Azerbaycan'da 31 Mart kurbanları anılıyor

Azerbaycanda 31 Mart kurbanları anılıyor
"31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü" dolayısıyla Azerbaycan'da Ermeniler tarafından katledilenler çeşitli etkinliklerle anıldı

BAKÜ (AA) -  Azerbaycan'da, Ermenilerin 1918 yılında yaptığı saldırılarda hayatını kaybeden yaklaşık 50 bin kişi çeşitli törenlerle anıldı.

"31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü" dolayısıyla başkent Bakü'dekiler olmak üzere ülke genelindeki birçok kurum ve kuruluşlarda, anma programları düzenlendi. 

Bakü Devlet Üniversitesi'ndeki konferansta konuşan Rektör Abel Meherremov, Ermenilerin Azerbaycan toprakları üzerinde devlet kurduğunu, tarih boyu Azerbaycanlılara katliamlar uyguladığını belirterek öğrencilerin bu yaşananları öğrenmesi ve unutmaması gerektiğini kaydetti.

Azerbaycan İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesinde ve Odlar Yurdu Üniversitesinde de düzenlenen benzer etkinliklerde katliamda hayatını kaybeden insanlar için saygı duruşunda bulunuldu. Etkinlikte, Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı uyguladığı katliamla ilgili bilgiler verildi.

-Şehit yakınları ve gazilere sağlık taraması

Anma etkinlikleri kapsamında, Azerbaycan Kadın Gazeteciler Birliği, Karabağ şehit, gazi ve göçmenlerini, yakınlarını ve ihtiyaç sahiplerini ücretsiz sağlık taramasına geçirecek.

Birliğin daveti üzerine fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Metin Yurdakoş ile kadın hastalıkları ve tüp bebek uzmanı Dr. Serbülent Orhaner, Türkiye'den Bakü'ye geldi.

İki gün boyunca hastaları ücretsiz muayene edeceklerini bildiren Yurdakoş, “Bu soykırım gününde Azerbaycanlı kardeşlerimize sembolik de olsa destek olmak istedik. Burada bulunduğumuz sürece öncelikle Karabağ şehit ve gazilerinin yakınları olmak üzere ihtiyacı olan hastaların muayene ve tedavisine destek olacağız” dedi.

- 31 Mart 1918 olayları

Çarlık Rusyası'nın son dönemlerinde, daha önceden Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerine yerleştirilmiş olan Ermeniler, otorite boşluğundan da faydalanarak çevre köy ve kasabalardaki Azerbaycanlıları katlederek topraklarını ele geçirmeye başladı. 1905 yılında itibaren iyi örgütlenen ve silahlanan Ermeniler, başta Bakü olmak üzere tüm bölgelerde karışıklar çıkararak Azerbaycanlıları yıldırma politikası yürüttü.

Rusya'da 1917 yılında yapılan devrimin ardından Bakü'de yönetimi ele geçiren Bolşeviklerin Ermeni lideri Stepan Şaumyan'ın da desteğini alan Ermeni ve Bolşevik çeteleri, Azerbaycanlılara karşı saldırıları artırdı. 1918 yılının 30 Mart ve 3 Nisan tarihleri arasında Bakü, Şamahı, Kuba, Haçmaz, Lenkeran, Hacıkabul, Salyan, Zengezur, Karabağ, Nahçıvan ve diğer bölgelerde Ermeni ve Bolşevik çeteler tarafından 50 bin Azerbaycanlı katledildi.

Ermenilerin katliamı, Osmanlı Devleti'nin Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın talimatıyla kurulan Kafkas İslam Ordusunun Azerbaycan'a yardıma gelmesi ve ülkeyi çetelerden temizlemesiyle son buldu. Azerbaycan'da 1918 yılında Ermeniler tarafından uygulanan mezalim ve katliam "soykırım" olarak kabul ediliyor ve dünyaya anlatılması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, 1998 yılında imzaladığı kararname ile 31 Mart tarihinin, "Azerbaycanlılar Soykırım Günü" olarak anılmasına karar vermişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com