Avrupa'dan HSYK'ya inceleme

Avrupa'dan HSYK'ya inceleme
Türk hakim Mahmut Erdemli’nin yaptığı başvuru sonucu Avrupa Konsey’i HSYK hakkında inceletme başlattı.

HSYK’nın kayırmacılık yaptığını iddia eden Mahmut Erdemli bu iddiasını yaptığı başvuru sonucu Avrupa Konseyine bildirdi. Avrupa Konseyi, HSYK'nın AİHM'de görevlendirdiği 15 hâkim ve savcıya "bağımsızlık" denetimi uygulayacağını açıkladı. 
 
Habertürk’ün haberine göre İstanbul Anadolu 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mahmut Erdemli, 15 hâkim ve Cumhuriyet savcısının, AİHM'de 3 yıllığına görevlendirilmesi projesinde "kayırmacılık"yaptığı iddiasıyla HSYK'yı Avrupa Konseyi'ne şikâyet etti. Erdemli, şikâyet mektubunda; "HSYK kayırmacılık yaptı, yeterliliğim olmasına rağmen beni seçmedi. Avrupa Konseyi'ni iddialarımın doğruluğunu araştırmaya çağırıyorum" dedi. 
 
Avrupa Konseyi, hakim Erdemli'nin başvurusuna verdiği yanıtta "Türk yetkililer tarafından yürütülen prosedür üzerine yaptığınız gözlemleri not aldık. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki sürecin bu aşamasında yöntemler ve kararlar bizim yetkimizde değil. Mahkeme (AÎHM), üye ülkelerin yeterli bir aday sayısıyla görevlendirme teklifi vermesini gerekli görür. Mahkemenin dahli, testler ve mülakatlar da dahil önerilmiş adayların seçilme prosedürü sırasında başlar. Bunlar da mahkemeyi son seçim aşamasına götürür. Mahkeme, bağımsızlıkları hakkında şüphe duyduğu ve birden fazla kez örneğinin görüldüğü adayları reddetme hakkını saklı tutar. Eğer bir itirazınız yoksa şikâyetlerinizi göz önünde bulundurmaları için Türk yetkililere bildirebiliriz. Tercih ederseniz, bunu yaparken adınızı kullanmayabiliriz." (UGE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com