Aysal'dan transfer açıklaması!..

Aysal'dan transfer açıklaması!..
G.Saray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, çok önemli açıklamalar yaptı...

Sansürsüzhaber - Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Spor Toto Süper Lig'de oynanacak olan Fenerbahçe derbisinden, kendi takımın performansına, yerli transferlerden Jose Antonio Reyes'in transfer durumuna kadar birbirinden çarpıcı ve önemli açıklamalarda bulundu. İşte Ünal Aysal'ın TRT 1'de yayınlanan 'Stadyum' programında kendisine yöneltilen sorulara yaptığı açıklamalar;

Geride bıraktığımız Gençlerbirliği maçı ile ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?

"Tedbirli bir oyun tarzıydı. Teknik direktörümüz neticeye odaklı bir çalışma üretti. Sonuçtan memnunuz."

FENERBAHÇE DERBİSİYLE İLGİLİ MESAJLAR

"Herkesin emin olmasını istediğim bir şey var; biz Fenerbahçe'yi kendi stadımızda layık olduğu şekilde ağırlayacağız. Dosthane, bize yakışır, iki büyük takıma yakışır güzel bir maç olacak. Ümit ediyorum iyi oynayan kazanır. Bu kuralı bozmayalım. Burada da iyi oynayan kazansın. Fenerbahçe'ye de iyi şanslar diliyorum. Biz ekibimize güveniyoruz ve Galatasaray olarak buradan iyi bir sonuçla ayrılacağımıza dair içimdeki hisler çok kuvvetli."

Şu anki lig yarışı içinde Galatasaray'ın ortaya koyduğu futbolu nasıl buluyorsunuz? Galatasaray bazı maçlarda sıkıntı yaşıyor. Siz hem bir futbolsever hem de G.saray Kulübü Başkanı olarak neler düşünüyorsunuz?

"Farkındasınız biz yepyeni bir takım kurduk. 14 tane yeni transfer, bu takımı bir araya getirmek, beraber oynatmak, bunların çoğunluğu yıldızlar. Alışkanlıkları farklı. Teknik direktör açısından çok zor bir görev. Teknik direktörümüz bu konuyu başarı ile uyguluyor. Yavaş yavaş oyuncularımız birbirleriyle uyumlu hale geldi. Ligin başındaki tedirginlikleri ve durgunlukları yavaş yavaş azalmaya başlad. Tahmin ediyorum ligin ikinci devresinde çok değişik bir Galatasaray seyredeceğiz. hepimiz eksiklerimizi de tamamlarsak tahmin ediyorumki maçlar hepimizi mutlu edecek."

Bu takım başkanlık görevine geldiğinizde düşündüğünüz Galatasaray'ın neresinde?

"Geçtiğimiz 3 seneyi hatırlayalım, hepimiz çok çabuk unutuyoruz. Yani bir beşincilik, bir üçüncülük, bir sekizincilikten sonra kaybolmuş bir özgüven vardı. Önemli olan başarıyı yakalamak için özgüveni yakalamak gerekiyordu, benim önceliğim de bu oldu.... Arkadaşlarımla beraber özgüveni nasıl yakalayabileceğimizi düşündük. Bu kolay kolay olacak bir şey değildi. Onun için de toplu transfer programı uyguladık. Transferi mümkün olduğu kadar ekonomik şekilde gerçekleştirmeye çalıştık ve neticede de, öyle bahsedildiği gibi çok büyük rakamlar ortada dönmedi. Kendi bütçemiz içinde bu işi bir yerde oturttuk. İkinci devreye girerken, bu devre içinde gördüğümüz eksikleri de tamamlayacağız ve Galatasaray uzun süreli başarıyı yakalayacak bir takım haline gelecek."

"FUTBOLDAN ANLADIĞIMI 3-4 SENE İÇİNDE DE SÖYLEYEMEYECEĞİM"

Başkanlığa başlarken, "Ben futboldan çok anlamam daha çok işin işletmesinden anlarım" demiştiniz. Şimdi geldiğimiz noktada futbol size eğlenceli bir oyun olarak iyi geliyor mu ? Hem takımınız olarak hem de ülkede oynanan genel futbol açısından baktığınızda ?

