Avrupa'daki Türkler randevuyla oy kullanabilecek

Avrupadaki Türkler randevuyla oy kullanabilecek
UETD Genel Başkanı Çelik: "Yurt dışındaki seçmen vatandaşlarımızın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmek için randevu alma imkanı vardır. Vatandaşlarımız randevu talep edebilir ve o gün beklemeden oy kullanabilirler"

KÖLN (AA) - Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, "Yurt dışındaki seçmen vatandaşlarımızın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmek için randevu alma imkanı vardır. Vatandaşlarımız randevu talep edebilir ve o gün beklemeden oy kullanabilirler" dedi.

Çelik, Köln'de UETD'nin 24 Mayıs'ta Köln Lanxess Arena'da düzenleyeceği 10. yıldönümü ekinliğine ilişkin açıklamalarda bulunmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Çelik, birliğin kuruluş yıldönümü kapsamındaki programa "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onur ve şeref misafiri olarak katılacağını" söyledi.

Programa Başbakan Erdoğan'ın onur konuğu olması sebebiyle özellikle UETD üyelerinin alınacağını belirten Çelik, "Ancak bundan UETD mensupları dışında başkaları gelmeyecek anlamı çıkmasın. Elbetteki herkese kapımız açık. Sadece Almanya'da değil, bütün Avrupa'daki  vatandaşlar davetlidir. Ancak giriş kartıyla girme zorunluluğu var. Bunun bir çok nedeni vardır, özellikle güvenlik nedenlerinden dolayı" diye konuştu.

Giriş kartları olmadan salona girişin mümkün olmayacağını vurgulayan Çelik, giriş kartlarının UETD'nin internet sayfasında ismi yazan ilgili kişilere ulaşarak temin edilebileceğini, giriş kartlarının ücretli olmadığının altını çizdi.

Çelik, Almanya dışında Avrupa'nın farklı ülkelerinden vatandaşların programa gelmek için ortaklaşa otobüs kiraladığını ve 20 bin kapasiteli salona özellikle güvenlik sebebiyle yaklaşık 16 bin kişinin alınacağını söyledi. 

Avrupa Partalmento'su (AP) seçimlerine de değinen Çelik, 25 Mayısta yapılacak seçimler konusunda paneller düzenleyerek halkı bilgilendirdiklerini, parlamento seçimlerinin yanında uyum meclislerinin de önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Avrupa'daki Türk vatandaşların oy kullanmasına ilişkin de Çelik, Federal Almanya göç tarihinden sonra ilk defa Avrupa'da yaşayan Türk ve Türkiye kökenli vatandaşların oy kullanma şansı bulduğuna vurgu yaptı.

Oy verme işleminin 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine gerçekleşeceğini hatırlatan Çelik, "Almanya'da 7 bölge mevcut. Diğer ülkelerde ise ülkenin coğrafi durumuna ve nüfusuna göre değişecektir. Toplamda Almanya'da 1 milyon 380 bin seçmen var. Bu 4 gün içerisinde buralarda oy verilecek" diye konuştu.

 

- "Randevuyla beklemeden oy kullanabilirler"

 

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Avrupa'daki seçmen vatandaşların seçimlerde sağlıklı ve rahat oy kullanabilmesi için randevu alarak oy kullanabileceklerini belirtti.

Çelik, "Vatandaşlarımız Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde randevu talep edebilirler ve o gün beklemeden oy kullanabilirler. Bu yanlış anlaşılmasın. Randevu alamayan veya randevu tarihinde, saatinde orada bulunmayan oy veremez anlamına gelmiyor. Ancak randevu alanların randevu gününde oylarını daha rahat verme imkanı var" dedi.

Konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararı olduğu, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı tarafından da onaylandığını belirten Çelik, "Randevunun nasıl alınacağına dair kesin bilgiler olmamakla birlikte internet üzerinden e-pasaport modelinde olduğu gibi burada da internet ortamında randevu alma imkanımız vardır. Bununla alakalı daha geniş ve kesin bilgileri de önümüzdeki günlerde sizlerle tekrar paylaşacağız" şeklinde konuştu.

Gümrük kapılarında da oy verme imkanının 26 Temmuz'da başlayıp 10 Ağustos'ta son bulacağını dile getiren Çelik, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda da gümrüklerde seçim sandıklarının bulunacağını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com