"Aysal Orduspor başkanı olsa..."

"Aysal Orduspor başkanı olsa..."
Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, Galatasaray maçı öncesi birçok konu hakkında görüş bildirdi.

Orduspor Kulübü Başkanı Nedim Türkmen, şike davasında Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği Thatcher modeli sonrasındaki tartışmalarla ilgili olarak, Türkiye'deki mevcut durum ile İngiltere'deki modelin uyumlu olmadığını söyledi.

Spor Toto Süper Lig'de yarın akşam Galatasaray ile karşılaşacak Orduspor'da başkan Nedim Türkmen, Culio konusu, gelecek yılki hedefleri ve şike davasıyla ilgili konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Türkmen, Spor Toto Süper Lig'de yarın akşam oynayacakları Galatasaray maçını değerlendirerek, "TT Arena Stadı çok önemli bir stadyum oradaki taraftar baskısı ve Galatasaray'ın ligin lideri. Biz de 26 yıl sonra Süper Lig'e çıktık ve ilk yıl ligde kalma hedefimizi gerçekleştirdik. Ligden düşme gibi bir kaygımız olmadığı için bizim açımızdan son derece rahat bir maç olacak. Kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Teknik direktörümüz de aynı hedefi ortaya koydu. Yarın takımımıza güveniyoruz. Güzel bir maç olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçından sonra da İstanbul'daki ordulular ilk defa takımlarını izleme fırsatı bulacaklar. O açıdan da çok önemli dostça bir maç geçsin ve hak eden kazansın istiyoruz" dedi.

"BİZ YAPMAMIZ GEREKENİ YAPTIK"

Orduspor'un sezon sonunda kadar Galatasaray'dan kiraladığı Emmanuel Culio'nun kadro dışı kalmasını, "Biz yapmamız gerekeni yaptık" diye nitelendiren Türkmen, "Maça 5 gün kala ben oynamak istemezdim ama profesyonelim diye bir oyuncuyu 3 Temmuz'dan bu yana yaşanan bir süreçte oynatmak gibi bir tasarrufta bulunamazdık. Bir Avrupa ülkesinde olsa normal karşılanabilir ancak ülkemiz bu konularda çok hassas. Biz gereğini yaptık. Zaten oyuncu Haziran ayında Galatasaray'a dönecekti. Biz de sözleşmesini feshettik.

Oyuncu zaten hatalı olduğunu kabul etti ve bizden ve bütün camiamızdan özür diledi. Burada bizim yaptığımız bir eylem başka olaylarla bağdaştırıp Galatasaray camiası ve kulübü ile ilgili medyanın oluşturduğu bir olay var. Biz bunların dışındayız. Başka olaylarla bağlantı kurulmaya çalışıldı. Biz sadece yapmamız gerekeni yaptık. Şunu iddia ediyorum Sayın Ünal Aysal Orduspor başkanı olsaydı o da aynı şekilde davranırdı. Dolayısıyla bizim açımızdan olay kapanmıştır. Bizim Galatasaray Kulübü ile bir problemimiz olmaz olmayacaktır da. Bizim hiçbir kulüp ile problemimiz yok. Ama yapmamız gerekeni de yapacağız. Çünkü biz Orduspor'uz. İç işlerimizi kendimiz halletmek zorundayız" diye konuştu.

Culio hakkında TFF'nin 60. talimatına göre şikayette bulunduklarını ifade eden Başkan Türkmen, "Biz bu başvuruyu yaptık. Şimdi federasyonun disiplin kurulları yargıya intikal ettiği için onlar ifadelerini alacaktır. Sözleşmelerini kontrol edecektir. Bakacaklar ifadelerden sonra bir karar verecektir. Artık bizim o konuda konuşmamıza gerek yok. Biz sözleşmemizi feshettik. Oyuncunun yaptığı disiplin talimatının 60. Maddesine göre suçtu ve federasyona bildirdik. Bizim açımızdan olay kapanmıştır" şeklinde konuştu.

"BAŞBAKANIN AVRUPA'YA GİTMEYELİM DEDİĞİNE İHTİMAL VERMİYORUM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere'deki Margaret Thatcher'ın yaptığı uygulamaya atıfta bulunması ile ilgili açıklamalarda da bulunan Türkmen, "Ben sayın başbakanın böyle bir şey söylediğini kulağımla duymadım. Afganistan'da şehit olan 12 askerimizle ilgili yaptığı konuşmada Başbakanımız, 'Türkiye büyük bir devlettir. Butik devlet değildir. İçimize kapanamayız' dedi. Bunu ortaya koyan birinin Avrupa'ya gitmeyelim demesi söz konusu olamaz. Bunun istedikleri gibi kullanmak için cımbız ile aradan çekildiğini düşünüyorum. Bu durumda kamuoyu oluşturmaya gerek yok. Bir suç varsa cezası olsun. Zaten UEFA eksi puanı kabule etmişti. Eksi puan verelim bu işi kapatalım. Hem burada adı geçen 8 takımın peşinen suçlu olduğunu neden peşinen kabul ediyoruz. Masumiyet karinesi var. Federasyonun kurulları baksın. Suç varsa önce kişiler ile sonra da kulüpler ile ilgili karar verilsin. Artık bu bahsi kapatalım. Yani 21. Yüzyıl'da Türkiye'yi 5 yıl Avrupa'ya göndermeyelim. Ne için göndermeyeceğiz? Birileri suç işlemiş. Türkiye'de sadece 4-5 takım yok. 126 takım var. Türk futbolu içine kapanamaz.

