Aydın Doğan Medyadan Çekiliyor!

Aydın Doğan Medyadan Çekiliyor!
Doğan, medyadaki varlıklarının satışı için Goldman Sachs'a yetki verdi..

RTL, News Corporation ve Warner tekliflerini iletirken, Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu News Corporation, 'çok pahalı' diyerek teklifi geri çekti

DOĞAN Grubu aralarında Hürriyet gazetesi ve CNN Türk'ün de bulunduğu medyadaki iştiraklerini satış için harekete geçti. Konuyla ilgili olarak Goldman Sachs'a yetki veren grup, yaklaşık 2 milyar dolar civarında bir satış gerçekleşmesini bekliyor. Bloomberg'in haberine göre, satış gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanabilir. Rupert Murdoch'un News Corp şirketiyle birlikte, Fransız Vivendi, Alman Axel Springer ve ABD'li dev Time Warner'ın Prag'daki iştiraki olan European Media Enterprises Ltd satışla ilgilenenler arasında.

DUE DILIGENCE GELECEK HAFTA
Konuya yakın bir kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, 'RTL, Murdoch ve Warner'dan grubun dahi beklemediği ciddiyette olan teklifler alındı. Fakat News Corp, DYH yayın varlıkları 'çok pahalı' olduğu için teklifini geri çekti. Detaylı inceleme süreci (due diligence) gelecek hafta başlayacak. Bu yatırımcılar daha çok televizyonlar ile ilgileniyor. Özel sermaye şirketleri ve fonlar gazetelerle daha ilgili ancak her yatırımcı grubunun portföy şeklinde 2-3 alternatifli teklifleri var' dedi.

TEKLİFLERİN BAĞLAYICILIĞI YOK
HABERLER üzerine KAP'a açıklama yapan DYG, süreçte çalışmaların devam ettiğini ve konuyla ilgili açıklama gerektirecek yeni bir durum olmadığını duyurdu. CNBC-e televizyonunda konuşan Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ise bağlayıcı olmayan teklifleri aldıklarını söyledi.

2 VEYA 3 GRUPTA SATILABİLİR
DOĞAN Grubu'nun potansiyel alıcılara varlıkları portföy halinde alabilecekleri bir liste sunduğu vurgulanıyor. Doğan'ın varlıklarını farklı paketler halinde farklı alıcılara satmasının da mümkün olduğu belirtiliyor. Piyasalarda Doğuş ve Ülker gibi grupların da satışla ilgilendiği konuşuluyor, ancak Gazeteport'un ulaştığı Doğan Grubu yetkilileri kendilerine bu gruplardan ilgi konusunda herhangi bir bilgi gelmediğini ifade etti.

HİSSELER TAVAN YAPTI
HABERLERE paralel satış işlemlerinin gerçekleşeceği yönünde beklentilerin artmasıyla grup şirketlerinin hisselerinde de büyük artışlar yaşandı. Bazı hisseler gün içinde tavan seviyeye ulaşırken, hisselerin tamamı günü yükselişle kapadı.

Hisse Değişim (%)
l Doğan Yayın (DYHOL) 15.71
l Doğan Gazete. (DGZTE) 11.03
l Hürriyet (HURGZ) 11.18
l Doğan Burda (DOBUR) 5.88
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com