Avrupalı öğrenciler Karadeniz'de

Avrupalı öğrenciler Karadenizde
Eu-Rope Projesi kapsamında Almanya, İspanya,Portekiz, Polonya ve Romanya’dan Giresun'a gelerek Türk öğrenciler tarafından misafir edilen yabancı öğrencilere, Karadeniz kültürü tanıtılıyor

GİRESUN (AA) - Eu-Rope Projesi kapsamında Almanya, İspanya,Portekiz, Polonya ve Romanya’dan Giresun'a gelerek Türk öğrenciler tarafından misafir edilen yabancı öğrencilere, Karadeniz kültürü tanıtılıyor.

Giresun İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri, Hayat Boyu Öğrenme/Comenius Çok Taraflı Okul Ortaklıkları “Combining Europe With A Cultural Rope: Let Us Make A Musicial (Eu-Rope)” Projesi kapsamında Almanya, İspanya, Portekiz, Polonya ve Romanya’dan gelen yabancı öğrencileri ağırlıyor.

Çeşitli etkinliklerle bir hafta boyunca Türk öğrencilerin evlerinde misafir edilen yabancı öğrenciler, tarihi Giresun Kalesi'ndeki piknik etkinliğinde bir araya geldi. Öğrenciler burada gitar eşliğinde şarkılar söyleyerek eğlendi, evlerde yapılan yöreye özgü yemeklerden yedi.

Proje koordinatörü öğretmen Hülya Annakkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 yılında kabul edilen projeye Türkiye ile Almanya, İspanya, Portekiz, Polonya ve Romanya’nın ortak olduğunu söyledi.

Projedeki amacın kültürleri birbirine kaynaştırmak olduğunu belirten Annakkaya, "Öğrencileri farklı kültürlerle tanıştırmayı ve İngilizceyi yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Farklı kültürlere karşı olarak öğrencilerin ön yargılarını kırmak istiyoruz. Bugünkü etkinliğimiz Giresun Kalesi'nde piknik yaparak yabancı ve yerli öğrencilerin birbirleriyle tanışıp kaynaşmasını sağlamak" dedi.

- Öğrenciler en çok mavi ile yeşili sevdi

Lise müdürü Muharrem Demir ise Türkiye’nin ve Giresun’un kültürünü Avrupa’dan gelen öğrencilere tanıtacaklarını dile getirerek, "Öğrenciler Giresun’un doğasına hayran kaldı. Deniz ve doğanın iç içe olmasının çok güzel bir durum olduğunu belirttiler” ifadelerini kullandı.

Misafir öğrencilerden İspanyol Maria Mar Bonhevi de Karadeniz kültürünün kendi kültürlerinden çok farklı olduğunu belirterek, "Kültürümden çok farklı olmasına rağmen burayı çok sevdim, çok arkadaş canlısı insanlarla çok güzel bir yer. Kendi yemeklerimizden farklı olmasına rağmen yemekler de güzeldi. Tatlı çeşitlerini de sevdik" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com