Azerbaycan neden vize uyguluyor?

Azerbaycan neden vize uyguluyor?
Azerbaycan, Nahçivan'ın "özel durumu"nu koz olarak kullanan İran yüzünden Türkiye'yle vizeleri kaldıramıyor.

Hep "iki devlet, tek millet" denir Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini tarif ederken. Ancak o "tek milletin" Türkiye bölümü, "ikinci devletleri" Azerbaycan'a giderken vize almak zorunda.

'TEK MİLLET-İKİ DEVLET' AMA VİZELER NEDEN KALDIRILMADI
Türkiye, son dönemde "tek millet-iki devlet" olmadığı pek çok ülkeyle vizeyi kaldırdı. Suriye'den Rusya'ya, Ukrayna'dan Afrika ülkelerine kadar birçok ülkeyle vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı.

Hatta, komşumuz, tıpkı Azerbaycan gibi bir Kafkasya ülkesi olan Gürcistan'la, pasaport bile kaldırıldı. Türk ve Gürcü vatandaşları sadece nüfus cüzdanları ile karşılıklı yolculuk yapabilir hale geldi.

Türkiye, 30 günü geçmeyecek ziyaretler için Azerbaycan vatandaşlarına vize uygulamıyor. Yani Azeriler pasaportları ellerinde, vizesiz Türkiye'ye girerken, Türk vatandaşları Azerbaycan'a, birkaç günlük ziyaret için bile vize almak zorunda.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin davetiyle gittiğim Bakü'de, görüştüğüm tüm Azeri yetkililere bu konuyu sordum.

Soruma iki ayrı yanıt verildi. Biri, teyp açıkken yapılan resmi açıklamalar. Diğeri ise, yazılmamak kaydıyla yaptığımız sohbetlerde Azeri yetkililerin söyledikleri. Önce resmi açıklamaları vermekte yarar var.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Xalaf Xalafov vizenin kaldırılması konusunda "irade bulunduğunu", ancak bürokratik işlemlerin sürdüğünü vurguladı; "Vize kaldırılması için irade var. Ama bunun gerçekleştirilmesi için dahili prosedür meseleleri konusunda çalışıyoruz. Sınır kapılarının teknolojik olarak geliştirilmesi, güvenliklerinin tam sağlanmasıyla ilgili unsurlara bağlıdır" dedi.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİNE BAĞLI BİR MESELE DEĞİL
Tam bir diplomat gibi konuşan Xalafov, sorumuzu yanıtlarken vizenin kaldırılmamasının asıl nedenini hiç söylemedi. Sadece küçücük bir ipucu verdi. "Elbette bu bizim Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine bağlı bir mesele değil" dedi. İpucunu biraz daha açan kişi ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in siyasi konulardaki "sağ kolu" olarak nitelendirilen dış politika danışmanı Büyükelçi Novruz Mammadov oldu.

O da temkinli konuştu. Ama bir adım ileri giderek, vizenin kaldırılmasının asıl nedeninin Azerbaycan'ın bir başka komşusu ile ilişkilerine bağlı olduğuna dikkat çekti. Mammadov, "Bizim Türkiye ile vizeyi kaldırıp İran ile kaldırmamamız söz konusu olamaz" dedi. (SYK)

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com