Türkiye Cumhuriyeti hiçbir konuda içine kapanamaz. Dolayısıyla bunu bir tartışma olarak görüyorum. Bunun gerçekleşme ihtimalini görmüyorum. Biz hep kendi aramızda oynayacaksak bunun hiçbir tadı olmaz. Biz yurt dışından genç ve yetenekli oyuncu getiremeyiz. Onlar Avrupa'da oynamak ister. Biz de Avrupa'da oynamak istiyoruz. Orduspor olarak en büyük hayalimiz Çarşamba Havalimanı'ndan uçağa binip Viyana'ya gidip Avrupa Kupası maçı oynamak. Böyle hayali olan bir sürü Anadolu takımı var. Kim için bunu engelleyeceksiniz. Böyle bir şey olamaz. Sayın başbakanın paragraf içindeki bir cümlesi çekiliyor. Biz butik devlet olmayalım diyen bir başbakanın bunu diyeceğine ihtimal vermiyorum. TFF bu sorunu çözecektir. Birilerinin canı çok yanacaktır. Birilerinin az yanacak. Birilerinin ise hiç yanmayacak. Ama artık Türk futbolunun önüne bakması lazım. O yüzden Avrupa'ya gitmemek büyük bir kötülük olur. İngiltere ile Türkiye aynı örnek olamaz. Orada holiganizm vardı. Hatta İngiliz ligi ile Türk liginin kaynakları ile statların dolup dolmamasının göz önüne alınması lazım. Türkiye'de polemik yapılıyor. Konunun altı doldurulmadan manşetler ile iş yapılıyor. İlk önce herkes dersine çalışsın ondan sonra bu iki örnek birbirine uyuyor mu uymuyor mu diye değerlendirelim" ifadelerini kullandı.

"INFANTİNO, 'BİZİM FEDERASYON BAŞKANLARINI GÖREVDEN ALMA YETKİMİZ VAR' DEDİ"

Türkmen, TFF'nin karar almada gecikmesi durumunda UEFA'nın işe el koyacağını iddia ederek, "Türkiye'de her zaman bu tür olaylar vardı. Şimdi 50 yılın faturasını neden birkaç takım veya kişiye ödetelim yaklaşımı var. Ama UEFA bu yaklaşımı kabul etmiyor. UEFA eksi puan ile işi çözelim noktasına geldi. 26 Ocak'taki kongrede bu iş çözülseydi bugünlere gelinmezdi. Sayın Demirören kimseye zarar vermeden bu işi çözmek istiyor. UEFA, 'TFF bu işi çözmezse ben kendi disiplin kurulum ile gelip bu işi çözeceğim' diyor. Hatta Infantino, 'Bizim federasyon başkanlarını görevden alma yetkimiz var' dedi. Biz Sayın Demirören işle bir masa etrafında bu işleri çözmek için uğraştık. Onun da iyi niyetli olduğuna ve bu işi çözmek için uğraştığına inanıyorum. Ama neyi ne kadar çözebilecek bekleyip görelim" dedi.

"ORDUSPOR'U AVRUPA'YA GÖTÜRMEK İSTİYORUZ"

Orduspor'da göreve geldiğinden sonraki gelişmeleri anlatan Türkmen, gelecekteki hedeflerinin Orduspor'u Avrupa kupalarına götürmek olduğunu söyledi. Türkmen, "Biz 3 yılımızı doldurduk. Orduspor Kulübü 45 yaşında. Görev süresinin tamamını dolduran her yıl kongre yapmayan ve Orduspor tarihinin en başarılı dönemini yaşatan bir başkan var. Sonuçta biz 3 yıl daha göreve talip olduk. Çünkü hedeflerimiz bitmedi. Orduspor kulübünü Avrupa'ya götürmek istiyoruz. 5. Yılın sonunda da süper lig şampiyonu yapmak istiyoruz. O yüzden ortada bu kadar büyük bir başarı varken tekrar yönetime aday olmamız ve seçilmemizden daha doğal bir şey olamaz. Yönetim kadromuzu daha da güçlendireceğiz. Çok daha büyük projeler yapacağız. Çünkü borcu gelirinin 2 katı bir kulüp almıştım bütün bunlara rağmen ilk yılında 8. İkinci yılında süper lig'e çıkan ve süper lig'de kalmayı başaran bir Orduspor. Şimdi gelirimizin yüzde 30'u seviyesinde borcumuz var. Önümüzdeki yıl bunu başa baş noktasına getireceğiz. Daha sonra da Orduspor'u kasasında parası olan bir kulüp haline getireceğiz" şeklinde konuştu.

"LA LİGA'DAN 3 YABANCI OYUNCU İLE GÖRÜŞÜYORUZ"

Yönetim olarak planları çerçevesinde gelecek yılın takımını kurmaya başladıklarını ifade eden Türkmen şöyle konuştu:

"Önümüzdeki yıl Orduspor'un hedefi Türkiye'yi Avrupa kupalarında temsil etmek olacaktır. Şimdi hocamız listeyi verdi. Takımın yüzde 80'ini koruyoruz. İspanya La Liga'dan 3 yabancı oyuncu ile şuanda görüşüyoruz. Yerli birkaç oyuncu daha alacağız. Hocamız kimi istiyorsa onu alacağız. Başkan olarak Hector Cuper'i getirip transferi ben yapacağım diyecek halim yok. Yönetim, teknik kadro ve takımda istikrar olduktan sora taraftarımızın da desteğiyle başarılı olmamak için hiçbir neden yok."

(EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com