Avrupa'nın en fakir ülkesi

Avrupa'nın en fakir ülkesi
Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova yoksulluk bakımından dünya sıralamasında 50 ülke arasında 9’cu Avrupa’da ise 1’inci sırada yer aldı.
Kosova basınında çıkan haberlere göre, “Business Insider” internet sitesi tarafından yayınlanan dünyanın en yoksul ülkeleri listesinde ekonomisinin çöküşte olmasına rağmen Yunanistan yer almazken, Kosova üst sıralarda yer aldı.
 
“Business Insider” internet sitesine göre Kosova’da yoksulluk endeksi yüzde 53.6, enflasyon tüketici fiyat endeksi yüzde 8.3 ve işsizlik yüzde 45.3 oranında.
 
Kosova’nın da yer aldığı listenin ilk 20 sırasında on dokuzuncu sırada Afganistan, on yedinci sırada Bosna Hersek, on üçüncü sırada Kenya, onuncu sırada Beyaz Rusya, on altıncı sırada Namibya yer alırken dünyanın en yoksul ülkesi olarak belirtilen Zimbabve ilk sırada yer alıyor. 
 
Zimbabve dünyada en yoksul ülke iken Kosova da Avrupa’da en yoksul ülke oldu. Bu listenin yayınlanmasıyla ilgili Kosova hükümeti bir açıklama yapmazken vatandaşlar tepki gösterdi. 40 yıl çalışan ve şimdide Türkiye’den gelen yardımlarla yaşayan Türk asıllı Kıymet Zekiri tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
 
Bizde Kosova’da fakirlik çok var. Yüzde 60 oranında işsizlik var . 80 euro emekli maaş alanlar bile süt alamıyor, ilaç almıyor, ekmeğe, ete doyamıyor. Çok işsizlik çok fukaralık var. Hastalıklar var. Kimse kimseye yardım etmiyor. Ama bizim Türklere teşekkür ederim. Türkiye’deki kardeşlerimiz çok yardım ediyor. Çok teşekkür ederim.”  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com