Ayşe Arman'ın Vajinismus Yazısı!

Ayşe Arman'ın Vajinismus Yazısı!
Hürriyet yazarı Ayşe Arman'ın vajinismus başlıklı yazısı..

Hürriyet Cumartesi ekindeki cinsellik yazılarına geri dönen Ayşe Arman Vajinismus yazısıyla yine okuyucularını çok şaşırtacak..

Bugünkü köşesinde uzman isimlerle yaptığı görüşmeyi taşıyan Arman, 'Evlenene kadar yapma! Kızlık zarı çok kanar, kanlar duvarlara sıçrar!' başlığıyla şunları yazdı:
Sahalara döndüm! Bir süre önce, cumartesileri cinsellik üzerine yazacağımı söylemiştim, araya başka şeyler girdi, kısmet bugüneymiş. Açılışı vajinismusla yapıyoruz.

Bu vajinismus bela bir şey ve zannettiğinizden çok daha fazla kadının başına bela. Sadece onların değil, kocalarının da... Bu, kötü haberdi. İyi haber, tedavisi var. Ankaralı uzman psikolog Şehnaz Canıgür Kutluk, bu işin uzmanlardan biri. Bu sayfada onunla vajinismus üzerine yapılmış bir mini röportaj bulacaksınız. Bir de bugün farklı bir şey deniyoruz, önce iki vajinismus vakası okuyacağız, sonra da Şehnaz Cangür Kutluk’un onları nasıl çözdüğünü göreceğiz...

Vajinismus diye bin yıldır duyarız. Ne menem bir hastalıktır?
- Bir kere hastalık değil belirti...

Neyin belirtisi?
- Kaygı bozukluğunun. Altında yatan temel duygu da korku. Ekşi Sözlük’te bundan bir süre önce bir vajinismus tarifi gördüm, olağanüstüydü, paylaşmak isterim: “Adet olduğu ilk gün annesinden suratının orta yerine tokadı yiyen, bir erkeğe gülümsediği ilk gün abisinden sopayı yiyen, erkekli kızlı bir ortamda bulunduğu için babasından şiddet gören, askılı bluz giydi diye mahalle baskısına maruz kalan, sokaklarda tacize uğrayan, ‘Senin en büyük hazinen bekaretindir’ diyerek büyütülüp, çeyiz sandığı, jartiyerli iç çamaşırları, tüylü terlikler, saten geceliklerle doldurularak, onca yıl eline erkek eli değmediği halde, bir gecede bir fahişeye dönüşmesi beklenen, itilip kakılan ama hiç kimseyi suçlayamayan, güzel yurdumun güzel kızlarının, kadınlarının hastalığı...”

Süpermiş!
- Evet, güzel bir tanımlama. Ama bu senaryoyu yaşamak zorunda kalan her kız ya da kadın vajinismus olacak diye bir kural yok. Batı kültürlerinde vajinismusun nedeni ensest, taciz, tecavüz gibi cinsellikle ilgili olumsuz deneyimlerken, bizim kültürümüzde toplumun cinselliğe bakışı, cinsellikle ilgili verilen direkt ya da endirekt öğretiler ve telkinler olabiliyor.

Çünkü bizde cinsellikle namus arasında doğru orantı kuruluyor...
- Evet, ne yazık ki öyle! Yalan söyle, çal çırp, vur, kır, hatta öldür. Evet suçlanırsın ama kimse “Kirlendi!” demez, yani aklanabilirsin. Ama cinsellik, kirletir! Bizde kızlar bluğ çağına girerken, etrafta cinsellikle ilgili binlerce şehir efsanesi dolaşmaya başlar. Belki de toplumun, “kendi namusunu korumak amacıyla ürettiği” hikayelerdir. Hepsinin de tek bir amacı vardır: “Evlenene kadar yapma! Sakın! Kızlık zarı çok kanar, kanlar duvarlara sıçrar!” Herkesin bir tanıdığının tanıdığı ilk cinsel ilişkide kilitlenmiş ve çarşaflara sarılarak hastaneye yetiştirilmiştir. Bunlar kimdir, nerededir, hangi hastaneye giderler, bilen yok. Gören de. Ama duyarız.

NAMUSUN ELDEN GİDER DİYE BÜYÜTÜLMÜŞSEN
Cinsel ilişki sırasında, o kas kendiliğinden mi kasılıyor?
- Evet. Pelvik taban kasının irade dışı kasılması sonucunda kadının cinsel ilişkiye girmesi imkansız hale geliyor. Namus, sizin bu toplumdaki varoluşunuz açısından önemli bir etkense, “Namusun elden gider!” diye büyütülmüşseniz, pelvik taban kasınız otomatikman kasılıyor. İstediğiniz kadar uyuşturun, hatta uyuşukken ilişki deneyin, ilacın etkisi geçer geçmez, yine eski haline dönecektir.

Çözüm peki?
- Bütün bu anlattıklarımın içinde en şahane olanı şu: Nedeni ne olursa olsun, doğru uygulanan tekniklerle her vajinismus çözülür! Sadece çözüme ulaşma süresi farklıdır.

Siz tam olarak ne yapıyorsunuz?
- Mevcut oluşmuş zihinsel süreçleri değiştiriyoruz ve yerine doğrularını koyuyoruz. Aslında hastaya, farkındalık sağlıyoruz. Ve yaşadığı problemin kendi zihni tarafından oluşturulduğunu gösteriyoruz...

NEDEN OLUŞUR
Pek çok psikolojik sebeple ortaya çıkabilir. Cinsel taciz, ağrılı jinekolojik muayene, ilk ilişkinin ağrılı olması, çocukluktan kalma korkular, aşırı katı toplum kurallarıyla yaşama, tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinçaltına yerleşmesi, cinsellik konusunda hatalı bilgi ve önyargılar... Ve özellikle de kızlık zarının çok kıymetli ve korunması gereken bir şey olduğu inancıyla büyütülmek...

KİMLER RİSK ALTINDA
Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve çok nazlandırılarak büyütülen kadınlar risk altında. Bu gruptan yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip kişilerde vajinismus probleminin ortaya çıkma olasılığı daha fazla. Bunun nedeni, şehirlerde kızların evlenme yaşı, eğitim süresinden dolayı daha geç. Ve evlilik, yaşamlarındaki temel amaç değil. Oysa, kırsal kesimde zaten kızlar erken yaşta ve evlenmeye odaklanmış şekilde büyütülüyorlar, vajinismus gibi bir savunma mekanizması geliştiremeden evleniyorlar
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com