Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?

Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?
Avrupa’da özellikle emlak piyasasını saran ‘konut balonu’ korkusu bizi nasıl etkiler? Bizde de benzer bir durum söz konusu mudur? Emlak Müşavirleri Federasyonu Onursal Başkanı Resul Medin’e bunu sorduk.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Avrupa’da yeni bir emlak krizi kapıda. Özellikle İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerin önemli şehirlerinde hızla artan konut fiyatları ‘konut balonu’ korkusu doğurdu. Londra'daki konut piyasasının Ekim ayının ilk haftasında yüzde 10 fiyat arttırması bu endişelerin başlangıcı oldu.

İngiltere Merkez Bankası finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Jon Cunliffe de konut fiyatlarındaki bu artışın finansal istikrarı tehlikeli düzeyde etkilemesi ihtimalinin çok daha büyük bir dert olduğu görüşünde.

PEKİ, ‘KONUT BALONU’ TEHLİKESİ BİZDE VAR MI?

Emlak Müşavirleri Federasyonu Onursal Başkanı Resul Medin’e özellikle İngiltere ve Almanya’da son yıllarda büyük artış gösteren konut fiyatları ile oluşan “konut balonu” korkusunu sorduk. Medin’e göre Avrupa’da yaşanan, büyük ölçüde küresel kriz ve ABD’nin yaşadığı bütçe krizi etkisiyle oluşan geçici bir ‘ön kriz’.

Medin; bu krizin özellikle konut alanında arz stoku bulunan Türkiye üzerinde gözle görünür bir etkisi olmayacağı kanaatinde.
Bu söylemden vazgeçildiği anda bu da yavaş yavaş eski durumuna gelir zannediyorum. Bu söylentiler çünkü bütün dünya piyasalarını şu anda etkiliyor durumda.

BU BİR ‘MORTGAGE KRİZİ’ DEĞİL

Bu özellikle Amerika’daki krizin etkisinden kaynaklanıyor ama Amerika eğer bu işi çözerse dünya ekonomisi genelinde de bir rahatlama olacaktır. Bu balon da ister istemez kendiliğinden sönecektir. Çünkü dediğim gibi bu krizin kullanılan kredilelerle ilgili dünya genelinde mortgage kaynaklı daha önce yaşadığımız krizlerindeki gibi Amerikada biliyorsunuz vakti zamanında (2001 krizi miydi) O zaman ki mortgage krizi gibi düşünmüyorum ben bunu.

TÜRKİYE’DEKİ FİYAT ARTIŞLARI SPEKÜLATİF

Türkiye’de konutlarda veya gayrimenkuldeki fiyat artışları spekülatiftir. Mesela 3. Köprü yapılıyor diyoruz. Orada arsa fiyatlarındaki artış sadece o bölgede, 3. Köprü yapılacağı için spekülatif bir harekettir. Türkiye veya İstanbul genelinde bir etki gözlenmez.

Oradaki artış kadar diğer bölgelerde artış beklemek ve değerlendirmek söz konusu olamaz. Kaldı ki, İstanbul’da Konut üzerinden gittiğiniz zaman büyük bir arz var şu anda. Ekonominin de değişmez kuralı; arz-talep dengesi üzerinden değerlendirildiği için, şu anda da arzımız fazla olduğuna göre büyük bir artış yok. Genel olarak konut fiyatlarında son bir yılda enflasyon oranındaki artışın %10-12 üzerinde bir artış oldu diyebiliriz.

3 Yıllık artış ne olmuştur derseniz %25-30 gibi bir artış oldu şeklinde değerlendirebiliriz. Ama bu hiçbir zaman 100 bin liralık bir konut 130 bin lira oldu demek değildir. Dünyanın en büyük alışverişi gayrimenkul alışverişidir. Pazarlık marjı her zaman olan bir alışveriş olduğundan böyle değerlendirmemek lazım. Genel olarak artış olmuştur. İstatistiki olarak 3 yıllık %40 civarında bir artışı normal değerlendirmek gerekir. Ancak bu piyasa içinde farklı değerlendirilir.

AVRUPA’DAKİ GEÇİCİ BİR ‘ÖN KRİZ’

Arzın fazlalığı nedeniyle gayrimenkul satışlarında da bir düşüş vardır. Bu da arzın stok durumunun fazlalığından kaynaklanmaktadır. Bir nevi “ön kriz” diyeceğim bu krize, Türkiye’deki konuttaki arz stok oranından ötürü pek yakalanacağımız kanaatinde değilim. Müteahhitler satış yapmadan kendilerini ileriye taşıyamazlar. Dolayısıyla bunu geçici bir ön kriz gibi değerlendirmek lazım.

Avrupa’da ABD kaynaklı bu krizi Türkiye’de sektör açısından çok ciddiye almıyorum. Obama artık Cumhuriyetçilerle mi görüşür, senatoya mı gider bilemeyeceğim ama eninde sonunda ABD bu krizi bir şekilde çözmek zorundadır. Mesela ABD’de mortgage kaynaklı bir kriz oldu. Biz de etkilendik bu krizden. Bizde mortgage ile ilgili birkrize yakalanma durumu yoktu. Bizde konut kredisi kullanıldığında, ipotekler ikincil piyasada hiçbir zaman kullanılmıyordu. Bizim mortgage kanununda bunu önleyici tedbirler alınmış. Ancak ABD’deki kriz bütün dünyayı etkileyeceği için biz de etkileniriz. Başka türlü bir kriz söz konusu değildir.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com