"Ben futbolu çok seviyorum. Seyrediyorum da, eskiden de seyrederdim... Ama futboldan anladığımı hiçbir zaman ve önümüzdeki 3-4 sene içinde de söyleyemeyeceğim. Çünkü bu çok uzun süre kazanılması gereken bir bilgi, bir deneyim. Hergün bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama hiçbir zaman heralde sizin karşınıza oturup, "Ya şu şöyle olmasaydı, bu penaltı değildi" gibi şeyler konuşacak biri değilim."

Pekiyi arkadaş sohbetleri sırasında hiç fikrinizi belirtmiyor musunuz?

"Bu konulara girmem. Ben seneler içinde, çalıştığım ekiplere güvenme alışkanlığını edindim. Hakemlere güvenmemiz lazım. Federasyona güvenmemiz lazım. Ekibimize güvenmemiz lazım. Teknik direktörümüze güvenmemiz lazım. Eğer bu insanlara güvenmiyorsak, zaten güvensizlik hissi içinde başarıyı yakalayamayız. Her şeyden önce bunu yakalamamız lazım. Taraftarımızdan da benim bütün beklentim; bize güvenmeleri, takımlarına güvenmeleri... Başarıyı ancak bu şekilde yakalayabiliriz."

"Halkta yanlış bir intiba var. Bir futbol kulübünü yöneten insanın futbolu da çok iyi bilmesi gerektiği zannediliyor. Bugün artık futbol kulüpleri çok büyük şirketler, çok büyük kurumlar. Bu kurumları yönetmek başka bir profesyonel bilgi gerektiriyor. Futbol bunun bir parçası yani, buz dağının yukarıda görünen tepesi gibi diyelim. Ama o tepeyi taşıcayak asıl vücut, suyun altında. Bunun mali, idari, hukuksal, bir sürü parçası var. Bütün bunları birleştirip, bir mozaiği tablo haline getirmek yöneticilerin birinci görevidir. Futbol da bunun bir parçası. Siz futbol kısmını hakikaten futbolu bilen yöneticilere emanet ettiğiniz vakit, zaten onlar görevini yapacak, siz görevinizi yapacaksınız. Trenin bütün vagonlarını birbirine birleştirip lokomotif tarafından çekilmesi gibi fonksiyonel bir alet ortaya çıkacak. Bugün Galatasaray'da yapmaya çalıştığımız bu."

"BİRBİRİMİZİ TANIYAN YÖNETİCİLER DEĞİLDİK"

Sezon başında bazı yöneticilerin bazı açıklamaları olmuştu ve siz de "Gerektiği zaman ben bununla ilgileneceğim" demiştiniz. Son zamanlara baktığımız zaman Galatasaray camiasında tek bir ses var. Bu konuda Ünal Aysal devreye girdi mi? Yoksa kendiliğinden otokontrol olarak böyle bir şey mi oldu?

"Şimdi, uyum süreci dediğiniz şey her şeyde var. Futboldaki gibi yöneticiler için de bir uyum süreci var. Biz de birbirimizi pek iyi tanıyan yöneticiler değildik. 16 kişiyiz benimle beraber. Arkadaşlarımızın hepsi eşit haklara sahip. Çok demokratik bir ortam içinde çalışıyoruz. Özellikle ben bunu çok seviyorum, böyle olmasını istiyorum. Çünkü herkesin deneyimini bireysel olarak topluma kazandırmak zorundayız. Ancak o zaman gerçek grup değerlerini yakalayabileceğiz diye düşündüm ve hala da böyle düşünüyorum. Arkadaşlarım da bu olgunluğu zaman içinde kendi kültürleri ile yakaladılar. Yavaş yavaş biz de uyumlu bir takım olduk."

"BÜTÜN TAKIM BENİ HEYECANLANDIRDIĞINDA BAŞARIYI YAKALAYACAĞIZ"

1.5 ay önce katıldığınız bir televizyon programında "Şu an beni heyecanlandıran biraz Melo, onun dışında bir futbolcu yok" ifadeniz vardı. O arada geçen süre içinde Galatasaray'da sizi heyecanlandıran isim oldu mu?

