'Avukatımın leşi var, yine sıkar'

'Avukatımın leşi var, yine sıkar'
Karakaya, “Akli dengesi yerinde değil” raporuyla beraat edip mesleğine geri döndü.
Milliyet'ten Erdal Kılınç'ın haberine göre, İstanbul’da 10 yıl önce sevgilisini ensesinden tek kurşunla vurarak öldüren ve Adli Tıp Kurumu’nun “akli dengesi yerinde değil” raporuyla beraat eden avukat Mustafa Gürkan Karakaya (42), cezaevinden çıkar çıkmaz mesleğine geri döndü. 
 
11 aylık cezaevi sürecinin ardından cübbesini giyip duruşmalara katılan Karakaya’nın “akli durumu” İstanbul Barosu’na yapılan bir şikayetle yeniden gündeme geldi. Baktığı davalarda işlediği cinayeti baskı aracı olarak kullandığı iddia edilen Karakaya’nın avukatlık yapıp yapamayacağına baro karar verecek.
 
Avukat Karakaya, 19 Mart 2002’de kendisinden ayrılmak isteyen sevgilisi Derya Dinç’i birlikte yaşadıkları evde ensesinden tek kurşunla vurarak öldürdü. Cinayetin ardından Üsküdar’daki Çinili Karakolu’na teslim olan Karakaya tutuklandı. Ancak dava sürürken Karakaya, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen “Paranoid Şizofren” raporu nedeniyle 11 ay sonra serbest kaldı. Cinayet suçundan raporla birlikte beraat eden Karakaya’nın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilerek gözetim altında tutulması istendi. Hızla iyileşen ve ileri derecede düzelme gösteren Karakaya, vasi atanmasına da gerek görülmeyerek normal hayatına geri döndü. Yeniden avukatlığa başlayan Karakaya bu süreçte birçok duruşmaya girip, müvekkillerini savundu. Ancak Karakaya’nın geride bıraktığı cinayet İstanbul Barosu’na yapılan bir şikayetle yeniden gündeme geldi.

‘Leşi var bir daha sıkar’
 
Bir meslektaşı Karakaya’yı karşılıklı baktıkları bir davada müvekkilinin ifadeleri nedeniyle şikayet etti. Antalya Barosu avukatlarından Süleyman Akıncı, Karakaya’nın müvekkilinin kendi müvekkiline, “Benim avukatım mafya avukatı, bir leşi var adamın kafasına bir kere sıkmış bir daha sıkar, üç gün yatmaz çıkar” dediğini belirterek Avukatlık Yasası’na göre Karakaya’nın avukatlık yapmasının mümkün olmadığını ifade etti ve İstanbul Barosu’ndan konuyla ilgili inceleme yapmasını istedi. 
 
Avukatlığa devam edecek mi?
 
Şikayetle ilgili incelemeyi İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve 10 üye yaptı. Baro levhasından adı silinerek mesleten atılması istenen Karakaya, savunmasında, cinayet vakasını baskı olarak kullanmadığını ve özlük bilgilerinin bulunduğu dosyanın kayıt dışı olarak servis edildiğini söyledi. 
 
Baro yönetimi, Karakaya’nın cinayeti baskı unsuru olarak kullandığı şikayetinin kovuşturmasına gerek olmadığını kararlaştırırken, avukatlık yapıp yapamayacağının ise ayrı bir soruşturmayla değerlendirilmesine karar verdi. Karakaya hakkında Adli Tıp Kurumu ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin verdiği raporları inceleyecek olan heyet Karakaya’nın mesleki geleceği hakkında son sözü söyleyecek.
 
Karakaya, chat yaparken tanıştığı evli ve 1 çocuklu Derya Dinç’le (31) birlikte yaşamaya başlamıştı. Eşinden ayrılarak Bursa’dan İstanbul’a gelen Dinç’le 6 aylık birlikteliklerinin ardından anlaşmazlık yaşamaya başlayan Karakaya, genç kadını ensesinden tek kurşunla vurarak öldürmüştü. (NSK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com