Avukatlara skandal sorular

Avukatlara skandal sorular
DHKP\C operasyonu kapsamında gözaltına alınan avukatların sorgusundan ilk bilgiler.

Skandal operasyonda skandal sorular: ÇHD’li avukatlara ve Grup Yorum üyelerine neler soruldu?

ÇHD’li 11 avukatla birlikte 64 kişinin gözaltında tutulduğu operasyona ilişkin hukuksuzluklar savcılık ifadesinde de yaşandı. Operasyona ilişkin emniyetin “kozmik odaları var” gibi suçlamalar sorulmadığı gibi, herhangi bir delil de gösterilmedi, avukatlara mesleki faaliyetleri “suç unsuru” olarak yöneltildi.

ÇHD’li avukatların da aralarında bulunduğu gözaltındakilere akıldışı suçlamalar yöneltildi. Geçtiğimiz günlerde gece saatlerinde yapılan operasyonun ardından gözaltına alınan 64 kişiden ÇHD’li 11 avukat bugün Çağlayan Adliyesi’nde savcılığa çıkartıldı. ÇHD’li avukatlarla birlikte Grup Yorum üyeleri ve İdil Kültür Merkezi, Tavır dergisi çalışanlarının da savcılık ifadeleri alındı.

1 Mayıs, 2 Temmuz eylemleri, müvekkillerle görüşmeler soruldu

Savcılık ifadelerinde ÇHD’li avukatlara mesleki faaliyetleri, müvekkilleri ve meslektaşlarıyla yaptıkları telefon görüşmeleri, üyesi oldukları ÇHD’yle katıldıkları eylemler, işçi eylemleri, 1 Mayıs, 2 Temmuz anması gibi kitlesel eylemlere neden katıldıkları gibi sorular yöneltildi.

Ayrıca avukatlara yasalar gereği gözaltına alınan müvekkilerine “susma haklarını” hatırlatmaları da suçlamalar arasında yer aldı. Avukatlar savcılık sorgusunda gerçeğe dayandırılmayan “gizli tanık” ifadeleriyle karşılaştı. Böylece avukatların üstlendikleri davalar ve toplumsal muhalefete verdikleri destekten ötürü operasyonla gözaltına alındıkları savcılık sorularıyla ortaya çıkmış oldu.

10 kişilik savcı kadrosu

Gözaltında tutulan ÇHD’li avukatlar Naciye Demir, Gülvin Aydın, Efkan Bolaç, Taylan Tanay, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Güçlü Sevimli, Güray Dağ, Günay Dağ, Şükriye Erden, Betül Kozağaçlı’nın ifadelerinin alınma işlemleri 10 savcı tarafından yürütüldü. Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın ifadesi ise gece saatlerinde gerçekleşecek.

Avukatlar savcılık ifadesinde susma hakkını kullandı, örgüt üyesi olmadıklarını, avukatlık faaliyetlerinden ötürü gözaltına alındıklarını ve sorulara yanıt vermek istemediklerini belirttiler.

Gizli tanıklar yine sahnede

Gizlilik kararı bulunan soruşturma dosyasından avukatlara “delil” niteliğinde gizli tanık ifadelerinin bulunduğu ortaya çıktı. “Gizli tanık Ateş”, “Gizli tanık Çelik” gibi isimlerle verilen ifadelerde, avukatların örgütsel talimatlar aldığı, müvekkilerini “susma hakkını kullanmaya” zorladıkları, gözaltında açlık grevini yapmalarını dayatmaları gibi bir dizi suçlama yer alıyor.

Gizli tanık ifadesinde, “ÇHD yöneticilerinin işçi eylemlerine gözlemci olarak katılarak işçileri cesaretlendirdiği, polislere mukavemette bulundurdukları” şeklinde suçlamada da bulundu. Ayrıca avukatların “kod adlarının” bulunduğu iddiası da yine gizli tanık ifadesine dayandırıldı.

Savcılık ifadesinde bir başka yöneltilen soru ise “örgüt üyesi misiniz” sorusu oldu. Avukatlara katıldıkları 1 Mayıs, 2 Temmuz anması gibi kitlesel gerçekleşen eylemlerin görüntüleri gösterilerek, “Bu eylemelere neden katıldınız” denildi. Ayrıca avukatların ÇHD önlüğüyle katıldığı eylemler de savcıya göre “Halk Cephesi önlükleri mi” gibi bir soruyla da karşılaştı.

