Ayvalıtaş davasında yine tutuklama yok

Ayvalıtaş davasında yine tutuklama yok
Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar için tutuklama yine çıkmadı. Duruşma 22 Eylül'e ertelendi.

Gezi eylemleri sırasında İstanbul E-5 otoyolunda iki aracın çarpması sonucu ölen Mehmet Ayvalıtaş‘ın davasında bugün görüyen üçüncü duruşmasından da sanıklanr için tutuklama kararı çıkmadı. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’de.

Bir önceki duruşmada, iki sanığın bugünkü duruşmaya zorla getirilmesine karar verilmişti. Ancak bu karara rağmen sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş yine duruşmaya gelmedi. 19 yaşındaki Ayvalıtaş, 2 Haziran 2013’te İstanbul’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında E-5 otoyolunu trafiğe kapatmak isterken kendisine iki arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetmişti

Bugünkü duruşman şöyle seyretti:

Yine Kartal Adliyesi’nde görülen duruşma öncesi polis altı TOMA eşliğinde adliye binasını ablukaya aldı. Ayrıca avukatlar ve aile dışında, basın dahil kimsenin salona alınmak istememesi tepki çekti. Son gelen haberlere göre kapıda yaşanan arbedenin ardından gazeteciler güç de salona girebildi. Ayvalıtaş ailesinin yanısıra yine Gezi eylemleri sırasında öldürülen Berkin Elvan’ın babası da duruşmayı izlemek için salonda. Tartışmalar ve arbedenin ardından duruşma başladı. Avukatlar, salonun küçüklüğünden, dolayısıyla aleniyet ilkesinin çiğnendiğinden şikayet etti. Ancak mahkeme heyeti davanın daha büyük bir salonda görülmesi yönündeki talebi reddetti.

 


 

Tanık ifadeleri

Tanık Metin Arslan: “Araçlar, kapatılan yola 140-150km hızla insanların üzerine doğru sürdü. Cip o hızla önündeki taksiye çarptı ve taksi çarpma sonucu insanları sürükledi. Yağış yoktu, hava açıktı. Yavaş geçen araçlar da vardı, fakat bu araçlar çok hızlıydı.”

Tanık Özgür Baş: “Araçlar fren bile yapmadan gençlere çarptı. İnsanlar flamalar sallıyordu. Cip ve diğer araçlar çocuklara çarptı. Cip takla atarak çocukları ezdi. Önce taksi çarptı. Sonra cip takla atarak çarptı. Hava açık ve ışıklandırma mevcuttu.”

Tanık Mehmet Durmuş: “Benim açımdan gördüğüm kadarıyla iki araç da aynı anda çok hızlı gelerek çarptılar, diğer araçlar durmuştu. Cip durma şansı olduğu halde durmadı.”

Avukatların talebi

Avukat Sevgi Evren, tanık beyanlarının ardından bir kez daha sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında derhal tutuklama kararı verilmesini istedi.

Avukat Arzu Becerik ise Başbakan’ın göstericileri suçlu olarak hedef göstermesinin olası kast sebebi sayılması gerektiğini belirtti. Becerik, anne Fadime Ayvalıtaş‘ın ölümüne de davadaki adaletsizliğin sebep olduğunu savundu.

Ara karar

Mahkeme heyeti talepleri karara bağlamak için beş dakika ara verdi. Aranın ardından heyet sanıkların tutuklanması talebini reddetti. Ancak sanık Cengiz Aktaş için yakalama kararı çıkartıldı. Dava 22 Eylül 2014, saat 09:30′a ertelendi.

Karar avukatlar ve aile tarafından tepkiyle karşıladı. Duruşma salonunun kapısında, ‘Katiller halka hesap verecek’ sloganları atıldı. Adliye önünde güçlükle konuşbilen baba Ali Ayvalıtaş,“Katilleri Allah’a havale ediyorum” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com