Aykut Kocaman F.Bahçe'den İstifa mı Ediyor?

Aykut Kocaman F.Bahçe'den İstifa mı Ediyor?
Fenerbahçe'nin teknik direktörü 45 dakika kimseyi içeri almadan odasında bekledi...

Cihan Demirci / elmahaber

Ziraat Türkiye Kupası C Grubu 3. hafta maçında Yeni Malatyaspor'a 2-1 yenilen Fenerbahçe'nin teknik direktörü Aykut Kocaman, basın toplantısına çıkmadı.

Maçın ardından odasına kapanan Kocaman, yayıncı kuruluşa da demeç vermedi. Yaklaşık 45 dakika kimseyi içeri almadan odasında bekleyen sarı lacivertli ekibin teknik direktörü, dışarı çıkınca basın mensuplarının istifa edip etmediği yönündeki sorularını yanıtsız bıraktı. Stat önünde bekleyen takım otobüsü, Kocaman'ın binmesiyle stattan ayrıldı.

İSTİFA ETMELİ Mİ?

Her mağlubiyet ardına felaket tellalığı yapan bir görüşten uzak olarak durumu ele almak en doğrusu olacaktır. Kulübün bugün gelmiş olduğu noktada, Aykut Hoca'nın, Fenerbahçe'ye neleri kaybettirip neleri kazandırdığına bakmamız gerek. Evet, Yeni Malatyaspor mağlubiyeti büyük bir faciadır. Ancak ona daha sonra değinmek lazım geliyor ki; Kocaman'ı tek maçtan mahkum etmeyelim.

Fenerbahçe'ye gelmiş olduğu günden bu yana tartışma konusu oldu Kocaman. Gerek transfer politikası, gerek Alex karşıtlığı ile hep eleştirildi. Peki eleştiriler ne kadar haklı? Aykut Kocaman söylediklerinin  ne kadar arkasında durdu ve ne kadar başarılı olabildi?

ALEX KARŞITLIĞI UZUN SÜRMEDİ

Teknik direktörlük döneminde ilk hamlesi 'Alex'e bağımlı olmayan bir Fenerbahçe' yaratmaktı Kocaman'ın. İyi de başladı aslında. Ancak sezona kötü başlangıç yapması ve Avrupa'ya erken veda kabus oldu. Sözünün arkasında duramadı, direnemedi Aykut Hoca. Eleştirileri biraz olsun dindirmek için Alex'e sarıldı. Alex de mükemmel bir performans gösterince kendisi haricinde herkesi haklı çıkarmış oldu. Tabi buna bağlı olarak da ciddi bir özgüven kaybı yaşadı.

Alex'in futbolculuğu, kalitesi tartışılmaz. Takıma katkısı da belli zaten. Fakat bir teknik adamın gösterdiği kararlılık, özgüven; yöneteceği oyuncular üzerinde önemli bir etki yaratır. Bu etkiyi kaybettiğiniz anda da sizin yönetiminizde değil, kendi düşüncelerinde hareketler sergileyen topluluğa sahip olursunuz.

Schuster'in Fatih Tekke kararı çok tartışıldı.  Doğru veya yanlış olarak değerlendirilebilir. Bu noktada önemli olan konu, yönetici sıfatıyla Schuster'in kararından taviz vermeyişiydi. Kaldı ki bu hareketiyle Fatih Tekke'nin bile saygısını kazanmıştı Schuster. Düşünün takım içindeki etkilerini. 

Kısacası Aykut Kocaman, bu yaşananlarla liderliğini Alex'e devretmiş oldu.

TAKIM OYUNU, SAVAŞAN FENERBAHÇE SÖZDE KALDI

Aykut Kocaman izleyecekleri transfer politikalarında; bireysel yetenekli oyunculara değil takım oyunu oynayan, savaşan ve yardımlaşan futbolculara yer olduğunu belirtmişti. Yani F.Bahçe takım oyunu oynayacaktı, mücadele edecekti, koşacaktı sahayı rakiplerine dar edecekti. Peki ne kadar başarılı oldu bu konuda?

