Ayşa'dan Vazgeçti 'Tıp'ı Seçti

Ayşa'dan Vazgeçti 'Tıp'ı Seçti
Bir dönem 'Ayşa' şarkısıyla ünlenen ve ihtisasını estetik cerrahi üzerine yapan Prof. Dr. Mutaf, Gaziantep'te rektör yardımcılığına kadar yükseldi.

90'lı yılların ikinci yarısıydı Mutaf Türkçe'ye uyarlama 'Ayşa' şarkısıyla pop listelerine en tepeden giriş yaptığında. Aslında doktordu ama onun cerrah olduğunu bilenlerin sayısı çok fazla değildi ilk başlarda. Henüz doktor-şarkıcı sıfatıyla şöhreti yakalayan Ferhat Göçer bile yoktu piyasada. Murat Kekilli ve Kıraç'tan önce Mutaf'ta gördük uzun deri paltoyu. Derken imajını biraz değiştirdi, 'Bizi Ayıracaklar' klibinde bıyıklı olarak karşımıza çıktı. Bir süre de bu şarkısı dillere pelesenk oldu. Ayşa patlamasından iki yıl sonra 'Ya sana ya bana' adlı ikinci albümü çıksa da ilki kadar başarılı bir grafik çizmedi. Sonra birden ortadan yok oldu. Herkes onun, geçici şöhretler yaratan pop furyasının acımasız çarkında öğütülerek piyasadan silindiğini sansa da o aslında asıl işine, cerrahlığa yoğunlaştı.

Gaziantep'te de mümkün...

Sessiz sedasız yürüttüğü akademik kariyerini memleketi Gaziantep'te sürdüren eskinin popçusu şimdinin profesörü Mehmet Mutaf'ın unvanları saymakla bitmiyor: Gaziantep Üniversitesi (GÜ) Rektör Danışmanı, Toplumsal Duyarlılık Merkezi Koordinatörü, Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Başkanı; Estetik ve Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Bölüm Başkanı... Mutaf'ın mottosu, “Dünyada mümkünse, Gaziantep'te de mümkün”. Tıp literatürüne giren pek çok yönteme de imzasını atan Prof. Dr. Mutaf'ın bu şekilde 40'ın üzerinde uluslararası yayını var. O müziği bıraksa da müzik onun yakasını bırakmıyor. Her yıl düzenlenen plastik cerrahi kongrelerinin gala gecelerinde halen sahneye çıkması isteniyor. Prof. Mehmet Mutaf'la tıp dünyasından pop dünyasına, oradan da tekrar ameliyathanelere dönen yaşam rotasını, hem müzikle hem bilimle yoğrulmuş hayatını konuştuk:

Özsaygımı yitirmemek için

- Hangisi hayatınıza önce girdi, müzik mi tıp mı?

Tabii ki müzik. İlkokuldan beri şarkı söyleyen bir çocuktum. Kendi bestelerim vardı. 1986'da tıp fakültesinden mezun oldum. İhtisasımı tamamladım. Pop patlamamıştı daha o zamanlar. Kalite göstergesiydi bir hekimin profesyonel olarak müzikle uğraşması. Şarkılarımı paylaştığımda çok iyi tepkiler alıyordum. Bunu albümleştirmeye karar verdim ve 1996'da Ayşa çıktı. İki yıl sonra da “Ya sana ya bana” adlı ikinci albümüm piyasadaydı. 1998 eylülünde poptan tamamen elimi eteğimi çektim. Gerçi Türk plastik cerrahisinin tüm gala gecelerinde sahnede ben olurum. “15 yıldır size ücretsiz şarkı söylüyorum, artık yenileri yetişsin arkamdan” diye takılıyorum meslektaşlarıma.

- Neden bıraktınız müziği?

Yaparken mutlu olduğum bir şeydi. Mutsuz olmaya başladığım için bıraktım. Daha çok anılmak için kişiliğinden ödün vermek, piyasada başarı için de bunları yapmak gerekiyordu. Özsaygım açısından huzurlu olamayacaktım. Daha da önemlisi babam mutsuzdu.

'Memlekete hizmet'

- Doktorluk kariyerinize de İstanbul'da devam etmediniz. Bu kadar mı küstünüz İstanbul'a?

Aslen Gaziantepliyim. Biz gider, kariyerimizi yapar, yine geliriz buraya. Benim için de çark böyle işledi.

Neşter yorgunluk dinlemez

- Ferhat Göçer tıp camiasında eleştiriliyor şarkıcı yönüyle, siz ne düşünüyorsunuz?

Bir cerrah olarak şunu söylemeliyim, sabah ameliyata giren bir hekim, gece konser veremez; şayet bu camiada kalsaydım sadece albüm sanatçısı olurdum. Çünkü el titrediği an işiniz biter. Neşter yorgunluk dinlemez. O zamanlar da bütün hayatım ameliyat günüme göre ayarlıydı. Yani bir ölçüde bu eleştirilere katılıyorum. Ama bildiğim kadarıyla Göçer, ameliyatlara fazla girmiyor eskisi kadar...

RADİKAL YÖNTEMLERİ VAR

Yüz felcinde güldüren sonuç

PROF. Mutaf, kendi geliştirdiği en radikal yöntemlerden birini şu şekilde özetliyor: Yüz felcinde kas nakli yapmamızı sağlayan yöntem daha geliştirdim. Tıp tarihinde ilk kez kaybolan mimik fonksiyonlarını, mimik kası transfer ederek başardık. Dört yıldır 20'nin üzerinde vakamız var. Yüzün sağlam tarafında dudağı aşağı çeken kası, felçli tarafa gülümsemeyi sağlayacak şekilde ağız köşesini kaldırmak üzere naklediyoruz.

ÖZLEM YURTÇU / STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com