"Avrupa’da yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere dikkat"

"Avrupa’da yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere dikkat"
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, başta Fransa ve İspanya olmak üzere Avrupa’da yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere dikkat çekti.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, başta Fransa ve İspanya olmak üzere Avrupa’da yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere dikkat çekti. Erkan Güral, İspanya’da yaşanan ekonomik kırılganlığın bu ülkeye ihracat yapan Türk firmaları için risk oluşturduğunu ifade ederken, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde yaşanan ekonomik sıkıntıların, bu ülkelerde şirket satın almak ya da yatırım yapmak isteyen Türk firmaları için önemli fırsatlar içerdiğine de dikkat çekti. Fransa’ya yönelik değerlendirmelerde de bulunan Güral, global sermaye piyasalarının seçimlerde Sarkozy’nin kazanmasına daha sıcak yaklaştığını kaydetti.
Erkan Güral şunları söyledi: “Piyasalarda İspanya için artık IMF'siz bir çözümün olmadığı konuşuluyor. Bu yüzden IMF cephanesini artırmak için üye ülkelerle pazarlığa oturdu. Genel olarak bakıldığında İspanya krizi büyüyor ve kırılganlık artıyor. Bu gelişmeler nedeniyle, İspanya’ya ihracat yapan Türk firmaları açısından, özellikle de KOBİ’ler için mutlaka dikkate alınması gereken bir risk söz konusu. Başta tekstil olmak üzere bu ülkeyle yüksek oranlarda açık hesap çalışan sektörlerimiz bulunuyor. İhracatçı firmalarımızın temkinli hareket ediyor olmasında fayda var. Bu doğrultuda, ihracat sigortasından yararlanmak şirketler için güvence oluşturabilir.”
Dikkatli olunması gereken tek ülkenin İspanya olmadığını belirten Erkan Güral, “İngiltere ekonomisi de resesyona girdi. 2011'in son çeyreğinin ardından 2012'nin ilk çeyreğinde de İngiltere ekonomisi küçüldü. 2008 krizi sonrası yüzde 7,5 küçülmüştü ve 3 seneki toparlanmanın ardından 2008'e göre İngiltere ekonomisinin büyüklüğü halen yüzde 4 aşağıda bulunuyor. Öte yandan Hollanda’da da önemli gelişmeler yaşanıyor. Bütçe kesintisi ve Almanya'nın daha fazla tasarruf ve regülasyon istekleri Hollanda'da hükümetin sıkıntı yaşamasına yol açtı. Şimdilik yatışmış gibi görünse de, Hollanda'daki ekonomik kriz bir hükümetin daha başına önemli sorunlar açabilir” diye konuştu.
Öte yandan Erkan Güral, Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşanan ekonomik sıkıntıların, Türk şirketleri için fırsatları beraberinde getirdiğine dikkat çekti: Güral, “Temennimiz Avrupa’daki krizin bir an önce aşılarak ticari ilişkilerin normal seyrine dönmesi. Bununla birlikte Avrupa’da şirket satın almayı ya da yatırım yapmayı düşünen Türk firmaları da bugünkü konjonktürü fırsata çevirmeyi bilmeliler. Başta İtalya ve İspanya olmak üzere çeşitli ülkelerde ekonomik sorunlar var ve pek çok şirket darboğazdan çıkmaya çalışıyor. Bu ortam, söz konusu ülkelerde faaliyetlerini yoğunlaştırmak isteyen Türk firmaları için bir fırsat sunuyor aynı zamanda. TÜGİK üyesi firmalar arasında İspanya ve İtalya’da şirket satın almak için arayışlarını sürdüren ve görüşmeler yürütenler var. Yıl sonuna kadar özellikle bu iki ülkede faaliyet gösteren Türk girişimci sayısında dikkate değer bir artış yaşanacağını öngörüyoruz. Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin Avrupa ile olan ticari hacminin yükselmesi anlamında önem taşıyor” şeklinde konuştu.
Kamuoyunun Fransa’da yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiğini ifade eden TÜGİK Genel Başkanı Güral, Fransa’daki seçim yarışının beklendiği gibi Sarkozy ve Hollande arasında geçtiğini hatırlatarak, “Piyasalar, Almanya ile arası iyi olan, dolayısıyla da bütçe kesintileri ve kemer sıkma konularında Almanya'nın aksi yönünde pek hareket etmeyen Sarkozy'nin kaybetme ihtimalinden korkuyor. Anketlerde ikinci turda seçimi alacak gibi gözüken Hollande ise bütçe kesintilerine karşı çıkıp, büyümenin teşvik edilmesini isteyen popülist bir lider olarak öne çıkıyor. Ama genel anlamda bakıldığında, global sermaye piyasalarının ehven-i şer olarak Sarkozy'yi istediği izlenimi hakim” ifadelerini kullandı.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com