Avrupa'daki Türklere Hollanda'dan Müjde

Avrupa'daki Türklere Hollanda'dan Müjde
Hollanda'ki dava büyük yankı uyandıracak...

Amsterdam'da 22 yıldır resmi oturma izni olmadan yaşayan Beşir Üznük ve çocukları, şimdi ikamet izni almanın sevincini yaşıyor.

Ankara Anlaşması'nın Türklere geniş haklar tanıdığını belirten Üznük'ün avukatı Birsen Anık, "Anlaşma, en başta iş yapmak üzere Avrupa'ya gelecek Türklere şartsız 3 aylık turist vizesi verilmesini öngörüyor. Bunun yanında başka haklar da içeriyor"dedi.

Hollanda'da işyeri bulunan müvekkili için bu noktadan hareketle Amsterdam Mahkemesi'nde dava açtıklarını kaydeden Anık, "Mahkeme sonuçta bizi haklı bularak, 20 Nisan'da müvekkilim ve ailesine oturma izni verilmesine hükmetti" diye konuştu.

Anık, kazanılan emsal niteliğinde davalar olduğunu ve bu son kararın benzer durumda olan çok sayıda Türk için son derece önemli olduğunu söyledi.

"ÜLKEMİ ÇOK ÖZLEDİM"


Hollanda'ya 1989 yılında turist vizesiyle geldiğini ve daha sonra burada kalmaya devam ettiğini belirten Beşir Üznük de mahkemenin verdiği kararla birlikte evlerinde bayram havasının hakim olduğunu ifade etti.

Üznük, 22 yıldır vatan hasreti çektiğini belirterek, "Anne ve babamın cenazelerine bile gidemedim. Resmi oturma iznini alır almaz ilk işim aileme bir ev ayarlamak olacak. Çünkü burada kaydım olmadığı için ev tutamıyorum. Başkaları üzerinden ev kiralıyorum. Bunu gerçekleştirdikten sonra da ilk fırsatta Türkiye'ye gitmek istiyorum. Ülkemi çok özledim. Burnumda tütüyor" dedi.

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Bürosu'nun (IND) şimdiye kadar haklarında birçok kez sınır dışı edilme kararı verdiğini hatırlatan Üznük, tüm bu yaşananların en çok iki çocuğunu olumsuz etkilediğini söyledi.

Çocuklarının henüz geçerli bir pasaporta dahi sahip olamadığını anlatan baba Üznük, "Bana sürekli şu soruyu soruyor çocuklarım: 'Baba, biz Türk müyüz, Hollandalı mı?' Cevap veremiyorum, çünkü hiçbir ülkenin pasaportuna sahip değiller. Ama bu karardan sonra hiç görmedikleri ülkelerine gidecekler" şeklinde konuştu.

Hollanda'ya geldiği günden bu yana sürekli çalıştığını ve azmi sayesinde iki işyeri açtığını kaydeden Üznük, "22 yıllık süre zarfında bu ülkeye yüz binlerce avro vergi verdiğinie" vurgu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com