Aykut Erdoğdu Hükümet'in Suriye politikasını değerlendirdi

Aykut Erdoğdu Hükümet'in Suriye politikasını değerlendirdi
CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, Hükümetin Suriye politikasını Sansursuzhaber.com’da Serap Belovacıklı’ya değerlendirdi.

SansürsüzHaber/ÖZEL Türkiye- Suriye krizini nasıl değerlendiriyorsunuz? AKP’nin izlediği yolla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu Türkiye’yi savaşa sürükler mi?

Umuyorum ki Türkiye’yi böyle bir savaşa sürüklemez. AKP’nin Suriye ile ilgili dış politikasını hem gayri ahlaki hem gayri insani hem de çok zararlı görüyorum. Komşu bir ülkede şimdiye kadar bu yönetim duruyordu. Evet antidemokratik yönetimdir. Ama rakip, muhalif grupları silahlandırarak onlarca yıl sürecek bir iç kavganın, bir mezhep çatışmasının bizim devletimiz aracılığıyla yürütülüyor olması gerçekten beni çok üzüyor. Yarın Türkiye’de terör eylemleri yapılabilir ve bu Suriye istihbaratının üzerine atılabilir. Belki onlar da böyle şeyler yapabilir. Benzer şeyler Suriye’de de olabilir. Ama sonuçta bulunduğumuz coğrafya bir kan gölüne dönecek.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Biz bu toplulukla binlerce yıl beraber yaşadık. Aynı sorunlar bizim içimize de götürülebilir. Belki İslam dini arasında büyük bir mezhep çatışması veya büyük bölgesel çatışmalar yaratılarak bundan bir takım güçler yararlanabilir. İran- Irak savaşını düşünün. 7 yıl sürdü binlerce insan öldü. Sonuçta ABD gelip işgal etti. Bir zamanlar İran’a karşı desteklediği Irak’ı işgal etti. Irak’ta milyonlarca insan öldü. Ölen insanlar, yıkılan Irak ekonomisi e olacak? Suriye, Irak, İran… Bu ülkelerle ortak noktamız var. Hepsinde Kürt nüfusu var. Bu Türkiye’ye de sıçrayacak. Belki bölgesel savaşlar çıkacak. Bütün Müslüman birbiriyle uğraşırken, birbirinin canına kıyarken bir takım egemen güçler bundan istifade edecek. Ben burada ABD yönetimini ve Avrupa devletlerini de çok anlamıyorum. Bu savaşın dünyaya hiçbir faydası yok. Müslüman toplumların birbirine girmesi onları hem teknolojik hem sosyolojik olarak geri bırakacak. Böyle bir dinle mi diyalog kurmak isterler? Oysa Nobel barış ödülleri alan, dünya barışına katkı sağlayan bir Ortadoğu dünya için de çok iyi olur. ABD ve Avrupa yönetiminin bu konuda çok büyük bir hata yaptığını düşünüyorum. Ne yazık ki bu hatanın Türkiye’deki mimarları de bizim hükümetimiz. Çin’e, Rusya’ya, Avrupa’ya, ABD’ye koşuyor Suriye’ye bir saldırının onayını almak için. Ben şimdiden söylüyorum. Suriye’de çok büyük can kayıpları olacak, çok insanın hayatı kararacak, çok çocuk babasız kalacak ve üzülerek söylüyorum ki bu Türk hükümeti sayesinde olacak. Biz tabi ki onlara muhalefet ediyoruz ama dışarıda bir tek hükümetimiz var. Bu kadar dar kafalı olunmaz. Bu kadar vizyonsuz olunmaz. Söylemek istemiyorum ama vicdansız olunmaz. Bizim de içerimizde bir silahlı grup var. Aynı şeyi bize yapmış olsalar. Suriye bugün PKK’yı desteklese, PKK’ya silah sağlasa, Irak, İran bunu yapsa devlet olarak bizim tutumumuz ne olurdu? Bunlar çok tehlikeli. Ne yazık ki halk bunun farkında değil. Savaş çok acı bir şey.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 4+4+4’ü onaylamasıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Bekleneni yaptı. Ben Sayın Cumhurbaşkanı’ndan farklı bir davranış beklemiyordum. Ama en azından konuya teknik olarak yaklaşabilirdi. Komisyonda hiç tartışılmamış, mecliste darbe vurulmuş bir kanuna onay verdiğiniz taktirde gelecekte bu tür kanunların yapılmasına yol açılmış olur. Gelecekte hangi partinin iktidar olacağı, Türkiye’nin ortamının ne olacağı belli değil. Eğer siz meclisten illegal yasalar çıkarmaya başlarsanız, yarın Suriye ile savaş konusunda böyle bir yasa çıkabilir. O zaman seçim yapmanın, milletvekili seçmenin, demokrasi demenin bir anlamı yok. Biz hep askeri darbeleri konuştuk ama Türkiye’de bir sivil darbe yapıldı. Kimse bugün bunları konuşmuyor ama ben şuna inanıyorum; Türkiye’deki vicdanlar domino taşı gibidir. Biri yıkılmaya başladığında diğerleri de yıkılır. Bugün kimsenin görmek istemediği haksızlıklar, hukuksuzluklar yarın eminim ki manşetlerde olacak. Ben sadece o manşetleri atacak insanlara şimdiden şunu söylüyorum; Bugün aklınız nerede?

Bir de ilkesel siyasetten bahsetmek istiyorum. Siyasette temel bir ilke koymak zorundasınız. Temel ilkelerin üzerinden siyaset yapmak zorundasınız. Eğer olaylara, şahıslara göre siyaset yapmaya başlarsanız o hem kendinizin hem ülkenizin sonu demektir. Bu gidişatı değiştirecek tek güç halkın gücü. Ne yazık ki halkı da bilgilendirecek kanallar yok. Medyanın durumu ortada. Şunu da üzülerek söylüyorum ki halk kendi kaderini kendisi belirleyecek. Abdullah Gül bekleneni yaptı. Keşke usul açısından geri çevirseydi. Belki bu sayede halkın Cumhurbaşkanı olma açısından birkaç adım atmış olabilirdi. Benim gördüğüm kadarıyla yasama, yürütme, yargı, Cumhurbaşkanı…Herşey Recep Tayyip Erdoğan’ın emrinde. Ben onun adına üzülüyorum.


Haber: Serap BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com