Aygün'ün kaçırılmasına kim, ne dedi?

Aygün'ün kaçırılmasına kim, ne dedi?
CHP'li Aygün'ün teröristlerce kaçırılmasına siyasilerden tepkiler ve farklı açıklamalar geldi.
KEMAL KILIÇDAROĞLU: ENDİŞELİYİZ
 
Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasını değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, olaydan kaygı duyduğunu söyledi. 
 
Olayın ardından Başbakan Erdoğan’ın kendisini aramadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Duyguların tutsağı olanlar sağlıklı yönetici olamaz” dedi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK’lılar tarafından kaçırılmasını NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'a değerlendirdi.
 
Olayı takip ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Kaygı duyuyorum, Hüseyin Aygün'ün durumundan endişe ediyorum" dedi.
 
Terörün geldiği noktanın “düşündürücü” olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bunun bilinmesi, iyi tahlil edilmesi ve sorgulanması gerekir. Defalarca izlenen politikanın yanlış olduğunu, bunun çıkmaz bir yol olduğunu söyledik. Ancak CHP olarak en ağır eleştirileri biz aldık. Gelinen noktada iktidarın oturup düşünmesi ve bu yaşananları görmesi gerekir."
 
'TÜRKİYE BATAKLIĞA SÜRÜKLENİYOR'
 
Meclis’in toplanmasına karşı çıkan Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, “Başbakan da sorunun ‘tek başına çözülmeyeceğini’ söylemişti. Buyurun yarın gelin, hep beraber çözelim. Suriye konusunda yanlış politika izleniyor, Türkiye bataklığa sürükleniyor” dedi.
 
'BİZ MECLİS'TE OLACAĞIZ'
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Milletin vicdanına bırakıyoruz. Biz yarın orada olacağız, söyleyeceklerimizi söyleyeceğiz. Olağanüstü Grup Toplantısı’nda her türlü konuda fikirlerimizi açıklayacağız. Telkinle dış politika olamaz. Tüm siyasi partiler ortak bir uzlaşı içinde olmalıdır.” 
 
GÜRSEL TEKİN: ŞOKTAYIZ
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılması ile ilgili açıklama yaptı.
 
Gürsel Tekin  ''Şoktayız, kendisi bölgede bazı çalışmalar yapıyordu. Valinin açıklamasından başka hiçbir bilgi alamıyoruz. Hüseyin Aygün'ün danışmanı serbest bırakılmış ancak Aygün'den henüz haber yok, kendisine ulaşamıyoruz'. Şu aşamada herhangi bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Bunun neden yapıldığı konusunda bir bilgimiz yok. Neyin ne olduğunu anlamış değiliz. Yerel kaynaklardan bazı bilgiler var'' dedi.
 
MHP'Lİ SEMİH YALÇIN: HADİSE FEVKALADE ÜZÜCÜ
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Edip Semih Yalçın, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK'lılar tarafından kaçırılmasını değerlendirirken, "Hadise fevkalade üzücü, endişe verici" dedi.
 
Bingöl'de partisinin kongre çalışmalarına katıldıktan sonra Ankara'ya gitmek üzere Elazığ Havaalanı'na gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK'lılar tarafından kaçırılmasını değerlendirdi.
 
Yalçın, şöyle dedi:
 
"Hadise fevkalade üzücü, endişe verici. Biran evvel emniyet teşkilatımızın gerekli önlemleri alarak bu olayın üzerine gideceği ve sayın milletvekilimiz kurtaracaklarını temenni ediyoruz. Ancak burada işaret edilmesi gerek şey maalesef Türkiye'de terörün geldiği noktadır. Adeta kurşun adres sormaz dercesine, terörün de adres sormadığını görüyoruz. Milletvekili kaçırmaya kadar uzanan bir terör, maalesef özellikle son dönemde çok ciddi bir mesafe kaydetmiştir. 10 yıllık mevcut siyasi partinin uygulamalarının da terör dediğimiz bu belayı bu ülkeden uzaklaştırmaktan ziyade artarak devam ettirdiği ve bunun önüne geçemediğini görüyoruz. Bundan sonraki süreçte biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak terörle nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda mevcut siyasi iktidarı devamlı uyardık, uyarmaya devam ediyoruz. Uyarmamızın ötesinde de bu konuda eğer mevcut iktidar bir şey yapacaksa terörün bitirilmesi adına kendisine destek vereceğimizi genel başkanımız sayın Devlet Bahçeli'nin ağzından defalarca ifade edilmiştir" (NSK)
 
CEMİL ÇİÇEK: SAYGIZILIKTIR
 
TBMM Başkanı Çiçek, ''Bu, millet iradesine, demokrasiye, Meclisimize saygısızlıktır'' dedi.
 
