Avrupa'dan 'Muhteşem' soru: Yasakladınız mı?

Avrupa'dan 'Muhteşem' soru: Yasakladınız mı?
Türkiye'de her iki evden birinde izlenen 'Muhteşem Yüzyıl', Avrupa Parlamentosu'nda... Dizinin yasaklandığını sanan bir AP Milletvekili soru önergesi verdi.

Viyana kapılarına dayanarak Avrupa'yı titreten Kanuni Sultan Süleyman, 5 asır sonra Avrupa'nın gündemine yeniden oturdu. Türkiye'de büyük tartışmalara neden olan ve reyting rekorları kıran 'Muhteşem Yüzyıl', Avrupa Parlamentosu'nda (AP) tartışıldı. RTÜK'ün, SHOW TV'de yayınlanan diziye yönelik uyarı cezası AP'de soru önergesine konu oldu. Dizinin yasaklandığını sanan bir AP Milletvekili, Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten'e önerge verdi.

Ria Oomen-Ruijten, durumu Türk delegasyonuna sorarken, Ankara 'Yasak yok sadece uyarıldı' yanıtını verdi. Ankara, Ruijten'e; Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından alınan uyarı kararının İngilizceye çevrilmiş bir örneğini de gönderdi. Raportör, Türk delegasyonundan gelen yanıt üzerine diziyi Türkiye raporuna almaktan vazgeçti ve metnin kendisine ulaşmasının ardından Türk tarafına önerinin düştüğünü resmi olarak bildirdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com