'Ayağa kayan polis' davasında skandal

'Ayağa kayan polis' davasında skandal
Şüpheli polislerin gözaltına alınmadan önce "olay tutanağı"nın saat 12.00'de hazırlandığı belirtildi. Oysa, iki polisten birinin ifadesinin 12.15'te sona erdiği anlaşıldı.
Keçiören’de dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Cem Aygün’ü (24) vurarak ölümüne neden olan polisler hakkında yürütülen soruşturmada, iki sanık polisin el svap örneklerinin alınmadığı ortaya çıktı. Aygün ailesi, gözaltına alınan iki polisi mahkemeye bile sevk etmeyerek serbest bırakan Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yıldız’ı etkin soruşturma yürütmemekle suçlayarak, HSYK’ye şikâyet etti. Aygün ailesi adına avukatları tarafından hazırlanan dilekçede, Cem Aygün soruşturmasında “çelişkili” bulunan durumlar şöyle sıralandı.
 
- Olay, saat 10.00 sularında olmasına rağmen, şüpheliler için gözaltı kararı 5 saat sonra saat 15:00’de verilmiştir. Halbuki, şüphelilerin olay sonrası derhal şüpheli sıfatı ile gözaltında olması ve soruşturmanın hiçbir işlemine müdahale etmemesi gerekmektedir.
 
- Gözaltında olması gereken şüpheliler, 30 Ağustos 2012 günü saat 12.00’de bilgisayarla tuttukları tutanağı nerede hazırlamışlardır? Kaldı ki; Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’nin 30 Ağustos tarihli şüpheli polis O.H’nin ifadesini içerir tutanağa göre, O.H’nin ifadesi saat 12.15’te bitmiştir. İki sayfalık ifade göz önüne alındığında en aşağı 45 dakikalık bir süre ifade alma işlemi sürmüştür. Bu duruma göre, şüphelilerin saat 12.00’de hem olay tutanağı tutmaları hem de şüpheli O.H’nin ifade vermesi mümkün olmadığına göre, ortada çok vahim bir durum vardır.
 
- Şikâyet edilen savcı, hiçbir delil toplama girişiminde de bulunmamıştır. Savcı, şüphelilerin el svaplarını almadığı gibi, olay yeri civarında kamera bulunup bulunmadığını, şüpheli polislerin telsiz görüşmelerini, 112 Acil Servis kayıtlarını, şüpheli polislere zimmetli mermi sayısını, silahlarda mekanik bir arıza olup olmadığı gibi delilerin hiçbirini toplamamıştır.
 
Öte yandan Cem Aygün ailesi, yaklaşık 20 gün geçmesine karşın olaya karışan polislerin serbest olmasını protesto etti. Ankara Adliyesi önünde yapılan eyleme baba İsmet Aygün, Cem’in 7 ablası ile İnsan Hakları Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara şubeleri üyeleri katıldı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com