Avukata dayak kamerada!

Avukata dayak kamerada!
Şırnak'ta bir avukat polisler tarafından aracından indirilerek götürüldüğü karakolda tartaklandığı ileri sürüldü.

Şırnak Barosu avukatlarından Erdal Kunur'un polisler tarafından aracından indirilerek götürüldüğü karakolda tartaklandığı ileri sürüldü.

Şırnak Barosu'na bağlı bir grup avukat, adliye önünde yaptığı açıklama ile saldırıyı protesto ederken; güvenlik kamerasının avukat Erdal Kunur'un karakolda ayağından tekmelendiği anı görüntülediği belirtİldi. Şırnak Barosu avuktalarından Erdal Kunur, iddiaya göre 23 Şubat günü gittiği Uludere İlçesi'nden dönüşte, kent girişinde aracı polis tarafından durdurulalarak karakola götürüldü. Kunur, karakolda polisler tarafından tartaklandığını ve hakaretlere maruz kaldığını öne sürdü. Şırnak Barosu avukatları Kunur'un karakolda tartaklanmasını adliye önünde basın açıklamasıyla kınadı.Şırnak Barosu Başkan Yardımcısı Ali Bayram, çok karanlık dönemler olan darbe dönemleri ve 90'lı yıllarda dahi avukatlara yönelik bu tarz saldırılar gerçekleşmediğini belirterek, menfur olayı kınadıklarını söyledi.

Avukatlık mesleğinin, hukukun üstünlüğünün teminatı olan bağımsız yargının vazgeçilmez unsuru olduğunu ifade eden Bayram, şöyle dedi: "Avukata tanınan bu dokunulmazlıkların en önemli sebeplerinden bir tanesi de avukatın icra ettiği mesleğinden dolayı vakıf olduğu sır saklama yükümlülüğünden kaynaklanmaktadır. Biz avukatların icra ettiğimiz mesleğin onur ve vakarına halel gelmediği, mesleğimizin doğal yapısı gereği kolluk güçleri ve yargı erki karşısında bağımsızlığımıza dokunulmadığı sürece yeni imtiyazlar peşinde değiliz. Ancak mesleğimizin saygınlığının korunması için hiçbir surette taviz vermeyeceğimizin de bilinmesi gerekmektedir. Bu menfur saldırı yalnız meslektaşımıza değil, tüm avukatlara yapılmış bir saldırıdır. Tekmelenen sadece meslektaşımız değil, bağımsız yargı da bu surette yerlerde sürüklenmiştir. Yapılan saldırı meslektaşımız özelinde avukatlık mesleğinde ve giderek bağımsız yargıya güdülen kinin ve nefretin bir ifadesi olmuştur. Temel hak ve özgürlükler alanında tüm dünyada gelişen hak arama bilincinin ülkemizde yansıma bulmasını istemeyen polis devlet anlayışının bir tezahürü olarak gerçekleşen bu saldırının geçiştirilebilir bir tarafı bulunmamaktadır."(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com