Avukatların ruhsatname gönderme eylemi

Avukatların ruhsatname gönderme eylemi
Afyonkarahisar Barosu'nun ruhsatnane gönderme eyleminde konuşan Baro Başkanı Şahin, Anayasada tek bir kelimede bile avukatlık kelimesinin geçmediğini, bununla birlikte, sistem gereği Adalet Bakanlığı'nda tek avukatın Sadullah Ergin olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar Barosu'nun ruhsatnane gönderme eyleminde konuşan Baro Başkanı Şahin, Anayasada tek bir kelimede bile avukatlık kelimesinin geçmediğini, bununla birlikte, sistem gereği Adalet Bakanlığı'nda tek avukatın Sadullah Ergin olduğunu söyledi.
Afyonkarahisar Barosu'na bağlı avukatlar, sürekli değişen yasalara tepki göstermek ve avukatlık kanununda düzenleme yapılması için bir eylem yaptı. Baronun toplantı salonunda bir araya gelen avukatlar adına basın açıklamasını yapan Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin, avukatlık mesleğinin gerçekten sıkıntılı bir sürece girdiğini söyledi. Şahin, önce yargının hızlandırılması yasası, sonra UYAP'ın inatla paralı hale getirilmesi, arkasından ısrarla kabul ettirilmeye çalışılan Arabuluculuk Yasası
Tasarısı, şimdilerde ise Çek Kanunu'ndan hapis cezasının çıkarılmasının hoşnutsuz bıraktığını söyledi. Demokrasilerde yargının savunma eksenli değerlendirildiğini anımsatan Şahin, çağdaş bir Anayasa hazırlanacaksa yargı bölümünde her şeyden önce savunma mesleğinin sağlam teminatlarla düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.
Kendisini avukat kimliği ile tanıtan Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in tüm bu sorunları; kendi bakanlığı döneminde çözebilmesini ümit ettiklerini ileten Şahin, şu ifadelere yer verdi: "Ancak, ne yazık ki sistem ve teşkilat öyle kurulmuş ki koskoca Adalet Bakanlığı'nda tek avukat Sayın Adalet Bakanımız. Yazık ki gerisi, bu sorunlara karşı duyarsız, sağır, yabancı; adeta bir duvar gibi. Mesafe alınamıyor. Asıl büyük kabahat ise bizde, meslektaşlarımızın duyarsızlığı, baroların ilgisizliği ve Türkiye Barolar
Birliğinin malum odaklar tarafından adeta kilitlenmeye çalışılması."
Anayasa'da bir tek kelimede bile avukatlıktan söz edilmediğini aktaran Turgay Şahin, şunları söyledi: "Avukatların en azından adliye binaları içinde karşılaştığı sorunları büyük ölçüde çözecek olan Adalet Komisyonları'nda görev yapacak baro temsilcisi istemi hep yok sayıldı veya kuşkuyla karşılandı."
Yargının hızlandırılması adı altında kamuoyuna sunulan yasa hazırlanırken baroların ve avukatların eleştirilerinin dikkate alınmayarak pas geçildiğini iddia eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yargıya gelecek dosya sayısının azaltılması ile yargının hızlanacağı varsayıldı bu çerçevede ceza dosyalarında temyiz ve itiraz hukuk tarihimizde ilk kez paralı hale getirildi. Allah'tan bu konudaki aşırılığa Anayasa Mahkemesi 'Dur' dedi."
Avukatların emekli olması durumunda da işinin çok zor olduğunu dile getiren Şahin, şunları söyledi: "600-700 TL emekli maaşına talim ederim derseniz mesleği bırakabilirsiniz.Yok bu bana yetmez derseniz ölünceye kadar çalışmak zorunda olduğumuz ortada. Zor bir başlangıç ve tabutta biten bir mesleğin bu ikisinin arasında kalan zor ve çetin bir hayat. Kamuoyu varlıklı ve mali sorunu olmayan bir kişi olarak tanıyor avukatı. Oysa bu durumda olanlarımızın sayısı oldukça az."
ARACIN YOKSA BELEDİYE OTOBÜSÜYLE GEL ANLAYIŞI
30 TL sorgu ücreti için gecenin üçünde çağırılınca avukatın karakola gitmek zorunda olduğunu anlatan Şahin, şöyle konuştu: "Araç temin etmek de size ait. Bu arada tüm avukatların bir özel aracı olduğu zannediliyor. Ancak, özellikle mesleğe yeni başlayan önemli sayıda arkadaşımızın özel arabası yok. 'Göreve çağırıldıkları zaman neyle gelirsiniz' diye merak edilmiyor, böylesine bir yabancılaşma söz konusu"
Afyonkarahisar'da hâla yol parasını avukatlara ödemeyen, bunu marifet sayan adliyelerin var olduğunu belirten Turgay Şahin, avukata, 'Göreve çağırıldığın ilçe adliyesine belediye otobüsüyle git ve aynı vasıtayla dön' demekten sıkılmayan yetkililerin var olduğunu ve bunu ne yazık ki hâla çözemediklerini kaydetti.
Diktatörlükler dahil tüm devlet ve rejimlerde adliye, hakim ve savcının var olduğunu ileten Şahin, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak, medeni, demokrasinin yerleştiği, hukukun üstün olduğu ve adaletin egemenliğin temeli olan ülke ve sistemlerde bağımsız savunma ve onurlu avukatlık vardır. Biz yoksak hukuk da yok. Biz yoksak orada adalet yok. Biz yoksak rejimin adın demokrasi değil başka bir şey. Şahıs olarak bize değil ama kendi geleceğiniz, ülkemizin geleceği, çocuklarımızın geleceği için savunma mesleğine yani avukatlığa lütfen sahip çıkalım."
RUHSATNAMELER GÖNDERİLDİ
Avukatların onurla başucuna astığı, bu dünyada en çok değer verdiğimiz, üzerine titrediği avukatlık ruhsatnamelerini gerekli yerlere göndererek çare aradıklarını ileten Şahin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Artık taşıyamayacağımız kadar büyük bir yüke dönüşen; hukuk sorumluluğu ve bilincimizin somutlaşmış ifadesi olan ruhsatnamelerimiz. Evet, meslektaşlarımızın ruhsatlarını üç ayrı paketle Adalet Bakanlığı'na, TBMM Adalet Komisyonu Başkanlığı'na ve Türkiye Barolar Birliği'ne gönderiyoruz. Evet, ruhsatnamelerimizi öncelikle Adalet Bakanlığı'na gönderiyoruz. Adalet Bakanlığı'nda da yalnızca tek bir kişiye; bir zamanlar avukat cübbesini onurla taşımış ve şimdi bundan gururla söz eden Sayın Adalet Bakanımıza güveniyoruz. Ardından mesleğimizin sorunlarını sırtlanan, bizim en üst düzeyde temsilcimiz Türkiye Barolar Birliği'ne gönderiyoruz. Son olarak tüm yasa tasarılarının son şeklini aldığı, her türlü yasal düzenlemenin son değerlendirme mercii TBMM Adalet Komisyonu Başkanlığı'na gönderiyoruz."
Yapılan basın açıklamasının ardından baroya kayıtlı avukatlar, cübbeleri ile birlikte PTT'ye giderek, üç paket halinde ruhsatnamelerini gönderdi. Avukatlar daha sonra alkışlarla olaysız dağıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com