Avukatlar Evren ve Şahinkaya'yı böyle savundu

Avukatlar Evren ve Şahinkaya'yı böyle savundu
12 Eylül Davası’nın sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın avukatı, savunmada 82 Anayasası’nı dayanak göstererek bu Anayasa’nın yargılanamayacağını, mahkemenin erksiz/yetkisiz olduğunu kaydetti.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen tarihi duruşmaya kısıtlı sayıda kişinin alınmasına rağmen duruşma salonunda çok sayıda insan ayakta kaldı. Mahkeme Başkanı, sanıklar Evren ve Şahinkaya’nın sağlık gerekçeleri nedeniyle duruşmaya katılmamaları yüzünden boş kalan sanık sandalyesine oturulabileceğini söyledi. Ancak salondakiler sanık sandalyesine oturmayı reddetti.

Evren ve Şahinkaya’nın avukatı Bülent Hayri Acar, 12 Eylül’ün bir darbe olduğunu belirtirken, Milli Güvenlik Konseyi ve Anayasa’nın halk oylaması ile yapıldığı, 1980 ve 1983 yıllarının Anayasa’nın teminatında olduğu ve Anayasa’nın yargılanamayacağı görüşlerini savundu. Avukat Acar savunmaya başladıktan sonra mahkemenin erksiz olduğunu, soruşturmanın ve yargılamanın yokluğuna karar verilmesini, mahkemenin bundan önceki işlemlerinin de yok sayılmasını istedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com