Avrupa'da kriz büyüyor!

Avrupa'da kriz büyüyor!
Euro kullanan ülkelerdeki borç krizini gören Avrupa Birliği ülkeleri bir bir eurodan vazgeçiyor.

Polonya’dan sonra Bulgaristan da ortak para birimine geçmeyeceğini duyurdu. Bulgaristan Maliye Bakanı Simeon Djankov, “Şu anda Euro Bölgesi’ne katılmanın hiçbir faydasını göremiyorum, yalnızca maliyetlerini görebiliyorum. Bizim için bu çok riskli. Bu ülkelerin 1-2 yıl içinde ne olacakları da belirsiz” dedi.

Euro Bölgesi’ne yayılan borç krizi, ortak para birimine geçmeyi bekleyen ülkelerini gözünü korkuttu. Polonya’dan sonra 2007’de Avrupa Birliği’ne üye olan ancak para birimi olarak ‘leva’yı kullanan Bulgaristan da euroya geçmekten vazgeçti. Bulgaristan Maliye Bakanı Simeon Djankov, Avrupa Birliği’nde artan belirsizlik sebebiyle euro kullanımına geçmekten vazgeçtiklerini söyledi.

AB’nin en yoksul, aynı zamanda en düşük borç yüküne sahip olan ülkesi Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanı Simeon Djankov, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamalarda, “Şu anda Euro Bölgesi’ne katılmanın hiçbir faydasını göremiyorum, yalnızca maliyetlerini görebiliyorum. Bizim için bu çok riskli ve kuralların ne olduğu, 1-2 yıl içinde ne olacakları belirsiz” açıklamasını yaptı.

2012 yılında ekonomide yüzde 1.5 civarı büyüme beklediklerini de sözlerine ekleyen Djankov, Avrupa ülkelerinin Almanya’nın mali disiplin çağrısına destek vermek yerine başka politikalar aramayı sürdürmesi halinde Euro Bölgesi’nin 5 yıl içinde ‘sıfır büyüme’ ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Para birimi Bulgar Levası’nı euroya endeksleyen Bulgaristan, katı bir mali disipline bağlı kalmaya çalışıyor.

POLONYA DA CAYDI

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslav Sikorski de Pazartesi günü Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yayımlanan açıklamalarında, ortak para birimine katılmayı kriz geçene kadar erteleme kararı aldıklarını söylemişti. Sikorski, yine de uzun vadede euroya geçmek istediklerini kaydetmişti. Çek Cumhuriyeti’nden de, Çek Korunası’ndan euroya geçişle ilgili kaygılar dile getirilmişti. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com