Avrupa'dan Erdoğan'a uyarı!

Avrupa'dan Erdoğan'a uyarı!
Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicho 'başkanlık sistemi' konusunda uyarıda bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, yeni anayasa çalışmaları kapsamında AKP’nin “başkanlık sistemi”nin ülkeyi “otoriter yapıya ve diktatörlüğe” götüreceği uyarısında bulunarak “Türkiye bütün Ortadoğu için rol model bir ülke. Ortadoğu’da diktatörlükler yıkılırken Türkiye’nin otoriterleşmeye yol açacak bir sistemi getirmesi tezattır” görüşünü dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye-AB Parlamento Komisyonu Toplantısı için Türkiye’de bulunan Buquicchio ile Avrupa Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helen Flautre’u kabul etti. CHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Umut Oran ile CHP’nin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerinin de hazır bulunduğu görüşmede ağırlıklı olarak yeni anayasa süreci görüşüldü. Görüşmede Buquicchio’nu, Türkiye’nin yeni anayasa yapım sürecinden memnuniyetini dile getirirken AKP’nin “başkanlık sistemi” önerisini eleştirdi.


‘Doğru bulmuyoruz’

Konuk başkan, AKP’den gelen “süre baskısını” da eleştirerek “Süratten ziyade sonuç almak önemli. En az 3 aya ihtiyaç olduğunu görüyorum” görüşünü dile getirdi. Türkiye’nin AB sürecinde bir ülke olduğunu ve AB üyesi ülkelerde en fazla yarı başkanlık sistemi olduğuna işaret eden Buquicchio’nun, “Başkanlık sistemini doğru bulmuyoruz, bunun sonucu otoriterlik ve diktatörlüğe gidebilir. Ortadoğu’da diktatörlükler yıkılırken, demokratikleşme sürecine gidilirken, Türkiye’nin rol model ülke olarak otoriterleşmeye yol açacak başkanlık sistemini getirmesi tezattır” görüşünü dile getirdi.

Buquicchio, yeni anayasa ile parlamenter sistemin demokratik zeminde güçlendirilmesi gereğine işaret etti. Buquicchio, uzun tutukluluk süreleri ve tutuklu gazeteciler sorununa da dikkat çekerek “Yargı bağımsızlığında geriye gidiş olduğu” değerlendirmesinde bulunarak AKP’nin HSYK üyelerinin parlamento ve cumhurbaşkanınca seçilmesini eleştirdi.

Kılıçdaroğlu ise anayasa yapım sürecini önemsediklerini ve gerekli katkıyı da verdiklerini belirterek ancak AKP’nin “başkanlık” önerisi ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın komisyon çalışmalarına müdahalesinin çalışmaları önemli ölçüde kilitlediğini ve müzakere yapılamaz hale getirdiğine dikkat çekti. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com