Avrupa'da ötanazi uygulamaları

Avrupada ötanazi uygulamaları
Ötanazinin yasal olarak yasak olduğu bazı Avrupa ülkelerinde “gri alanlar kullanılarak” bu uygulamanın pratiğe geçirildiği durumlarla karşılaşılabiliyor

BRÜKSEL (AA) – Belçika’da aylardır tartışılan ve dün Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamayla kabul edilen ötanazi hakkını, herhangi bir yaş sınırı olmaksızın, çocuklara genişleten yasa, bu konudaki tartışmaları bir kez daha gündemin üst sıralarına taşıdı. Tartışma konuları ortak olsa da ötanazi konusundaki yasal uygulamalar ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Avrupa’da çocuklara ötanazi hakkı tanıyan sadece iki ülke var. Bunlardan ilki, bu hakkı 12 yaş üstündeki çocuklara tanıyan Hollanda, diğeri de dünkü oylamanın ardından dünyada bir ilke imza atan Belçika.

Yetişkinlere ötanazi hakkını yasal olarak tanıyan Avrupa ülkeleri de Hollanda, Belçika ve Lüksemburg.

Toplumdaki ve siyasetteki “yan etkileri” nedeniyle oldukça tartışmalı olarak görülen ötanazi konusunda resmi onay vermeyen ancak bazı “gri alanları” kullanarak bu uygulamayı pratiğe yansıtan ülkelerin sayısı ise eskiye oranla oldukça artmış durumda.

İsveç ve İsviçre’de ötanazi yasak ancak durumu çok kötü olan ve tedavi şansı görülmeyen hastalar için “intihara tıbbi destek” formülü uygulanabiliyor. Portekiz’de ise hem ötanazi hem de bu formül yasak olmakla birlikte yaşamından tamamen umut kesilen hastalar için ağır tıbbi tedavinin bir bölümünün durdurulması yöntemi devreye sokulabiliyor.

Fransa, İspanya, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin de yer aldığı çok sayıda Avrupa ülkesinde de ötanazi yasal olarak yasak ancak “pasif ötanazi” olarak adlandırılabilecek yöntemle “ölüme yardımcı” olunan bir yaklaşım izleniyor.

İtalya, Polonya, İrlanda, Romanya, Yunanistan, Hırvatistan ise ötanazinin yasal olarak yasak olduğu ve “yan yöntemlere” başvurulmasına da tolerans gösterilmeyen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com