Avrupa'dan 1 trilyon avroluk sinyal Türkiye'ye sermaye akışını hızlandıracak

Avrupadan 1 trilyon avroluk sinyal Türkiyeye sermaye akışını hızlandıracak
Capital Economics Gelişmekte olan Ekonomiler Ekonomisti Jackson: “Eğer Avrupa Merkez Bankası bu çapta bir parasal genişleme kararı alırsa, bunun Türkiye’ye sermaye akışını hızlandırmaması için bir neden göremiyorum”

LONDRA (AA) - GÖKHAN KURTARAN - Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) uzun süredir mücadele ettiği düşük enflasyonu 0,2 puan yükseltebilmek için 1 trilyon avro değerinde tahvil alımı yapması gerektiğinin açıklanması üzerine uluslararası ekonomistler Türkiye’ye olan sermaye akışını hızlanacağı görüşünde birleşti.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Londra merkezli Capital Economics’in Gelişmekte olan Ekonomiler Ekonomisti William Jackson, Avrupa Merkez Bankası bu çapta bir parasal genişleme kararı alırsa, bunun Türkiye’ye sermaye akışını hızlandırmaması için bir neden olmadığını, Fed'in parasal genişleme kararı sonrasında da böyle olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Avrupa’daki talep artışına ek olarak, 1 trilyon avroya yakın bir parasal genişleme programından olumlu etkileneceğini vurgulayan Jackson, “Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme kararı Türkiye’nin kısa vadeli ekonomik büyüme görünümünü pozitif yönde etkileyecektir. Kısa vadede bu yeni durum Türkiye’ye olan sermaye akışını artıracaktır” dedi.

Türkiye’ye sermaye akışının hız kazanmasının en belirgin etkilerinin cari açık finansmanı cephesinde görüleceğinin altını çizen Jackson, “Eğer Türkiye’ye sermaye girişleri hızlanırsa, Türkiye için cari açığının finansmanı daha kolaylaşacak, Merkez Bankası için de faizleri azaltması için fırsat yaratacaktır” dedi.

Toronto Dominion Securities’in Londra merkezinden Gelişmekte olan Ekonomiler Başekonomisti Christian Maggio ise ECB'nin parasal genişlemeyi artırabileceğine yönelik haberlere gelişmekte olan ekonomilerin, TL dahil para birimleri ve piyasanın son derece olumlu yanıt verdiğinin görüldüğünü belirtti.

Maggio, "Gelişmekte olan ekonomiler için pozitif ivme devam ediyor. ECB’nin parasal genişleme programı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki yükselişi artırıyor” dedi.

Berenberg Kıdemli Ekonomisti Christian Schulz ise ECB'nin büyük olasılıkla parasal genişleme yolunu tercih edeceğini belirtti. Bu çapta bir parasal genişlemenin Avrupa'da tahvil ve hisse senedi piyasasını genişleteceğini ifade eden Schulz, ekonomiye güvenin de artabileceğini ancak, ECB'nin 1 trilyon avroluk tahvil alımı yapması durumunda kredilerin genişlemeyeceğini çünkü, Avrupa'nın finansal sisteminin Amerika'daki gibi sermaye piyasası tabanlı değil banka tabanlı olduğunu dile getirdi.

Bu durumda avronun değer kaybedebileceğini aktaran Schulz, zayıf bir avronun Türkiye üzerindeki enflasyon baskısını azaltabileceğini ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın da böylece daha fazla hareket alanına sahip olacağını işaret etti.

 ING Group Uluslararası Başekonomisti Rob Carnell da ECB'nin 1 trilyon avro gibi büyük çapta bir parasal genişlemenin Avrupa'da enflasyona yardımcı olabileceğini kaydetti. Zayıf avronun Türkiye için iyi haber olacağını vurgulayan Carnell, bu durumun Avrupa'ya yapılacak ihracatı daha rekabetçi hale getireceğini, parasal genişlemenin Türkiye'ye sermaye girişini destekleyeceğini ve bu sermaye akışının da cari açığı ve Türk Lirası'nı destekleyeceğini dile getirdi.

Standardbank Gelişmekte olan Ekonomiler Başekonomisti Timothy Ash de Avrupa’daki ekonomik iyileşme ve talep artışından Türkiye’nin olumlu yönde etkileneceğini belirterek, “Türk Lirası ve ekonomisi için son derece yapıcı bir pozisyondayız. Ekonomide yeniden dengelenmenin önümüzdeki aylarda yeniden meyvelerini vererek, Türkiye’ye sermaye akışlarını artıracağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

- Merkez Bankası da Avrupa’daki talep artışını işaret ediyor

 

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da Kayseri’deki bir toplantıda yaptığı konuşmada Avrupa’daki ekonomik toparlanma ile artan talep artışına  işaret ederek, "Bu yıl enteresan bir yıl olacak. İç talep de çekinildiği kadar, endişelenildiği kadar zayıf değil. Fakat dış talepten olumlu katkı gelebilir. Burada Avro bölgesi çok önemli. Oraya yaptığımız ihracat ve diğer ülkelere yaptığımız ihracat iyi giderse bu sene büyümemiz daha hızlı olabilir. Yüzde 2,5'den daha yüksek bir büyüme görebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com