Stoch'u ele alacak olursak kötü oyuncu değil. Ancak çok fazla bireysel oynuyor. Takım oyunu oynadığını iddia etmek neredeyse imkansız. Dia için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Niang ise geldiği günden bu yana hep daha kötüye gidiyor. Forvet hattında yalnız kalıyor ve artık mücadele etmiyor. F.Bahçe'de Alex varsa oynuyor ve oynatıyor takımı. O yoksa, sarı lacivertlileri izlemek işkence haline gelebiliyor. Alın size bir çelişki, bir başarısızlık daha..

OYUNA MÜDAHALE ETME YETENEĞİ YOK

Aykut Hoca'nın en büyük eksikliklerinden biri ise oyuna müdahale yeteneğinin bulunmaması. Kocaman, oyunu okumaktan aciz. Sezon başından beri yaptığı değişiklikleri ele alacak olursak bunu görmek hiç de zor değil. Sezon başından bu yana ikinci yarılarda oyundan düşen F.Bahçe'de, klasik bir zihniyetle hücum hattından bir oyuncu çıkartıp yerine defansif bir orta saha almak Aykut Hoca'nın vazgeçilmezi oldu adeta. Onun haricinde ya Stoch çıkıp yerine Dia girmiştir ya da Semih oyuna girerken Alex yerini ona bırakmıştır. F.Bahçe bu kadar ezbere ve düz mantıkla yönetilebilecek bir takım mı?

En büyük faciayı ise dün akşamki maçta gördük. Dakika 74, F.Bahçe 2-1 geride. Aykut Hoca'nın oyuna aldığı oyuncu Andre Santos! Yani bir savunma oyuncusu. F.Bahçe 2-1 geride, mutlak kazanması gerekiyor ve oyuna giren oyuncu bir savunma oyuncusu! Bu tabloyu yorumlamak bile faydasız.

İKİNCİ PENDİK VAKASI

Ve gelelim dünkü maça..  Bir yanda hiçbir iddiası olmayan Yeni Malatya, diğer yanda çeyrek asırdan fazladır kupa hasretiyle yanan büyük kulüp Fenerbahçe!  Herkes Kanarya'nın sahaya çıkıp, rakibi domine edip farka koşmasını beklerken o da nesi; F.Bahçe 1-0 yenik duruma düşüyor. Yenilen golün etkisiyle bir ara gaza geliyor F.Bahçe ve beraberliği yakalıyor, ilk yarı bitiyor. 

Açıkçası soyunma odasında Kocaman'ın takımına ne söylediği çok merak ediliyor olmalı. Çünkü ikinci yarıda yine istenen F.Bahçe yoktu. Rakibin küçüklüğünden, maddi imkansızlıklarından, aradaki devasa farklardan bahsetmek gerçekten lüzumsuz. Olayı Pendik maçına benzetmek bile zor. Pendikspor maçında eleme usulü söz konusuydu. Rakibi küçümseyip, motivasyon eksikliğinden kaybetmesini anlayabiliriz. Her büyük dünya takımının başına gelmiş ve gelebilir bir hadise.

Ama dün akşam durum belliydi. F.Bahçe mutlak kazanmalıydı. 'Var mısın yok musun' maçıydı bu. Sahaya çıkan takımda ise bu motivasyonun %1'i bile söz konusu değildi. Bu motivasyonu sokaktan geçen futbolsever veremeyeceğine göre, Aykut Hoca vermeliydi.

Diyelim ki; o da rehavete kapıldı. Elinde tam kadro bir F.Bahçe vardı. Soyunma odasında ilk yarıdaki büyük hüsranın unutturulması gerektiğini oyuncularına anlatmalı ve 45 dakikalık bir motivasyonla bu maçı çok rahat kazandırmalıydı takımına. Ancak o da bizim gibi izlemekle yetindi. Ve Fener'in kupa hasretinde 29. yılı oldu. 

Velhasıl Aykut Hoca'nın teknik direktörlüğe geldiği günden beri F.Bahçe'ye verdiği hiçbir şey yok. Avrupa Kupalarına katılamamış, Ziraat Türkiye Kupası'na veda etmiş ve ligde de durumu hiç iç açıcı olmayan bir Fenerbahçe varken başarıdan söz etmek imkansız.

Hal böyle olunca Aykut Hoca'nın istifa edip, F.Bahçe'nin önümüzdeki yılın takımın oluşturmak amacıyla yeni birine şans vermesini sağlaması hem kendisi hem de F.Bahçe açısından hayırlı olacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com