Avusturya’da sünnet kararı

Avusturya’da sünnet kararı
Almanya’nın Köln şehrinde sünnet olan bir çocuğun yaralanması sonucu gündeme oturan “sünnet yasağı” Avusturya’da da tartışılmaya devam ediyor.
Ülkenin en bastındaki Vorarberg eyaletinde de sünnet yasağının gündeme gelmesi burada yaşayan Müslüman ve Yahudilerin tepkilerine neden olmuştu. Ancak Avusturya Adalet Bakanlığı tarafından bu sabah konuyla ilgili gelen açıklama tartışmalara son noktayı koydu. Bakanlık:” Sünnet suç değildir” açıklaması yaptı.
 
EYALETTEKİ SÜNNET YASAĞI KALKACAK MI?
 
Vorarlberg Eyaleti devlet hastanelerinde sünnet yapılmaması talimatı veren eyalet valisi Markus Wallner’e arşı yazılı bir açıklama yapan Avusturya Adalet Bakanlığı” Dini inançlar doğrultusunda yapılan sünnet suç teşkil etmez…' diyerek gerekçelerine de açıklık getirdi. Bakanlık, sünnet yapan doktorların herhangi bir cezai uygulamaya tabi tutulmayacağının altını çizdi. Bakanlığın bu açıklamasından sonra gözler eyalet valiliğine çevrildi.
 
“SÜNNET AHLAKA AYKIRI DEĞİLDİR”
 
Bakanlık sünnet yasağı ile ilgili olarak, “ Dini inanç gereği yapılan sünnet ahlaka aykırı bir durum değildir. Anne-babaların izin hakkı vardır. Anne-babanın izni dâhilinde yapılacak sünnet ameliyatları doktorların inisiyatifine bırakılır” denildi. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com