"O zaman bunu bir kritik olsun diye söylemedim. Soruya tarafsız bir cevap verebilmek için söylemiştim ve gerçekten de öyle düşündüğüm için söyledim. Şimdi bana tekrar aynı soruyu sorduğunuz zaman Melo'nun dışında bir iki futbolcu daha sayabilirim ama bütün takım beni heyecanlandırdığı zaman başarıyı yakalayacağımıza inanacağım. Biraz zaman gerekiyor."

"İSTESEK REYES'İ YARIN TRANSFER EDERİZ"

Devre arasında bir transfer yapılacak mı? Fatih Terim size bu konuda bir rapor iletti mi? Birçok isim yazılıyor ve bunların başında da Atletico Madrid'de oynayan Reyes geliyor. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

"Ben bazen bakıyorum basın bizden çok ilerde. Geçen gün Fatih hocaya da onu söyledim ben dedi ki; 'basında çıkan haberler senden mi çıkıyor, benden mi çıkıyor nereden çıkıyor?' O da; 'benim de çoğundan haberim yok' dedi. Kendi aramızda gülüştük. Doğru, bir takım ciddi çalışmalarımız var. İkinci devreye girerken, muhakkak 1, 2 gerekirse 3 oyuncu devreye sokacağız. Bu zaten bizim şuandaki bir kararımız değil. Lige başlarken böyle düşündük. 'Dedik ki; "bu kadar adamı şimdiden almayalım zaten 14 kişi aldık.' Önümüzdeki bir devreyi geçelim, bu devre içerisinde eksiklerimizi daha rahat görürüz. Hakikaten de iyiki de almamışız. Çünkü o zaman düşündüğümüz yerlerde değil, bambaşka yerlerdeki açıklarımız ortaya çıktı. Onları telafi edebilecek en iyi elemanları koymaya çalışacağız. Hocanın kafasında bir takım isimler var. Benim kafamda sağdan soldan danışmanlarımdan gelen isimler var. Ama bizde sistem olarak hocanın onay vermediği bir oyuncuyu almamız mümkün değil.

Ben başkan olarak zaten böyle bir şeyin altına imzamı da atamam. Onun için hocamız kimi isterse, arkadaşlarımız gidip pazarlığını yapıp o adamı alacak. Reyes olayına gelince, evet doğru bir görüşmemiz oldu ama ilk defa değil. Reyes bizim Ujfalusi ile birlikte getirmek istediğimiz bir oyuncuydu. O zaman Atletico Madrid de kabul etmişti. Ama Reyes heralde Türkiye'yi tanımadığı için böyle bir çekingen davrandı. Bugün Reyes'in bu tavrı biraz daha değişmiş durumda ama bizim hocanın Reyes bölgesinde birine şu an ihtiyacı var mı orası ayrı mesele. Olay Fatih hocanın kararına bağlı."

Atletico Madrid ile ilgili olarak bir bonservis sorununuz var mı bu transfer hakkında? Arda'nın bonservisinden geriye kalan miktarı ödeyebileceğiniz gibi bir şeyler söyleniyordu. İstediğiniz zaman Reyes'i transfer edebilir misiniz?

"Tahmin ediyorum yarın ederiz yani. Orda bi sorun olmaz ama Reyes'in bedeli ile Arda'nın bedeli farklı. Reyes'in bedeli Arda'nın bonservisinin üçte biri kadar."

"ARDA'NIN GİTMESİ TAKIMDA BİR BOŞLUK YARATTI"

Arda'nın gönderilmesi sizde bir huzursuzluğa neden oldu mu?

"Yok olmadı. Özellikle yönetimde hiç olmadı. Hocanın tabi hazır bir elemanını kaybettiği için bir takım hoşnutsuzluğu olabilir. Ama o kadar kararlıydı ki Arda gitmek için; Arda'nın önünde durmamız doğru olmazdı. Arda kulübe de para getirdi. Kulüp için başarılı bir transfer oldu. Keşke bütün oyuncularımız bizden ayrılırken aynı başarı ile bize hizmet etse. Onun için tahmin ediyorum sonunda mutlu bir sona eriştik. Arda'nın gitmesi takımda bir boşluk yarattı ama bu boşluğu kapatacağız."

Transfer için düşündüğünüz isimlerden yurt içinden olan var mı?

"Var. Biz takımda Türk oyuncuları çok istiyoruz. Özellikle hocanın da eğilimi bu yönde. Ben de bunu çok destekliyorum. Ancak eksiklerimizi içerden tamamlayamazsak, dışardan o takviyeyi yapacağız. Ama önceliğimiz yerli oyuncular."

