Ayaklarına halka takılan kuşlar doğaya salındı

Ayaklarına halka takılan kuşlar doğaya salındı
Van Gölü havzasında avcıların hedefi olduktan sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edilen 7 yaban hayvanı, takip altında tutulmaları amacıyla ayaklarına halka takılarak doğaya bırakıldı

VAN (AA) - Van Gölü havzasında avcıların hedefi olduktan sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edilen 7 yaban hayvanı, takip altında tutulmaları amacıyla ayaklarına halka takılarak doğaya bırakıldı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bilinçsiz avcılar tarafından vurulduktan sonra YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alınan yabani hayvanlar, veteriner hekimlerinin gerçekleştirdiği ameliyatlarla sağlığına kavuşuyor.

Veteriner Fakültesi bünyesinde iki yıl önce kurulan merkez, özellikle avcıların hedefi haline gelen veya doğada kendiliğinden yaralanan, hasta düşen hayvanları tedavi ettikten sonra tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 14. Bölge Müdürlüğü ekipleri ile duyarlı vatandaşlar tarafından kendilerine ulaştırıldıktan sonra tedavileri tamamlanan yaban hayvanlarından 4 kaya kartalı, 2 şahin ve bir bozkır kartalı merkez müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan gözetiminde, orman müdürlüğü ekipleri tarafından Çatak ilçesinde doğaya salındı.

Doç. Dr. Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, doğada bitkin düşmüş ve ölmek üzere olan yaban hayvanlarının uzun süren tedavilerinin ardından doğaya bırakıldığını belirterek, uçma yetisine tam kavuşmamış bir şahini merkezlerine geri götüreceklerini söyledi.

Vatandaşlara her yıl yaban hayvanlarının avlanmaması ve sazlıkların yakılmaması için uyarıda bulunduklarını anlatan Aslan, özellikle son bir aydan bu yana sazlık alanları yakanlara ciddi cezai işlem uygulandığını ifade etti.

Aslan, cezanın kendileri için bir önemi olmadığını, sazlık alanlarının yakılması durumunda gelecekte çocukların martı ve kargadan başka kuş göremeyeceğini bildirerek, yaban hayvanların bir çoğunun sazlık alanlarda ürediğini kaydetti.

Dağlık alanlarda bulunan kuşların ve yumurtalarının yuvalarından alınmaması gerektiğine dikkati çeken Aslan, kuşların yuvalarından alındıktan kısa süre sonra yanlış beslemeden dolayı hayatını kaybettiğini dile getirdi.

-Van'ın ilk halkalı kuşları

Aslan, doğaya bıraktıkları kuşlarda ilk kez halka sistemi uyguladıklarına değinerek, "Yırtıcı kuşların göç yolları, nereye gittikleri veya bir daha tedavi edildiğinde hangi merkezde tedavi edildiği belli olsun, Türkiye habitatına katkımız olsun diye Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gönderilen halkaları, ilk kez bu kuşların ayaklarına taktık. Bundan böyle bu kuşları, ayaklarındaki halkalar sayesinde takip edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com