Ayşe Arman'dan Tuhaf Soru!

Ayşe Arman'dan Tuhaf Soru!
Ayşe Arman: Biri beni kaçırıp banyo küvetinde böbreğimi alabilir mi?

 Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman, 'Organ nakli' hakkında siz ne biliyorsanız, benim bilgim de o kadar' dedi ve Profesör Alper Demirbaş'la birlikte bir böbrek nakli ameliyatına girdi. Börek hastalarıyla ilgili önemli bilgiler veren ve izlenimleri aktaran Arman, Profesör Alper Demirtaş'a o önemli soruyu da sordu: Biri beni kaçırıp banyo küvetinde böbreğimi alabilir mi?

İşte Arman'ın yazı dizisinden bir kısım alıntı...  


Üç-beş cümleyle özetlenebilecek bir şey. Şöyle gazete haberleri... “Ölürken, dört kişiye can verdi...” “Bir hayat biterken, bir başka hayatın başlaması...” Evet, bu heyecan verici haberleri okuyordum ama teknik olarak nasıl gerçekleşiyor hiçbir fikrim ve bilgim yoktu. Üstelik, ben bir organ nakli bağışçısıydım. 18 yaşında, organlarımı bağışlamak için kart bile doldurmuştum. Gerçi o kart nerede, bir yerde kayıtlı mı değil mi bilmiyorum.

'Uyandığında kendini banyo küvetinde buluyorsun, yanında bir not..'
Ara sıra aklıma düşüyordu: Ya trafik kazası filan geçirirsem ne olacaktı, nasıl olacaktı? Organlarım alınabilecek durumdaysa, nasıl verecektim, verebilecek miydim? Böyle bir durumda, “Organlarımı alın, bir başkasına hayat verin” demek için, kime başvurmalıydım? Aileme vasiyet etmem yeterli miydi? Organlar, ölülerden mi alınıyor, ölmek üzere olanlardan mı? Bir de 'canlı verici'ler var, sadece akraba, akrabaya mı verebiliyor? Çok sevdiğim bir arkadaşıma, veremez miyim mesela? Bir de tabii, 'organ mafyası' belası var. İnternette bir sürü söylenti dolaşıyor. Uyandığında kendini banyo küvetinde buluyorsun, yanında bir not: “Böbreğiniz çalındı, lütfen en yakın hastaneye gidin!” Olabilir mi gerçekten böyle bir şey? O kadar çok soru dolanıyor ki beynimde. Kendi kendime, “Dur Ayşe!” diyorum, “Telaş etme, sakin ol. Bütün sorularının cevabını alabileceğin yerdesin!”


Profesör Alper Demirbaş'la yaptığım söyleşi..

Akraba olmayan nakiller de var...
Evet, bayağı eleştiri aldık bu nakillere başladığımızda. Ama sizin çok yakın bir arkadaşınız var diyelim, bu insan ölecek, haftada 3 gün diyalize giriyor, ailesi dağılmış, herkes çok zor durumda, bu dramları görüyorsunuz, e size de bir zararı yok, vermez misiniz yani böbreğinizi...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com