"Azerbaycan gazı, Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltacak"

Azerbaycan gazı, Avrupanın Rusyaya bağımlılığını azaltacak
Azerbaycan Diplomatik Akademisi Üniversitesi Enerji Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Soltanov:

BAKÜ (AA) - Ruslan Rehimov - Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya uzanacak enerji boru hatlarının, Batılı ülkelerin, Rusya'ya olan bağımlılığını azaltacağı belirtiliyor.

Sahip olduğu zengin petrol ve doğalgaz rezervleri nedeniyle büyük ekonomik hamleler gerçekleştiren Azerbaycan, bulunduğu stratejik konum ve uygulanan enerji politikaları nedeniyle işbirliği içerisinde olduğu ülkelere ekonomik ve siyasi kazanımlar sağlıyor.

Yaklaşık 75 petrol üreticisi ülke arasında üretim miktarına göre 25'inci, doğalgaz üretimine göre ise 35. sırada bulunan Azerbaycan, dünya petrolünün yüzde 1'inden biraz fazlasını üretmesine rağmen, gerçekleştirdiği enerji projeleriyle bölgede güçlü bir konum edinirken, Avrupa ülkeleri açısından da önemli bir ülkeye dönüşüyor.

Uzmanlar, geçtiğimiz yıl aralık ayında nihai yatırım kararı imzalanan ve Şahdeniz-2 yatağından çıkarılacak doğalgazın işletilmesi , TANAP ve TAP ile Avrupa'ya iletilmesini kapsayan projenin hayata geçtiği takdirde birçok Avrupa ülkesinin Rusya'ya enerji bağımlılığını azaltacağını savunuyor.

Azerbaycan Diplomatik Akademisi Üniversitesi Enerji Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Elnur Soltanov, petrol ve doğalgaz yataklarının büyüklüğü bakımından global bir aktör olmayan Azerbaycan'ın, küçük enerji rezervlerinin bölgesel jeopolitik etkenle birleştirilerek kullanıldığında son derece önemli bir ülkeye dönüşeceğini belirtti.

Azerbaycan'ın jeokültürel ve jeopolitik konumunu çok iyi kullanarak büyük projelere imza attığını ve önem kazandığını vurgulayan Soltanov, komşu ülke Gürcistan'ın ekonomisini de Azerbaycansız düşünülemeyeceğini kaydetti.

Gürcistan'ın 2008 yılında Rusya'yla yaşadığı sorunlar nedeniyle ekonomik krize girdiğini hatırlatan Soltanov, "Rusya çevresindeki ülkeleri, Ukrayna örneğinde olduğu gibi, enerji kartıyla tehdit ediyor. 2008 yılından itibaren Gürcistan bu tehditlerden kurtuldu çünkü Azerbaycan Gürcistan'a doğalgaz temin etmeye başladı" dedi.

- "Azerbaycan'ın sattığı doğalgaz Avrupa'daki alıcıların kaderini değiştirecek"

Şahdeniz-2 Projesi'nin gerçekleşmesiyle 2019 yılından itibaren Yunanistan, Bulgaristan, İtalya ve Arnavutluk gibi ülkelere doğalgaz satılacağını hatırlatan Soltanov, Azerbaycan doğalgazının bu ülkelere sağlayacağı kazanımları şöyle açıkladı:

"Avrupa Birliğinin yıllık doğalgaz ihtiyacı 0,5 trilyon metreküptür. Biz ise bazı ülkelere 10 milyar metreküp doğalgaz satacağız. Bu aslında Avrupa'nın yıllık tüketimi karşısında küçük rakamdır. Azerbaycan'ın sattığı doğalgaz, Avrupada'ki alıcı ülkelerin kaderini değiştirecek. Azerbaycan doğalgazı, Avrupa ülkelerin, Rusya'ya bağımlılığını ciddi şekilde azaltacak. Küçük enerji rezervlerimiz, bölgesel jeopolitik etkenle birleştiğinde Azerbaycan'ı hayatı bölgeye dönüştürecek." 

Azerbaycan'ın risk alarak Rusya dışında bir güzergah tercih ettiğine dikkati çeken Soltanov, bu nedenle Karabağ'ın kaybedildiğini ileri sürdü. Azerbaycan'ın enerji konusunda Avrupa'yla işbirliğini tercih etmesinin Karabağ'ın kaybedilme nedenlerinden biri olduğunu savunan Soltanov, "Avrupa'ya yaptığımız iyilik karşısında Rusya tarafından cezalandırıldık. Bu yüzden Avrupa ülkeleri Karabağ konusunda Azerbaycan'a destek olmakta borçludur" değerlendirmesinde bulundu.

-"Azerbaycan küçük, fakat sedası çok yere yayılıyor"

Caspian Barrel Petrol Araştırmaları Merkezi Başkanı İlham Şaban ise Azerbaycan'ın petrolden elde ettiği gelirlerin bir kısmını bu alandaki altyapı çalışmalarına yatırarak, dünya pazarındaki ilişkilerini güçlendirdiğini söyledi.

Hazar havzasının kapalı bir havza olduğuna dikkat çeken Şaban, bu bölgeden çıkarılan petrol ve doğalgazın pazarlanmasının zor olduğunu anlattı. Kazakistan ve Türkmenistan'daki rezervlerin Azerbaycan'dan defalarca fazla olduğunu aktaran Şaban, "Onlar bu kaynaklardan Azerbaycan gibi yararlanamadı. Ufak bir ülke olan Azerbaycan, sahip olduğu altyapı nedeniyle hem kendi enerji güvenliğini temin ediyor hem de Batı ülkelerine petrol ve doğalgaz satıyor. Azerbaycan küçük, fakat sedası çok yere yayılıyor" diye konuştu. 

-"Türkiye, Azerbaycan'ın Avrupa'ya açılan kapısı"

Azerbaycan petrol ve doğalgazının Avrupa'ya pazarlanmasında Türkiye'nin büyük katkılarının olduğunu ve birçok projenin Türkiye ile gerçekleştirildiğini anımsatan Şaban, şunları kaydetti:

"Şahdeniz-2 Pojesi'nin en önemli ayaklarından biri de TANAP'dır. Azerbaycan ve Türkiye'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu boru hattının 2018'de faaliyete geçmesi planlanıyor. 2018 başlarında su ile test yapılacak.  2018'in son çeyreğinde Azerbaycan doğalgazı Türkiye'ye gönderilecek. Avrupa'ya ise 2019'dan itibaren doğalgaz gönderilmeye başlanılacak. Türkiye, Azerbaycan için Avrupa'ya açılan kapı rolü oynuyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com