yanda da Ortadoğu'daki siyasi çalkantılarla yakından ilgilenmek zorunda kaldıklarını belirten Babacan, "Bir yanda Ortadoğu'da devrimler yaşanırken, küresel ekonomideki krizde derinleşiyor. Aslında çözüm yolları çok açık. Ancak pek çok ülkede o çözümü uygulayacak siyasi mekanizma yok. Bazı Avrupa ülkelerince çok ciddi siyasi iktidar sorunu var. Şu anda Avrupa’da bizim gücümüzde bir hükümet olsaydı o krizi 3 ay gibi kısa bir sürede çözerdik" diye konuştu.

Babacan, "Türkiye’nin bölgedeki gücünü artırmak için genç nüfusunun eğitiminin artırması gerekiyor. Aslında Türkiye son 9 yıldır yaptığı reformlarla İslam ve demokrasinin aynı anda yürütebileceğini herkese göstermiştir. Türkiye tüm bir bölge için örnek olmaktadır. İnsanlar çalışan, canlı, başarılı bir örnek pek çok ülke için çok daha önemlidir. Bölgede değişim rüzgarı eserken, küresel ekonomideki kriz devam ediyor. Küresel ekonomideki kriz bankacılıkla başladı. Bankalar sıkıntıdaysa devletler biz arkasında oluruz dedi ama şimdi devletlerin güvenirlikleri sarsıldı. O yüzden kriz daha da korkutucu hale geldi" şeklinde devam etti.

İSVEÇ'E BENZEMEK İSTİYORUZ                   

Zirvede konuşan Ekonomi Bakan Zafer Çağlayan, Türkiye olarak istikrar konusunda İsveç'e benzemek istediklerini belirtti.            

Çağlayan, "Güven, istikrar ve öngörülebilirliktir. İsveç önemli bir yatırım çekim merkezi. Uzun zamandır savaş yok ve vergi kanunları 25 yıldır değişmedi. İşte bu da bir istikrar göstergesidir. Biz de bu yolda ilerlemek istiyoruz" dedi.

Çağlayan sonrasında "Türkiye buluşmanın hem maddi hem de manevi adresi olmaya adaydır. Daha bundan on yıl önce ülkemizin rekabetçiliği Ortadoğu ve balkanlarla kıyaslanırdı. Ülkemiz artık 70’lerin, 80’lerin 90’ların Türkiye’si değil. Brand Finance’a göre, marka sıralamasında 19.sıralamasındayız. Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesiyiz. Avrupa’ya hafif ticari araçta birinci, otomobil tedarik eden üçüncü şirketiz. Dünyanın ikinci büyük müteahhitlik ülkesiyiz" diye devam etti. Türk iş adamları Ortadoğu’da, Asya kalıcı eserler izler bıraktığını söyleyen Çağlayan, “Türkiye'nin yılda yaklaşık 30 milyon kişinin ziyaret ettiği bir ülkedir" dedi.

    

1 MİLYAR DOLARLIK YABANCI ŞİRKET SATIN ALINDI

Türkiye'deki şirketlerin yabancı şirketlere yılın ilk on ayında toplamda 10 milyar dolar harcadığını belirten Çağlayan, "Dünya 2008’den bu yana en büyük ekonomik krizi yaşarken, Türk şirketleri fırsatları değerlendirmeye devam ediyor. Yılın ilk 10 aydında 1 milyar dolar yabancı şirket satın aldı" dedi.(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com