Az gelişmiş bölgelere sözleşmeli sağlıkçı

Az gelişmiş bölgelere sözleşmeli sağlıkçı
Sağlık Bakanlığı, kalkınmışlık düzeyi düşük bölgelerde hekim ve sağlık personeli istihdamında yaşanan sıkıntıyı aşmak için yeni bir formül geliştirdi

ANKARA (AA) - SELMA BIYIKLI ADABAŞ - Sağlık Bakanlığı, kalkınmışlık düzeyi düşük bölgelerde hekim ve sağlık personeli istihdamında yaşanan sıkıntıyı aşmak için yeni bir formül geliştirdi.

Kalkınmışlık düzeyi bakımından 5. ve 6. bölgede olan yerlerde sözleşmeli sağlıkçı statüsü getirilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Ali İhsan Dokucu, hekim ve sağlık personeli istihdamında sıkıntı yaşanan bölgeler için geliştirilen düzenlemeyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Belli bölgelere hem hekim hem de sağlık personeli göndermekte ve buraya gidenleri tutmakta zorlandıklarını anlatan Dokucu, geçmişte 4924 sayılı kanun çerçevesinde yapılan bazı düzenlemelerden olumlu sonuç alınamadığını anımsattı.

Dokucu, Bakanlık olarak 5. ve 6. bölgelerdeki daha az kalkınmış yerlerde hekim ve sağlık personeli istihdamının sürekliliğinin sağlanması için yeni bir mevzuat değişikliğine gittiklerini, bu çerçevede yapılacak yönetmelik değişikliği ve ilan aşamasında da sona yaklaştıklarını bildirdi.

-"Tüm sağlık personeli sistemin içinde olmalı"

Bu bölgelerdeki tüm sağlık personelinin sistemin içinde olmasını istediklerini ifade eden Dokucu, şu bilgileri aktardı:

"Bu uygulama sadece sözleşme imzalayanlar açısından olmasın. O bölgeye bir sağlık personeli sözleşmeli olarak gidecekse aynı işi yapan iki kişinin farklı maaşlar alması uygulamada en önemli sıkıntı olarak göze çarpmıştı. Niyetimiz bu bölgelerde çalışan tüm hekim ve sağlık personelinin sözleşmeli statüye alınması ve aynı işi yapan personel açısından herhangi bir ücret farklılığının bulunmaması."

Bir soru üzerine uygulamanın hem hekimler hem de sağlık personeline yönelik olacağını dile getiren Dokucu, "Düzenleme hem bu yerlere ilk kez gidecek kişiler açısından önemli hem de halihazırda çalışan hekim ve diğer sağlıkçıları kapsıyor" dedi.

-Yüzde 50 maaş artışı 

Düzenleme sonrası bu bölgelerdeki personelin alacağı maaşla ilgili de bilgi veren Dokucu, "Bölgesel olarak küçük değişiklikler olmakla birlikte yüzde 50'ye yakın bir ücret artışı olacak. Şartlar itibarıyla bölgeden ayrılınca da bu hakkını kaybedecek" dedi.

Bu düzenlemeyle söz konusu bölgelere ilginin artmasını beklediklerini dile getiren Dokucu, "Yönetmelik değişikliği onay aşamasında, daha sonra ilan aşaması başlayacak. 1-1.5 ay içinde ilan aşamasına geliriz" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com