"Aynı fikirde değiliz"

"Aynı fikirde değiliz"
Kerry, Başbakan Erdoğan'ın siyonizmle ilgili sözlerini değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Başbakan Erdoğan'ın siyonizmle ilgili sözlerini değerlendirdi. Kerry, "Aynı fikirde değiliz ve karşı çıkıyoruz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Kerry'ye siyonizm tartışması soruldu. Kerry, Başbakan Erdoğan'ın ''Tıpkı siyonizm, antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobiyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır'' sözleriyle ilgili şunları söyledi:

"Bu sözlerle aynı fikirde değiliz, bu fikre karşı çıkıyoruz. Farklı bakış açılarımız var. Ben bu konuyla ilgili olarak 2 yıldır çalışıyorum. Elbette bu açıklamanın ardından bu biraz daha karmaşıklaşacaktır. Ben bu konuyu açık açık dile getirdim. Başbakan'a da bunları söyleyeceğim. Yapılan açıklamalar bizim neye inandığımızı gösteriyor."

Davutoğlu da "Biz hiçbir zaman, hiçbir ülkeye düşmanca açıklamalarda bulunmadık. Düşmanca tavır gösteren ülke İsrail'dir. Ne oldu da, uluslararası sularda seyreden gemiye sanki bir düşman gemisi gibi saldırıda bulunuldu. Mavi Marmara olayı olana kadar biz büyük çabalar sarf ettik. İsrail'in tutumu düşmanca denebilir. Bu dokuz masum insanın suçu neydi? İsrail hem bize, hem Batı Şeria'daki bölge halklarına karşı tutumunu gözden geçirmelidir. Antisemitizme karşı çıktığımıza tarih şahittir. Biz her zaman Ortadoğu'da barış için her türlü çabası göstermeye hazırız. İsrail olumlu açıklama duymak istiyorsa tavrını değiştirmeli" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Suriye'de barışçıl ve siyasi bir geçiş dönemi istiyoruz. Esad rejimi bir şekilde anlamalı ki, siviller üzerine Scud füzeleri atmalarına, Suriye sokaklarını bombalamasına izin verilmeyecek" dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com