Ay Yıldızlı Bu Simge Ne Anlamı Taşıyor?

Ay Yıldızlı Bu Simge Ne Anlamı Taşıyor?
Kaddafi'nin oğlu 'Ülkemizi Türklere ve İtalyanlara bırakmayız' sözleriyle Mağripli diktatörlerin kabusunu açığa dökerken, diktatörleri korkutan tarihi sembol eylemlerde sallanan bayraklarda şahlanıyor...

Kuzey Afrika'da ilk olarak Tunus'ta başlayan isyan ateşi önce Mısır'a sıçradı ve birbiri ardına diktatörlerin ülkelerini tutuşturdu. Şu günlerde yanma sırası Libya'ya geldi. Diktatörlüklerin bir bir yıkıldığı domino etkisi sürecinde Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi' Osmanlı ve İtalyan hakimiyetine referansla "Çatışmaları ülkenin birliğini yok etmek ve İslamcı bir cumhuriyet kurmak isteyen unsurlar kışkırttı. Libya'yı Türklere ya da İtalyanlara bırakmayız" diyerek diktatörlerin kaygısını dile getirdi.

Oğul Kaddafi'nin sözlerini Mağrip tarihi ışığında analiz edersek, Afrika'nın büyük kısmının uzun yıllar boyunca Osmanlı egemenliği altında yaşadığını gözardı edemeyiz. Osmanlının güç kaybetmesi ve diğer gelişmeler bu toprakların Avrupalı devletlerce istilasına uğramasına ve sömürgesi durumuna düşmesine neden oldu. Libya, Tunus ve Mısır uzun süre Fransa'nın sömürgesi oldu. İtalya o yıllarda bölgede sömürgecilik yapmaya soyunan bir diğer güçlü devletti.

'Libya'yı Türklere ve İtalyanlara bırakmayız' sözleri Fransa'nın etkisinin ülkede ve devlet mekanizması içindeki hâlâ yaşamakta olduğunu gözler önüne seriyor.

EYLEMLERDE SALLANAN BAYRAK

Bingazi başta olmak üzere Libya'nın doğu kentlerini ele geçiren isyancıların eylemlerde salladığı bayraktaki tarihi ayrıntı çok şey ifade ediyor. Bu bayrak, Muammer Kaddafi'nin Kral İdris'i devirmeden önceki Libya bayrağı. 1969'a kadar Libya'nın bayrağı olarak kullanılan tarihi bayrağın yeniden göndere çekilmesi çok önemli.

Çünkü bu bayraktaki simgeler ve renkler tarihi bir ruhun yeniden dririldiğine işaret ediyor. Her ne kadar ülke Osmanlı Devletinden ayrılmışsa da Kral İdris döneminin sonuna kadar bayrağı Osmanlı'nın bayrağının renklerini taşıyordu ve üzerinde Osmanlıyı ve İslamiyet'i simgeleyen Ay Yıldız vardı. Kaddafi'nin yönetimi ele geçirmesi ve diktatörlük kurmasının ardından Libya'nın bayrağı renk değiştirmiş, Osmanlı ve İslamiyet'in simgeleri bayraktan kopartılmıştı....

MISIR, IRAK, BAHREYN, TUNUS BAYRAKLARI DA AYNI KADERİ PAYLAŞIYOR

Mağrip'in diğer ülkelerinin kaderi de Libya'dan farklı değildi. Yaşanan tarihsel gelişmeler toplumu değiştirdiği gibi sembolleri de değiştirmişti. Suriye'nin Fransa'nın manda yönetimine girmeden önceki bayrağında da, Darfur'un ve eski Irak'ın bayrağında da, Mısır'ın sık sık değişen bayrağında da aynı sembol vardı.

Diktatörlerin bayraklarda yeniden belirgenleşen tarihi sembolden korktuğunu söylemek abartı olabilir mi?

Eğer abartı diyorsanız, Facebook'ta Mısır (egypt), Fas (Morocco), Tunus, Cezayir (Algeria), Libya Kardeştir (are brothers)

ya da

NOrTh AFriCa (Kuzey Afrika = Magrip < EgYpT (Mısır) & mOroCco (Morakko) & Tunisia (Tunus) & AlgeRia (Cezayir) & LibYa (libya) > Are BroTherS... (kardeşlerdir)

diyen siteleri ve o sitelerde kullanılan bayrakları ve sembolleri nasıl yorumlamak gerekiyor?


Haber 7 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com