AYM Başkanı Kılıç'ın sözleri

AYM Başkanı Kılıçın sözleri
Milli Savunma Bakanı Yılmaz: "Gömlek değiştirmek normal, herkes gömleğini değiştirebilir ama renk değiştirmek normal değildir. Hamdolsun rengimizi değiştirmedik"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın sözlerine ilişkin, "Gömlek değiştirmek normal, herkes gömleğini değiştirebilir ama renk değiştirmek normal değildir. Hamdolsun rengimizi değiştirmedik" dedi.

İş adamı Mustafa Sarılar tarafından babası Ethem Sarılar adına, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) yerleşkesine yaptırılacak caminin temel atma törenine katılan Yılmaz, törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, Haşim Kılıç'ın, AYM'nin kuruluş yıl dönümü törenindeki sözlerini değerlendirmesini istemesi üzerine Yılmaz, "Anayasa Mahkemesi Başkanı hakkında CHP ne diyordu? 'Bu kişi, hukuk fakültesi mezunu değil, bırakın Anayasa Mahkemesine başkan olmayı, hakim bile olamaz' diyorlardı" diye konuştu.

Kılıç'ın dünkü konuşmasını, CHP'lilerin grup toplantısında alkışladığını belirten Yılmaz, "Buradan da anlaşılıyor ki ya başkan değişti, ya CHP değişti" dedi.

"Kurumlar gibi kişilerin de genetik kodları vardır, kolay kolay değişmez" diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Muhtemelen, 'CHP değişmez, değişse değişse Haşim Kılıç değişmiştir' diyeceklerdir, muhtemelen Kırşehir'den karşı şehre taşındığını ve beyaz Türklerin arasına katıldığını söylemek istiyor. Eğer ki Haşim Kılıç kendisinin değişmediğini, CHP'nin değiştiğini iddia ediyorsa, o zaman da bununla ilişkili Twitter kararı verildi. O halde CHP'nin değiştiğine ilişkin bir mahkeme kararının ortaya koyulması lazım. Gömlek değiştirmek normal, herkes gömleğini değiştirebilir ama renk değiştirmek normal değildir. Hamdolsun rengimizi değiştirmedik. Biz Allah'ın boyasıyla boyanmışız. Allah'ın boyasından daha güzeli de olmaz. Hukuken, her bakımdan yanlış bir Twitter kararı var. Bu Twitter kararını hiç kimse, hiçbir hukukçu, ben de bir hukuk doktoru olarak söylüyorum, doğrulayabilmesi, 'uygundur' diyebilmesi mümkün değildir. Bu yanlış kararı, haberleşme özgürlüğü gibi sihirli kelimelerin arkasına saklanarak örtemezler."

 

- "Haşim Kılıç beye yazık oldu" 

AYM'nin millet adına karar verdiğini, o kurumdan da milleti oluşturan fertlerin onurunu ve kişilik haklarını korumaya yönelik kararlar çıkması gerektiğini belirten Yılmaz, "Anayasa Mahkemesi, bu Twitter kararına ne yaptı? Kendi ulusunun, milletinin bireylerinin onurunu ve kişilik haklarını değil, dış odaklı bir ticari şirketin haklarını korudu. Dolayısıyla milletin bunu kabul edebilmesi mümkün değil. İşte bütün verilmiş olan bu kararın ezikliğiyle şimdi onu gölgelemek için de siyasi konuşma yapıldı. Ben yakıştıramadım, Haşim Kılıç beye yazık oldu" ifadesini kullandı.

Temel atma törenine, Sivas Valisi Alim Barut, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Belediye Başkanı Sami Aydın, CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, iş adamı Ethem Sarılar ve bazı protokol üyeleri de katıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com