“Avukatların cübbelerini giyme zamanı geldi”

“Avukatların cübbelerini giyme zamanı geldi”
Eskişehir Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, bugün avukatlara ve Seyfi Oktay'a çeşitli iftira ve tertiplerle saldırılar düzenlendiğini öne sürerek, Barolar Birliği'ni, avukatların haklarını savunmaya çağırdı. İçli, "Artık savunma makamının, avukatların

Eskişehir Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, bugün avukatlara ve Seyfi Oktay'a çeşitli iftira ve tertiplerle saldırılar düzenlendiğini öne sürerek, Barolar Birliği'ni, avukatların haklarını savunmaya çağırdı. İçli, 'Artık savunma makamının, avukatların cübbelerini giyme zamanı gelmiştir' dedi.
Eskişehir Bağımsız Milletvekili İçli, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'de son yıllarda, kimi özel yetkili savcılık soruşturmalarında ve özel yetkili ağır ceza mahkeme yargılamalarında kişi özgürlüğü ve güvenliği, adil yargılanma hakkı ve savunma hakkı gibi güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin pervasızca ihlal edildiğini savundu. Yargının üç öğesinden biri olan savunma makamına karşı gerçekleştirilen saldırıların, son operasyonla daha da belirgin hale geldiğini iddia eden İçli, tutuklu savunma mesleği mensuplarının sayısının 10'u aştığını, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın ise hukuk dışı ve çelişkili bir gözaltı ve soruşturmaya maruz bırakıldığını belirtti. Savunma görevini yapan avukatların, hayali ihbarcıların sözde ihbarları ile özel soruşturmalara tabi tutulduklarını ve daha sonra 'yargılamayı etkileme' suçlamasıyla avukat olarak görevli oldukları davanın sanıkları durumuna düşürüldüklerini ifade eden İçli, bu hukuka aykırı soruşturma ve kovuşturmalarla avukatlık mesleğine ağır saldırıda bulunulduğunu dile getirdi.
Dün aydınlara, bilim insanlarına, gazetecilere, askerlere, güvenlik gücü mensuplarına, savcılara, yargıçlara iftira ve tertiplerle saldırıldığını, bugün ise avukatlara ve eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'a saldırıldığını savunan İçli şunları kaydetti:
'Artık savunma makamının, avukatların cübbelerini giyme zamanı gelmiştir. Barolarımız ve Türkiye Barolar Birliği, sadece mensuplarının hak ve çıkarlarını korumak ve kollamakla değil, savunma makamını temsilen tüm ulusun hakkını, hukuk devleti ilkesini korumakla yükümlüdür. Kendisini, mensuplarını haksız ve hukuka aykırı saldırılara karşı savunamayan bir makamın, bir mesleki birliğin, başkalarını savunabileceği de düşünülemez. Zaman, avukatlara, barolara, savunma makamına yapılan saldırılara karşı durmak zamanıdır. Zaman, yargıya, savunma makamına karşı yapılan bu hukuk tanımaz, korsan saldırılara karşı 'dur' deme zamanıdır.'
İçli, avukatlara yönelik bu saldırıları gündeme getirmek için hazırladığı bu basın toplantısı metnini Türkiye Barolar Birliği'ne de göndereceğini belirterek artık savunma makamının ses çıkarma zamanının geldiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com