Avukatı İlker Başbuğ’un savunmasını basına dağıttı

Avukatı İlker Başbuğ’un savunmasını basına dağıttı
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, 22 Mart'ta yapacağı savunması, avukatı aracığıyla basına dağıtıldı.

İlker Başbuğ’un yapacağı savunma  “Fırtınalar Koparan Andıç” başlığıyla avukatı tarafından açıklandı. Avukat İlkay Sezer “soru-cevap” yöntemiyle Başbuğ hakkındaki iddialara yanıt vereceklerini açıkladı.

İşte Başbuğ’un açıklaması…

İNTERNET ANDICI NE ZAMAN HAZIRLANDI?

Dava konusu andıcı Karargâh, Şubat 2009’da hazırladı

İNTERNET ANDICININ HAZIRLANMA NEDENLERİ NEDİR?

Andıç metninde 2007 yılında çıkarılan 5661 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine ilişkin kanuna uygun olarak, internetin sağladığı imkânlardan faydalanarak kamuoyuna bilgi vermek olarak belirtilmiştir. Amaç hükümeti değil, terör ve irticayı yıpratmaktır.

İNTERNET ANDICIYLA HANGİ KONULARA İLİŞKİN İNTERNET FAALİYETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ DÜŞÜNÜLDÜ?

 Dört alanda tanıtım ve kamuoyunu bilgilendirme maksadıyla internetin kullanılması planlanmıştır: Terör örgütleri, laiklik karşıtı eylemler, kurumu tanıtma, iç ve dış kamuoyunu bilgilendirme. İrticaya karşı referans plan Başbakanlık tarafından iptal edildi.

‘BAŞBUĞ DÖNEMİNDE GÜNCELLEME YOK’

Kurulması düşünülen siteler faal hale getirildi mi? Hayır. Bu sitelerin açılmasına yönelik hazırlıklar tamamlanmadan, çalışma aşamasında,
19 Haziran 2009’da son verildiği sabittir.
19 Haziran 2009’da andıç ile kurulması planlanan sitelerin açılmasına yönelik olarak yürütülen çalışmaların sonlandırılmasına neden karar verildi?
İddia edilen “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” 12 Haziran 2009 günü basında yer aldı. Bu konu kamuoyunu oldukça meşgul etti. Bu durumda bu sitelerin açılmasına ilişkin olarak yürütülen hazırlık çalışmalarına devam edilmesinin farklı değerlendirmelere neden olabileceğinin düşünülmesi bu kararın alınmasına neden oldu. 

BU DURUMDA, AÇILMASI DÜŞÜNÜLEN DÖRT ALANDAKİ SİTELER FAAL HALE GETİRİLMEDEN KAPATILDI MI?

Evet. 

BASINDA YER ALAN HABERLERE GÖRE AKP'NİN 2008'DE AÇILAN KAPATMA DAVASI İDDİANAMESİNDE BU SİTELERDEKİ BAZI HABERLERE YER VERİLDİĞİ İDDİA EDİLİYOR. DOĞRU MU?


İşletilmekte olan sitelerden yalnızca irtica.org isimli sitenin 2 Ekim 2007 tarihli ana sayfasındaki bir haberin iddianamede yer aldığı, haberin başlığının “Apronda Namaz Şovu” olduğu, anılan siteye Cumhuriyet Gazetesi’nin 29 Eylül 2007 tarihli nüshasından alındığı belirtilerek konulmuş olduğu yapılan inceleme sonucu sonradan öğrenilmiştir. Org. İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanlığı görevini 30 Ağustos 2008 tarihinde devralmıştır. 
 
4 Şubat 2009’da kapatılan 42 sitede, 30 Ağustos 2008’den kapatıldıkları tarihe kadar bir güncelleme işlemi yapıldı mı? İddianame ekindeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün tutanaklarına göre 30 Ağustos 2008 ile 04 Şubat 2009 arasında bu sitelerde güncelleme, yeni haberlerin konulması veya düzeltilmesi gibi bir işlem yapılmamıştır.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com