Ayrılıkçı partiden flaş karar!

Ayrılıkçı partiden flaş karar!
İspanya'da Bask bölgesinin bağımsızlığını savunan Batasuna Partisi kendisini feshettiğini açıkladı. Fransa'da ise, Batasuna faaliyetlerine devam edecek.
İspanya'da terör örgütü ETA'nın siyasi kanadı olarak kabul edilen ve 2003 yılında yasaklanan Batasuna Partisi faaliyetlerine son verme kararı aldı.
 
Batasuna Partisi'nin iki sözcüsü Maite Goyenetxe ve Jean Claude Aguerre, Fransa’nın Bask bölgesindeki Bayonne kentinde yaptıkları açıklamada, “Batasuna’nın feshedildiğini ilan ediyoruz” dedi.
 
"Fransa ve İspanya'da Bask bölgesinin bağımsızlığı için yeni bir siyasi aşamayı inşa etmeye başladık” denilen açıklamada, "Bask ülkesini inşa projemizi siyasi yolla gerçekleştireceğiz" vurgusu yapıldı. 
 
Batasuna'nın dağılma kararının iki ay önce yapılan seçimlerde ikinci gelen ve Bask bölgesinin bağımısızlığını savunan "yasal siyasi partinin" zaferinden sonra alınması dikkat çekti.
 
Bask dilinde Birlik anlamına gelen Batasuna, 2009 yılına kadar Avrupa Birliği’nin resmi “terörist örgütler listesi”nde yer aldı. AB 2010 yılından itibaren ise Batasuna'yı "terör örgütleri listesi"ne almadı.
 
Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA ile ilişkili olduğu gerekçesiyle 2003 yılında İspanya tarafından yasaklanan Batasuna, 2000 yılında kurulmuştu. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com