Aydın Doğan yeni yayın ilkelerini açıkladı!

Aydın Doğan yeni yayın ilkelerini açıkladı!
Doğan Holding O­nursal Başkanı Aydın Doğan Hürriyet Dünyası'nda konuştu, grubun yeni Yayın İlkeleri'ni açıkladı

1990’lı yıllarda gazetenin yayın politikasını belirleyen Ertuğrul Özkök, Oktay Ekşi, Altan Öymen, Orhan Birgit gibi isimlere teşekkür eden Aydın Doğan "13 yıl önce yayın ilkelerimizi ilk kez yayınlamıştık. O zaman sosyal medya yoktu, ilkeleri yenilememiz gerekli" dedi.

Doğan, "Bu ilkelerin tamamı yine gazeteciler tarafından hazırlandı. Biz de hissedarlar olarak destekledik" dedi ve ekledi: "Yayın ilkelerimiz zamana uygun şekilde yenilense bile, bizim için değişmeyecek tek ilke doğru haberciliktir"

"İlkelerimiz var, ilkelerimize uymayacak kimseler, basın hürriyeti yok diye kimi gerekçelerin arkasına sığınmasın" diyen Aydın Doğan’ın konuşmasının ardından Yayın İlkeleri bir panelde tartışılmaya başlandı.

BİZİM İLKELERİMİZ HEP VARDI

Panelde Mehmet Y. Yılmaz şunları kaydetti: "Bizim bu ilkeler yayınlanmadan önce de etik ilkelerimiz vardı, uyuyorduk buna. Aile içinde konuşuyoruz. Patronumuz bizim yazdığımız bir başlıktan, yazıdan, haberden ötürü zarar gördü. Bizim ilkelerimiz bunu engellemeye yetmedi. Bunu bir aşama daha yukarı çıkartmak gerekiyordu. Patron ile editörler arasında bir editoryal bağımsızlık sözleşmesi olması gerektiğini düşünüyorum."

Aydın Doğan ise panelin ardından söz alıp şunları söyledi:

"Mehmet Yılmaz, bu ilkeler olmadan önce de biz buna uyuyorduk dedi. Bu doğrudur. Mehmet Yılmaz için böyle olabilir. Ama bu ilkeler yazıldıktan sonra bu grubun pek çok üyesi "aaa bizim böyle ilkelerimiz var demek ki" dedi. Kendilerinin olduğu dönemde de yayın ilkelerinin ihlali şikayetleri vardı. Biz bu ilkeler ile kendimizi bağlı hissediyoruz. Bu ilkeleri ben hazırlamadım. Siz hazırladınız. Biz de kabul ettik. Muhabirinden yazarına bir kaç bin kişiye imzalatabilir miyiz bilmiyorum. Ama yapmasak bile çalışmaya devam edenleri bu ilkeleri kabul edilmiş sayacağım. Mehmet Yılmaz ile biz karşılıklı konuşmuşuzdur. Kimse patron benimle karşılıklı konuşmadı demesin diye söylüyorum bunu."

Yayın ilkelerine uyulmasını değerlendiren bir kurul oluşturacağını açıklayan Aydın Doğan, kitapçıkların yakında dağıtılacağını da söyledi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com