Az uyku şişmanlatıyor

Az uyku şişmanlatıyor
Gece sadece beş saat uyuyan insanların haftada yaklaşık bir kilogram aldığı belirtildi.
Eğer bir insan uykudan mahrum kalıyorsa kahvaltıda az yiyor ama gün içinde çok fazla aperatif tüketiyor. Ayrıca az uykunun metabolizmayı yavaşlattığı kaydedildi.
 
Az uyku insanı sadece yorgun yapmaz, aynı zamanda kilo almasını da beraberinde getiriri. Bilim insanları yaptıkları artaştırmada gece beş saatten az uyuyan bir insanın haftada yaklaşık bir kilo aldığını ortaya çıkardı. Çünkü uzmanlara göre az uyku abur cubur yeme alışkanlığı getiriyor. Uzmanlar az uyuyan insanların normal yiyeceklerden daha fazla kalorili aperatifler aldığını belirtti. Ama eğer uyku düzenini değiştirise yağlı ve karbonhidratlı yiyecek tüketimini azaltıyor, kilo verme eğilimine giriyor. 
 
Araştırmaya katılan gönüllüler yetersiz uyku uyuduklarında az kahvaltı yaptı ama gün içinde daha fazla karbonhidrat, protein ve yağ içeren aperatifler tüketti. Buna karşılık eğer yeterli uyku düzenine geçtiklerinde aynı grubun yağlı ve karbonhidratlı yiyecek tüketimini azalttığı görüldü. 
 
Colorado Boulder Üniversitesi'nden Prof. Ken Wright "Fazladan uykunun kendi başına kilo verdirdiğini düşünmüyorum. Kilo alma ve obezite ile ilgili sorunlar bundan çok daha karmaşık. Ama bu ona yardımcı olabilir. Eğer bizim bulgularımızdaki kilo verme ve kiloyu idame ettirme programları ile sağlıklı uykuyu birleştirebilirsek, insanların sağlıklı kilo almasını sağlayabiliriz" dedi. Ancak Prof. Wright varsayımlarının test edilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Daha önceki çalışmada yetersiz uykunun metabolizmayı sert bir biçimde yavaşlattığı ve bunun da vücudun az enerji yakmasına sebep olduğu belirtilmişti. Yetersiz uykunun açlık duygusunu artırdığı ama kalori yakmada yavaş olduğu kaydedildi. 
 
Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları Colorado Üniversitesi hastanesi'nin uyku bölümünde 16 fit ve sağlıklı genci iki hafta misafir etti. İlk üç gün boyunca gönüllülere her gece 9 saat uyumalarına izin verildi. Kilolarını korumaları için kontrollü yemek verildi. Daha sonra bunlar beş günlük için iki gruba ayrıldı. Birinci gruba gece beş saat, diğer gruba ise 9 saat uyumalarına izin verildi.
 
Her iki gruba da büyük porsiyon yemekler ve gün içinde meyvelerden, yoğurda, dondurmadan patates cipsine kadar aperatif yemelerine izin verildi. beş gün sonra gruplar kapatıldı. 
 
Ortalama beş saat uyuyan katılımcıların, gecede 9 saat uyuyanlara göre yüzde beş daha fazla enerji yaktıkları görüldü. Ama yüzde 6 daha fazla kalori tükettiler. Ayrıca az uyku daha az kahvaltı yapmalarına sebep oldu ve akşam yemekten sonra fazla abur cubur almalarını sağladı. Sonuçta aldıkları verdiklerini geçti.(SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Mis gibi kokmak' isterken sağlığınızdan olmayın09 Ekim 2014 Perşembe 11:55
 • Yeni Trend ıslak makyaj09 Ekim 2014 Perşembe 11:33
 • Estetikte bu yılın Top 5′i29 Ağustos 2014 Cuma 16:29
 • Ölümle tehdit edilen 5483 kadın, bugün oy kullanamayacak10 Ağustos 2014 Pazar 12:30
 • Cinsel saldırılarda yüzde 47 artış08 Ağustos 2014 Cuma 15:01
 • Öz kızına 10 yıl boyunca tecavüz etti07 Ağustos 2014 Perşembe 13:26
 • Kadın cinayetinde skandal karar31 Temmuz 2014 Perşembe 12:15
 • Canlı yayında doğum yapacaklar05 Haziran 2014 Perşembe 20:31
 • Mutlu kadın için 16 yasak29 Mayıs 2014 Perşembe 20:31
 • Unutkan kadınlara öneriler!..02 Mayıs 2014 Cuma 23:50
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com