Avukatlardan Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olaylara tepki

Avukatlardan Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olaylara tepki
Eskişehirli bir grup avukat, Adliye Sarayı önünde bir araya gelerek dün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olaylara tepki gösterdi.

Eskişehirli bir grup avukat, Adliye Sarayı önünde bir araya gelerek dün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olaylara tepki gösterdi.

Avukatlar adına açıklama yapan Baro Başkanı Rıza Öztekin, dün Taksim Meydanı'na yapılan müdahale ile ilgili Çağlayan Adliyesi’nde açıklama yapan avukatlara çevik kuvvet tarafından saldırıldığını iddia etti. Şiddet uygulanan meslektaşlarının cübbeleriyle sürüklendiklerini, cübbeleri yırtılarak adliye dışına çıkarılıp gözaltına alındıklarını savunan Öztekin, "Daha önce de benzerlerini gördüğümüz bu saldırıları tüm meslektaşlarımıza ve barolara yapılmış olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz. Unutmayalım devasa binalar yapılıp Adalet Sarayı olarak nitelendirebilir ama bu binaların içinden avukatlar saldırı ve şiddetle yaka paça sürüklenerek dışarı çıkarılırsa gerçekte adalet çıkarılmış olur. Dün Çağlayan'da aslında adalet dışarı çıkarılmıştır” diye konuştu. 

Avukatların toplumsal savunmanın temsilcileri olduğunu belirten Öztekin, “Saldırı bu bağlamda 15 gündür zulme ve adaletsizliğe karşı direnen ve fiilen her türlü şiddete maruz kalan topluma da yapılmış sayılır. Bu saldırılarla toplumsal savunmanın temsilcileri olan avukatlar üzerinden topluma bir mesaj verilmektedir. Toplumda, 'Sizi savunacak avukatlara bile neler yapıyoruz' şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Avukatların adliyelerin içinde tartaklanarak, dövülerek, cübbeleriyle sürüklenerek, hatta cübbeleri yırtılarak yaka paça gözaltına alındığı bir ülkede artık hiç kimse temel hak ve özgürlüklerinin güvence altında olduğundan bahsedemez. İleri demokrasiden bahsedenlerin aslında ileri bir dikta ve korku rejimini, faşizmi hayata geçirdikleri açıktır” ifadelerini kullandı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com