Ayak Sağlığına Dikkat!

Ayak Sağlığına Dikkat!
Yanlış ayakkabı tercihi pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor...

Ayak bakım uzmanları, çocukluk dönemlerinden itibaren yapılan yanlış ayakkabı tercihlerinden kaynaklanan sorunların zaman içerisinde tırnak batığı, nasır, siğil ve mantar gibi önemli rahatsızlıklara yol açtığını ifade ediyor.


Adana, Gaziantep, İskenderun ve Mersin şubeleriyle hizmet veren Podomania Ayak Sağlığı Merkezi ile İstanbul İsveç Ayak Sağlığı Merkezi uzmanları 2. Çukurova Tıp 2010 Fuarı'nda buluştu. Fuarda bir de söyleşi gerçekleşti.

Türkiye'de insanların sağlıklarını kaybettikten sonra çare aramaya başladığını kaydeden uzmanlar, "Gözümüze en uzak uzuvlarımız ayaklarımız ve bizler ayaklarımızla dost olmak zorundayız. Yeni nesillerimizin sağlıklı yürüyebilmesi için ayak sağlığına önem verelim." uyarısında bulundu.

Ayak Sağlığı Uzmanı Nazlı Ekici "Sağlıklı yaşamın ön koşulu sağlıklı ayaklarla mümkündür. Ayak sorunları pek çok hastalığında habercisidir. Çocukluk dönemlerinden itibaren yapılan yanlış ayakkabı tercihlerinden kaynaklanan sorunlar zaman içerisinde tırnak batığı, nasır, siğil, mantar gibi önemli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Yani bilinçsiz ve modaya dönük ayakkabı tercihlerimizle hastalığa davetiye çıkarmaktayız. Tamamlayıcı tedavi hizmetleri veren ve yetki alanları belirlenmiş ayak bakım uzmanları hekimlerin önerdiği yöntemlerde hastaların bu yöntemleri en iyi şekilde uygulamasına yardımcı olduğu gibi ayak bakımını da gerçekleştirmektedir. Kuaför salonları ve güzellik merkezlerinde işin ehli olmayan insanların uyguladığı ayak bakımı ve çeşitli uygulamalar hijyenik olmayan bu ortamlarda vatandaşlarımızın bir çok hastalık kapmasını da sağlamaktadır. Yani bilinçsiz uygulamalar ayak sağlığımızı büyük riskler altına sokmaktadır." dedi.

AYAK SAĞLIĞINA ÖZEN GÖSTERMEK ALIŞKANLIK OLMALI

Türkiye'de yeni gelişmeye başlayan ayak sağlığı merkezlerinde uzmanların vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik önemli çalışmalar yaptığını belirten İsveç Ayak Sağlığı Merkezi Uzmanlarından Özgül İşkol da ayak sağlığının çocukluktan itibaren önemsenmesi gerektiğine işaret ederken şu öneri ve uyarılarda bulundu:
"Ayak sağlığına özen göstermek, çocukluktan başlayıp bütün yaşam boyun süren bir alışkanlık olmalıdır. İlk adım atıldığından itibaren anne ve babaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Yeni yürüyen bebekler için yapılacak bilinçli ayakkabı seçimleri ileride bazı problemlerin oluşmasını engelleyip doğuştan var olanların da tedavi edilmesini sağlayacaktır. Rastgele alınan ayakkabılar çocuğun ayak sağlığını ve gelişimini bozar. Yürümesini geciktirir. Basma bozuklukları geliştirir. Çocuklarda en sık karşılaşılan problemler düz tabanlık, ayak tabanının içe veya dışa dönüş gösterdiği şekil bozuklukları, doğuştan çarpık ayak ve topuk ayak ve tırnak batması olarak sayılabilir. Basış bozukluklarına bağlı olarak çocuklarda çabuk yorulma, sık sık ayak bileği burkulması ve düşme, ayak, bacak ve bel ağrısı gözlemlenebilir.2,5 yaşına kadar ayak düz taban izlenimini verir. Çünkü ayak kavisinde, yağlanma mevcuttur, kaslar henüz gelişmemiştir. Yürümeye başlamamış ya da yeni başlamış bir çocuk için ayağa baskı yapmayacak şekilde yumuşak yüzeyli ve yumuşak tabanlı, bağcıklı, parmak bölgesi bombeli ve boylama kavis destekli ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu tür ayakkabılar ayak gelişimini engellemeyeceği için ayakta bir şekil bozukluğu oluşmasına da sebep olmaz" dedi.

Özkol şöyle devam etti: "2,5 yaşından itibaren uzmanlar tarafından yapılan kontrollerde basış bozukluğu tespit edilirse uygun ortopedik bot kullanımına geçilmelidir. Ortopedik ayakkabı seçimi özellikle çocuklar için titizlikle yapılmalıdır. Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında imalatta kullanılan malzeme gelmektedir. Sağlıklı bir ayakkabıda ayağın temas yüzeyleri doğal malzemeden olmalıdır. Deri gözenekli yapısı dolayısıyla havalandırma özelliğine sahiptir. Böylece sürekli kapalı ortamda bulunan ayak teneffüs eder, ciltte mantar oluşmasını engelleyen, nemi, oksijeni ve ısısı dengeli bir ayakkabı-içi iklimi sağlanmış olur. Sağlıklı bir ayakkabı ayaktaki ağırlık taşıma noktalarını (destek noktalarını) bozmamalı ve ayak kemerinin esnemesine izin vermelidir. Ön ayak bölümü tarağın sıkışmayacağı kadar geniş seçilmelidir. Ama bol da kalmamalıdır. Gelişme çağındaki çocukların ayak numarası ve kullanılan ayakkabının ayağa uygun olup olmadığı sık sık kontrol edilmelidir."

"BÜYÜYÜNCE DE GİYER" DEMEK OLMAZ

Özkol, "Ayakkabı küçük geliyorsa en kısa zamanda ayağa uygun yeni bir ayakkabı ile değiştirilmelidir. Uzun zaman idare etmesi için ayağa bir kaç numara büyük ayakkabı alınmamalıdır" derken, şunları da ekledi: "Ayağa büyük gelen ayakkabı en az küçük ayakkabı kadar zararlıdır. Çocuklar için hazırlanan sağlıklı ayakkabılarda topuk ve burun kısmı sert, bileği saran kısım ise yumuşak olmalıdır. Ayakkabı tabanının ayak tarak kemiklerinin parmaklara eklendiği hatta denk gelen kısmının mutlaka esnek olması gerekmektedir. Çocuk ayakkabılarındaki bombeler sert ve doğal malzemeden yapılmalı ve bağcıklı ayakkabı seçilmelidir. Gereken yerlerde çocuktaki özel basış bozukluklarını düzeltmek için Thomas ökçe, topuk kama, boylama kama, ters kalıp ayakkabı, kemer ve ön ayak destek yastıkları, enine tarak destekleri ile ayakkabı iç ve dış modifikasyonu sağlanmalıdır."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com