Olayla ilgili bilgi aldıktan sonra Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen ile görüştüğünü belirten Çiçek, şöyle devam etti:
 
''Bugünde de görüştüm. Sayın Aygün'ün eşi de oradaydı. Eşiyle görüştüm. Aldığım bilgileri sayın Kılıçdaroğlu ve sayın Adnan Keskin ile paylaştım. İlk bilgiler ışığında da hissiyatımı, tepkimi dün gece ifade etmeye çalıştım. 
 
Elbette üzücüdür, düşündürücüdür. Aynı zamanda kınanması gereken bir husustur. Kınıyorum. Bu millet iradesine, demokrasiye, Meclisimize saygısızlıktır. Çalışma devam ediyor. Ayrıntıları bir görmemiz lazım. Neden Tunceli, neden Sayın Aygün, neden milletvekiline karşı böylesine saygısızca bir eylem gerçekleşmiş oluyor? Ayrıntılar beli olunca daha detaylı bir değerlendirme yaparım.''
 
İnsan haklarına saldırı
 
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün,  Aygün'ün kaçırılmasının insan haklarına yapılan açık bir saldığı olduğunu belirtti. 
 
PKK vekil kaçıracak duruma geldi
 
CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, artan terör olayları ve partisinden Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasını değerlendirirken; son 10 yılda terör örgütü PKK’nın milletvekili kaçıracak duruma geldiğini ifade etti.
 
Turhan Tayan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin milletvekilinin teröristlerce kaçırılacak hale gelmesinin düşündürücü olduğunu kaydetti.
 
Tayan, açıklamasında, "Son yıllarda öğretmenler kaçırıldı, korucular kaçırıldı, erlerimiz kaçırıldı, kaymakamımız kaçırıldı. Şimdi de milletvekili kaçırıldı. Sayın Başbakana soruyoruz: Ne yapmayı düşünüyorsunuz, çareniz nedir? Televizyonlara çıkıp herkese saldırmak, etrafı karalamak ve suçlamak çare ise sonuç nedir? 2002’de devraldığınız Türkiye’de de terör olayları sıfır noksandaydı. Bugün ise PKK milletvekili kaçırıyor, İzmir Foça’da Mehmetçiği şehit ediyor. Bu olup bitenler 10 yıllık iktidarınızın sorumluluğunu size hatırlatmıyor mu?" ifadelerini kullandı. 
 
Erdoğan saatler sonra CHP liderini aradı
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'lılar tarafından kaçırılan CHP'li Hüseyin Aygün için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu aradı. 
 
Başbakan, olayı kınadığını ifade etti.
 
Erdoğan, CHP'li Aygün'ün kaçırılmasının ardından "Bunlar beklediğimiz şeyler" değerlendirmesini yapmıştı. 
 
Demirtaş'tan ilk açıklama
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasını kabul edilemez bulduklarını belirterek, Aygün'ün zaman geçirilmeksizin derhal serbest bırakılmasını beklediklerini bildirdi.
 
Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Aygün'ün "silahlı bir grup" tarafından zorla alıkonulmasını üzüntüyle öğrendikleri belirtildi.
 
Parti olarak Aygün'ün serbest kalması ve sağ salim geri dönebilmesi için ellerinden gelen insani desteği sunmaya hazır olduklarını bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Her şeyden önce böylesi bir eylemi kabul edilemez buluyor, tasvip etmediğimizi belirtiyoruz. Sayın Aygün'ün zaman geçirilmeksizin derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz. Yaşanan olaydan dolayı Sayın Aygün'ün ailesi başta olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Meclis'teki milletvekillerinin tamamının dahi alıkonulmasının insani açıdan hükümetin umurunda olmadığının farkındayız. Nitekim dünden bu yana hükümet partisinden yapılan açıklamaları ibretle izlemekteyiz. Alıkonulan kaymakam, asker, polis için umursamaz, gayrı ciddi, gayri insani tutum takınan hükümetin sayın Aygün için de aynı ciddiyetsizlikle hareket edeceğinden kuşkumuz yoktur. En nihayetinde hükümetin siyasi açıdan yıpranmaması her şeyden ve herkesten daha önemli ve değerlidir."
 
Açıklamada, "Bir kez daha sayın Aygün'e, ailesine ve CHP'ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz" ifadelerine de yer verildi.
 
BDP'li vekilden tepki
 
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasına BDP'den ilk tepki Muş Milletvekili Sırrı Sakık'tan geldi.
 
Hüseyin Aygün'le "hayata aynı pencereden bakmadıklarını" söyleyen Sakık, şöyle konuştu;
 
"Üzgünüz olup bitenlerden. Hüseyin Aygün'le hayata aynı pencereden bakmıyoruz ama üzgünüz. Umuyoruz ve diliyoruz ki, bir an önce özgürlüğüne kavuşsun..." (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com