2000 yılı öncesinden sorular

Avukatların “örgüt üyeliği” suçlamasına 2002’de Belçika’da ele geçirilen belgelerde “Halkın Hukuk Bürosu’yla DHKP-C örgütü arasında ‘örgütsel ilişki’ olduğu” gibi ifadelerin yer aldığı belirtildi. Yani avukatlar 11 yıl önce ele geçirildiği öne sürülen ve hakkında takipsizlik kararı verilen belgelerle suçlanmış oldu. Avukatlara sorulan belgelerin 2000 yılı öncesine ait belgeler olması da dikkat çekti.

Avukatlık yapmak suç!

Avukatlara müdafileri olduğu tutuklu müvekkillerine ilişkin de “Neden avukatlıklarını yapıyorsunuz” sorusu da yöneltildi. Haklarını arayan işçilerin avukatlığını yapmak da “suç” niteliğinde soru olarak yöneltildi.

Avukatların kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmaları da sorulan sorular arasında yer aldı. Avukatların “Gözaltı var mı”, “Dosya ne oldu”, “Eyleme müdahale var mı” gibi mesleki faaliyetlerini içeren konuşmaları savcı tarafından teker teker soruldu. Ayrıca bir işçi eylemiyle ilgili işçinin avukatı arayarak, “Pankartı götürüp asıyorum” demesi de “talimat” niteliğinde görüldü.

'Kozmik oda'yla ilgili soru yok

Avukatlara emniyetin “kozmik odaları var”, “ajanlık yapıyorlar” gibi iddialarıyla ilgili savcının soru yöneltmemesi de avukatların sorusu oldu. Soruşturmaya bakan savcı ise “Kozmik oda iddialarıyla ilgili sorumuz bulunmuyor” dedi. Ayrıca savcı, emniyetin bu açıklamasıyla dosyanın gizliliğinin ihlal edilmediğini ve ihlal eden söz konusu olursa da şikayet edeceklerini ifade etti.

Savcılığın yönelttiği akıl dışı sorulardan biri de 19 Aralık katliamı davasının avukatlığını yapan avukat Güray Dağ’a, “19 Aralık operasyonu hakkında ne biliyorsun” sorusu oldu.

Grup Yorum üyelerine yasal eylemler soruldu

Grup Yorum üyelerine, Tavır dergisi çalışanlarına yöneltilen sorular da katıldıkları yasal eylemler oldu. Savcılık, “Neden evinde ‘Bize Ölüm Yok’ pankartı bulunuyor”, “Neden Gençlik Federasyonu’nun eylemine katıldın”, “Örgütsel içerikli kitaplar neden bulunduruyorsun” gibi sorular yöneltti. Grup Yorum üyeleri de İdil Kültür Merkezi’nin kamuya açık bir alan bulunduğunu hatırlattı.

Savcılık TAYAD üyelerine de, “Neden 1 Mayıs’a katıldın”, “Polis hakkında neden suç duyurusunda bulundun”, “Gençlik Federasyonu binasına neden girdin” gibi sorular yöneltildi.

Taylan Tanay'ın özgeçmişi örgüt içinmiş!

Avukat Taylan Tanay’a yöneltilen sorular ise yaşanan hukuksuzluğu bir kez daha gözler önüne serdi. Avukat Tanay’ın bürosunda yapılan aramada bulunan özgeçmişi savcının “Bunu örgüt için mi hazırladın” sorusuyla karşılaştı. Sorular arasında “Sinyal bozucu cihaz neden var”, “Hey Tekstil işçilerinin avukatlığını neden yapıyorsun”, “Eylemlere neden katıldın” da yer aldı.

Tanay’a bilgisayarının harddiskinin de nerede olduğu soruldu. Tanay, akıldışı suçlamalara yanıt vermeyeceğini belirterek, “Ben devrimci bir avukatım. Soruşturmaların ve suçlamaların sebebi bellidir. Ben bu pratiği yapmaya devam edeceğim” dedi.

Avukat Betül Kozağaçlı’ya da 2005 yılında hakkında takipsizlik kararı verilen bir soruşturma dosyasıyla ilgili soru yöneltildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com