Keita ile ilgili bir girişiminiz var mı? Ya da teknik direktör Fatih Terim'in raporunda bu isim mevcut mu?

"Şu anda yok. Raporda da yok. Biz Keita ile biliyorsunuz mevsim öncesi ilgilendik. Ama orada karşı tarafta bir karar değişikliği oldu. Hatta bir yere de gelinmişti. Ondan sonra da bir gayri ciddi bulduğumuz için devam etmedik. Şu anda Keita kendi takımında oynuyor zaten."

"KAYSERİ'NİN FİKRİ DEĞİŞİRSE AMRABAT'I İSTERİZ"

Amrabat'ı nasıl buluyorsunuz?

"Amrabat iyi bir oyuncu. Hocaya o konuda katılıyorum ama Amrabat şu anda Kayseri'nin oyuncusu ve Kayseri'nin onayı olmadan biz böyle bir teşebbüse girmeyiz. Biz Kayseri'ye de böyle bir talepte bulunduk ama menfi cevap aldık. Kayseri'nin fikri değişirse, Kayseri ile oturup Amrabat konusunda bir neticeye varmak isteriz."

"HAMİT ALTINTOP HER ZAMAN LİSTEMİZDE"

"Sağ bek, sol bek, orta saha ve forvet için görüşmelerimiz yurt dışında sürüyor. Hamit Altıntop her zaman bizim listemizde. Şu an için çok iyi bir takımda oynuyor. Oradan ayrılmak isterse takımda görmek isteriz."

"SEYİRCİ UYGULAMASI PLAY-OFF'TA KALKABİLİR"

"Play-off'u hiçbir zaman desteklemedim. Bu sistem küçük ve az takımlı ülkelerin sistemi. İnşallah devam etmez. Eski alışkanlıkların değişmesi taraftarı değilim. Play-off kararını TFF aldı. Kulüplere danışmadılar. Bir gecede alınan bir karar bu. Federasyonun görevi; Türk takımlarını en iyi şekilde hazırlayıp Avrupa'ya çıkarabilmek ve burada tutmak. Doğru olan buysa; karara destek veririz. Derbilerde deplasmana seyirci götürmeme kararı kısa vadede geçerli. Daha sonra yine oturup konuşacağız. Seyirci uygulaması play-off'ta kalkabilir."

FELİPE MELO TAKIMDA KALACAK MI ?

"Felipe Melo'dan şu anda memnunuz. Fakat karar vermek için erken. Kendisini biraz daha gözlemlememiz gerekiyor. Son oynanan Beşiktaş maçında belli belirsiz bazı hareketler oldu ve biz bu hareketleri tasvip etmiyoruz. Bu şekilde hareketler Galatasaray camiasına yakışmaz. Bu olaylar bir kez daha tekrarlanırsa Melo'nun karnesine ciddi anlamda kötü bir not olarak düşer. Ancak Melo ufak tefek bazı olaylara rağmen, şu ana kadar Galatasaray camiasına yakışır bir şekilde davranıyor ve bundan sonra da kendisinden olumlu davranışlarını sürdürmesini bekliyoruz.

Şu anda Juventus ile bir görüşmemiz olmadı. Sezon sonu geldiği zaman Fatih Terim'in raporu doğrultusunda bir talebimiz olabilir. Konuşmak için çok erken. Biz tabii ki de Melo ile devam etmek istiyoruz"

NASIL BİR FORVET HAYAL EDİYOR ?

"Benim hayalim Hakan Şükür'den beri gelişen, Hakan Şükür'ün yerleştirdiği Türk forvet. Bugünkü ortamda böyle bir şansımız yok. Bu nedenle dışardan forvet almanız gerekiyor. Gol yemeyecek adam bulduk da gol atacak adam bulamadık. Herkes gol atıyor ama santrafora ihtiyacımız var. Listemizde isimler var. Fakat santrafor transferi yapmak çok zor. Çok para isteniyor, birçok istek oluyor. Bu konuda özel isim veremeyeceğim. Benim gönlümden geçen forvet transferi yapmamız yönünde. Fakat hocam buna gerek yok derse almayız." (EMO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com