Avustralyalı imamlardan Türkiye ziyareti

Avustralyalı imamlardan Türkiye ziyareti
Avustralya'da görev yapan 15 imam, tanıtım ziyareti için Türkiye’ye gitti

MELBOURNE (AA) - Avustralya'da görev yapan 15 imam, Diyanet İşleri Başkanlığı, Melbourne Başkonsolosluğu İdari ve Sosyal İşler Ataşeliği ile Victoria İslam Konseyi tarafından düzenlenen 10 günlük tanıtım ziyareti için Türkiye’ye gitti.

Victoria eyaletinde görev yapan altı imamın yanı sıra Perth, Gold Coast, Sydney ve diğer kentlerden dokuz imam, Melbourne havalimanından Melbourne Başkonsolosluğu İdari ve Sosyal İşler Ataşesi Kerim Birinci tarafından dualarla uğurlandı.

Havalimanında ziyaretle ilgili AA’ya açıklamada bulunan Birinci, Türkiye’ye giden ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından misafir edilecek imamların İstanbul, Bursa, Konya ve Ankara’da ziyaret ve görüşmelerde bulunacağını belirterek "Hem kültürel hem tarihi ve hem de eğitim amaçlı bir ziyaret gerçekleşmiş olacak. Umarım Türkiye’den çok istifade ederek dönerler" dedi.

- İmamların ziyareti bir ilk

Victoria İslam Konseyi'nin Türk kökenli genel müdürü Nail Aykan, Avustralya'da görev yapan değişik etnik kökenlere mensup 15 imamın Türkiye ziyaretinin bir ilk olduğunu ifade ederek "İmamlarımızın, hocalarımızın nasıl yetiştiğini daha iyi anlamaları, kültürümüzü, tarihimizi, medeniyetimizi hem daha iyi anlayıp hem de sevmelerini arzuluyoruz ve (Avustralya’ya) geldiklerinde buradaki çok kültürlü Müslüman toplumu ve Türk kökenli Müslüman kesimi arasında köprüler kurmak amacımız" dedi.

Heyetteki Suriye kökenli Avustralyalı imam Mustafa Sarakibi de Türkiye'nin bütün Müslümanlar tarafından sevildiğini söyleyerek, "Türkiye’deki kardeşlerimizle tanışmak, İslam tarihini görmek çok güzel olacak. Türkiye hakkında çok şey biliyorduk, çok okuyorduk ama orada çok farklı bir tecrübe olacak. İnşallah öğreneceğimiz çok şey olacak. Geri döndüğümüzde Avustralyalı kardeşlerimize anlatacağımız çok şey olacak" diye konuştu.

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara da değinen Sarakibi, "Türk hükümetinin yaptıklarını takdir ediyoruz, çok beğeniyoruz’’ ifadesini kullandı.

Somali kökenli imam Abdi Nur Veli de Türkiye ve Somali arasında çok güçlü ve çok iyi bir ilişki olduğunu vurgulayarak Türk hükümetinin Somali'deki altyapıyı ve ülkenin geleceğini inşa etmek için çok çaba harcadığını söyledi.

Avustralyalı imamların ziyareti 13-23 Mayıs tarihleri arsında gerçekleşecek. İmamlar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından da kabul edilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com